Czego nie wolno robić na cmentarzach? Za te zachowania może czekać nas surowa kara

Autor:
Teofila
Siewko
Cmentarz

Przed nami listopadowy czas zadumy - Wszystkich Świętych i Zaduszki. Wielu z nas w tym okresie odwiedza cmentarze. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że są pewne zachowania, których nie wypada robić w miejscu pochówku. Są to głównie wierzenia i przesądy, jednak część z nich to wyraz szacunku. Sprawdź, czego lepiej nie robić na cmentarzach

Czego nie powinno się robić na cmentarzach

Odpowiednie zachowanie dotyczy wielu miejsc kultu, np. kościołów, ale także cmentarzy. Oczywistym jest, że w takie miejsca powinno chodzić się właściwie ubranym, jednak czego jeszcze nie wolno robić?

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
wideo 2/4

Cmentarz to miejsce, gdzie stykają się dwa światy - umarłych i żywych. Ma to miejsce zwłaszcza w takie dni jak Wszystkich Świętych. Katolicy w trakcie tego święta odwiedzają swoich przodków, składają kwiaty i świece na ich grobach. Z kolei w prawosławiu w zwyczaju jest zostawianie pokarmów dla swojej zmarłej rodziny. Miejsce to jest o tyle szczególne, że narosło wokół niego wiele przesądów. Czy wiesz, czego nie powinno się robić na cmentarzu?

Przesądy o cmentarzach

Nie zbieraj kwiatów na cmentarzu

Raczej mało komu przyszedłby do głowy pomysł, aby zbierać kwiaty na cmentarzu. Oczywiście chodzi o zbieranie dzikich roślin do bukietów, chociaż i tych z pomników nie wolno zabierać. Te, które stoją już na grobach należą się zmarłym i powinno się je zwrócić - w przeciwnym wypadku czeka nas nieszczęście. W przypadku dzikich kwiatów, przesąd mówi, że nie powinno się ich zbierać, gdyż wkrótce wyrosną one na grobie osoby, która je zbiera. Innymi słowy wieszczą rychłą śmierć.

Nie chodź i nie siadaj na grobach i pomnikach

Chodzenie po grobie i pomniku jest wyrazem braku szacunku. Prawdopodobnie z tego powodu powstał przesąd, który zakazuje siadania oraz chodzenia po grobach. Zakaz ten dotyczy przede wszystkim ciężarnych. Dawniej uważano, że takie zachowanie przynosi ogromnego pecha, a w przypadku ciężarnych - deformacje stóp nienarodzonego dziecka.

Nie zapalaj zniczy zaraz po pogrzebie

Znicze powinno zapalać się dopiero po jakimś czasu od pogrzebania zmarłej osoby. Stawianie światełek na grobie może ściągnąć nieszczęście na całą rodzinę, a w ciągu roku zmarły pociągnie za sobą kolejną osobę. Dopiero po 30 dniach można oczyścić grób i zapalić na nim znicze.

Zakładanie starych butów na cmentarz

Jeden z cmentarnych przesądów mówi o tym, aby nie zakładać nowych butów, kiedy się na niego wybieramy. Takie zachowanie może wróżyć rychłą śmierć, naszą lub bliskiej nam osoby.

Nie zbieraj i nie kolekcjonuj epitafiów i wstęg z grobów

Epitafia mają być pamiątką dla żywych - to wyraz mądrości życiowej, porady lub przestrogi. Z kolei wstęgi są pożegnaniem zmarłego. Nie należy ich zabierać z cmentarza. Kolekcjonerów epitafiów czeka utrata pamięci i pech. Dawniej wstęgi ze stroików i wiązanek pogrzebowych wkładano pod wieko trumny lub płytę nagrobka.

Zapalanie zniczy

Co do zapalania zniczy są dwa przesądy. Jeden mówi, aby nie robić tego zapalniczką używaną na co dzień, a można to robić tylko zapałkami. Z kolei inny zabobon twierdzi, że powinno się o robić przy użyciu zapalniczki do papierosów. Niewłaściwe zachowanie może ściągnąć chorobę, a nawet śmierć na niepokorną osobę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Andrew Bret Wallis/Getty Images

Pozostałe wiadomości