Styl życia

Czym czyścić groby? Sprawdź domowe sposoby na czyszczenie pomników

Styl życia

Autor:
Teofila
Siewko
djedzura/Getty ImagesJak wyczyścić grób?

Czyszczenie pomników i nagrobków może być wyzwaniem. Nie zawsze wiadomo, jakich preparatów użyć. Można skorzystać z gotowych produktów lub zdecydować się na domowe sposoby. Sprawdź, jak niskim kosztem wyczyścić groby.

Warto pamiętać o tym, aby czyścić groby chociaż dwa razy do roku - ułatwi to nie tylko utrzymanie ogólnej ich czystości, ale też każde kolejne mycie. Lepiej też nie odkładać czyszczenia pomników na później - niskie temperatury nie sprzyjają zmywaniu brudu. Za każdym razem, kiedy będzie się myło nagrobek, warto korzystać z ciepłej wody - rozmiękcza warstwy kurzu i innych zanieczyszczeń.

Mycie nagrobków wodą z octem

Ocet coraz częściej jest używany do czyszczenia różnych rzeczy. Jest to ekologiczny sposób na pozbycie się zabrudzeń. Jest też dobrym środkiem do czyszczenia nagrobków, jednak trzeba uważać. Nierozcieńczony może powodować odbarwianie pomników i plamy. Aby tego uniknąć, należy go rozmieszać z wodą w minimalnym stosunku 2:1. Ocet z wodą rozmiękczy bród zastały na nagrobku, nada mu połysku, a dodatkowo kurz będzie mniej chętnie na nim osiadał. Po użyciu takiej mieszanki warto cały pomnik spłukać czystą wodą, aby nie pozostały zacieki z produktu i nie powstały plamy.

Czy granit można czyścic octem?

Granitu nie powinno czyścić się samym octem. Jak wspomniano wyżej, może to doprowadzić do odbarwienia kamienia bądź powstawania plam. Dobrą metodą jest jednak rozcieńczenie octu wodą, najlepiej ciepłą. Trzeba na to bardzo uważać, ponieważ kiedy materiał zostanie już odbarwiony, szkoda jest nie do naprawienia.

Czyszczenie nagrobków z granitu sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona w połączeniu z wodą utlenioną to doskonały sposób na czyszczenie nagrobków z rdzy. Zdarza się, że jeśli kamień, z którego został wykonany pomnik, zawiera w sobie dużo żelaza, to w wyniku utleniania, na jego powierzchni osadza się rdza. Aby się jej pozbyć, wystarczy zrobić pastę z sody oczyszczonej zmieszanej z wodą utlenioną i nałożyć na dane miejsce na kilka minut - jeśli zabrudzenie jest duże, lub na kilka, kilkadziesiąt sekund - jeśli warstwa rdzy jest cienka.

Zanim zacznie się czyścić kamień taką pastą warto wykonać próbę - w mało widocznym miejscu nałożyć odrobinę pasty. Zmyć ją i sprawdzić czy nie pozostawiła odbarwionych plam.

Po nałożeniu pasty należy chwilę odczekać, następnie przetrzeć miejsce wilgotną szmatką i całość spłukać wodą.

Jak wyczyścić nagrobek granitowy z wosku?

Czyszcząc nagrobki z rozlanego wosku należy być szczególnie ostrożnym. Wosk wnika w strukturę kamienia, przez co ciężko go wyczyścić. Najłatwiej jest to zrobić z polerowanych pomników. Zanim przystąpi się do czyszczenia warto spróbować zmiękczyć wosk. Idealnie nada się do tego ciepła woda. Kolejnym krokiem jest delikatne zdrapanie zaschniętej parafiny - najlepiej przy użyciu drewnianej szpatułki. Drewno jest miękkie, a zatem mniejsza szansa, że w trakcie oczyszczania powstaną zarysowania kamienia. Pozostałości można roztopić ponownie ciepłą wodą i zetrzeć. Kolejnym etapem może być przetarcie całości wodą z octem lub z płynem do mycia naczyń.

Ważne, aby unikać substancji żrących, np. acetonu i jego pochodnych, które znajdują się m.in. w zmywaczach do paznokci. Produkty te mogą powodować odbarwianie kamienia.

Zobacz wideo: Jak zostać stolarzem?

Jak zostać stolarzem?
Jak zostać stolarzem?
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: djedzura/Getty Images

Pozostałe wiadomości