Porady

Jak przygotować grób na dzień Wszystkich Świętych?

Porady

Przed dniem Wszystkich Świętych wiele osób chodzi na cmentarze, aby wyczyścić groby najbliższych. Jak kto zrobić skutecznie? Reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska zapytała o to autorkę poradników, Ewę Świgoń.

Czyszczenie grobu z lastryko

Większość grobów w Polsce wykonana jest lastryko, który tworzy się przez zmieszanie wody, cementu, grysu (przeważnie marmur, granit, bazalt) oraz barwnika. Materiał jest łatwy do wyczyszczenia i warto to robić przynajmniej dwa razy w roku. Najlepszą porą na generalne mycie pomnika jest lato, ponieważ woda szybko paruje i nie ma niebezpieczeństwa - tak jak zimą - że dostanie się do szczelin, zamarznie i rozsadzi lastryko. Ewa Świgoń, autorka poradników ma swój niezawodny patent na skuteczne usunięcie z pomnika zabrudzeń.

>>> Zobacz także:

Do mycia grobu według pani Ewa najlepszy jest płyn do mycia naczyń, rozprowadzony w gazowanej wodzie. Po jego przygotowaniu wystarczy zamoczyć szczotkę i przystąpić do czyszczenia pomnika. Do mycia grobu można też wykorzystać chusteczki nasączone płynem do czyszczenia kamiennych powierzchni. Do trudniejszych zabrudzeń przydatna będzie pasta wykonana na bazie sody.

Czyszczenie grobu z granitu

Pomnik z granitu jest jeszcze łatwiejszy do czyszczenia. W tym przypadku wystarczy łagodny detergent (płyn do mycia naczyń, czy mydło w płynie) wymieszany z wodą.

Mycie grobu z piaskowca

Pomnik wykonany z piaskowca jest trudny do czyszczenia. Najlepiej zrobić to przy pomocy wody z detergentem, ale potrzebna będzie do mycia mocna szczotka.

Jeśli chcemy wybielić pomnik z piaskowca, to możemy dodać do wody i detergentu odrobinę środka wybielającego.

- powiedziała pani Ewa.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości