Styl życia

Najgorsze błędy w czyszczeniu nagrobków. Niektórzy nadal je popełniają

Styl życia

Autor:
Teofila
Siewko
lolostock/Getty ImagesCzym nie wolno czyścić grobów?

Nie każdy grób można czyścić w taki sam sposób. Kamienne płyty czyści się inaczej niż z lastryko, także marmur wymaga odpowiedniego traktowania. Przedstawiamy porady, na co trzeba uważać, czyszcząc nagrobki, aby ich nie uszkodzić.

Dzięki znajomości materiału z jakiego został zrobiony pomnik można uniknąć uszkodzenia go podczas mycia. Inaczej czyści się groby z marmuru, a inaczej z piaskowca. Są jednak wspólne zasady, których warto przestrzegać.

Jakich produktów nie powinno się używać do czyszczenia grobów?

Silne środki chemiczne do czyszczenia grobów

Wybierając środki chemiczne trzeba mieć na uwadze z czego zrobiony jest pomnik. Czyszcząc nagrobki z marmuru nie powinno stosować się żrących produktów. Nawet pasta z wody utlenionej z sodą oczyszczoną może powodować uszkodzenia. Produkty chemiczne, które służą do czyszczenia, mogą powodować odbarwienia. Wybierając produkt, warto upewnić się, że może być stosowany do typu materiału, z którego zrobiony jest nagrobek. Warto też wykonać próbę, sprawdzającą, czy nie uszkodzi się pomnika.

Szpatułki i szczotki do czyszczenia grobów

Wybierając szpatułki i szczotki do czyszczenia grobów poleca się przede wszystkim delikatne produkty. Metalowe szpatułki do zdrapywania zanieczyszczeń, szczotki druciaki i z metalowym włosiem nie nadają się do czyszczenia pomników. Bardzo łatwo mogą zarysować niemal każdy rodzaj nagrobka. Zatem czego można używać? Lepiej zdecydować się na miękkie gąbki, szpatułki z plastiku lub drewna oraz ściereczki z mikrofibry.

Pastowanie, woskowanie i natłuszczanie grobów

Woskowanie, pastowanie oraz natłuszczanie może być dobre dla nagrobków wykonanych z lastryko, piaskowca i betonu. Jednak takich zabiegów nie powinno wykonywać się na marmurze - woskowanie ich i natłuszczanie sprawia, że kurz i inne zanieczyszczenia bardziej przylegają do grobu i kolejne czyszczenie będzie znacznie trudniejsze. Marmur naturalnie ma połyskliwą fakturę, do utrzymania tego należy stosować delikatne środki czyszczące i ściereczki z mikrofibry do przecierania.

Na co zwrócić uwagę czyszcząc groby?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, z czego zrobiony jest grób. Inaczej czyści się nagrobki z lastryko, a inaczej z marmuru. Zanim zacznie się czyścić grób, poleca się wykonanie próby. Środek, którego planuje się użyć, warto nałożyć na materiał w miejscu, w którym będzie mało widoczny. Pozostawić na 5-10 minut - łagodne środki, na 3-5 minut - agresywne środki. Po tym czasie zmyć wodą, przetrzeć delikatną szmatką i sprawdzić, czy pozostał ślad. Jeśli nie - produktu można bezpiecznie używać na całym nagrobku, jeśli tak - lepiej preparat odstawić lub, jeśli konieczne jest jego użycie, rozcieńczyć z wodą.

Zobacz wideo: Jak wkomponować podkłady kolejowe w ogród?

HGTV: Jak wkomponować podkłady kolejowe w ogród?
HGTV: Jak wkomponować podkłady kolejowe w ogród?
HGTV

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: lolostock/Getty Images

Pozostałe wiadomości