przesądy

  przesądy

  W parze z upałami zwykle idą intensywne burze, czyli zjawiska, które widać i słychać z daleka. Dawniej burzy przypisywano szereg rozmaitych działań, poza tymi przyrodniczymi. Według wierzeń ludowych pioruny mogą wpływać m.in. na produkty spożywcze. Niektóre przesądy funkcjonują do dziś. Czy rzeczywiście trzeba wtedy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, a rosół może się zepsuć?

  W naszym kraju bardzo popularne są cały czas różnego rodzaju przesądy. Dotyczą one wielu dziedzin naszego życia. Wiele z nich porusza kwestie, jaką jest swędzenie nosa. Przesądy mówią przede wszystkim o ty, co może się stać, kiedy będzie swędział nas nos.

  Początkowe obserwacje, które poczynili ludzie na temat soli dotyczyły tego, że dzięki niej można powstrzymać procesy rozkładu mięsa i innych produktów żywnościowych, a zatem ten pierwszy naturalny konserwant działał niejako "magicznie" i wstrzymywał upływ czasu i zepsucia.

  Każdy z nas zna piosenkę Czerwonych Gitar Matura. Mówi ona o nieubłagalnie mijającym czasie do tego ważnego egzaminu. Często jest tak, że zanim się spostrzeżemy nadchodzi maj – czas zdawania matur – a na naukę brakuje czasu. Dlatego wiele osób tak dużą wagę przykłada do tego, aby zapewnić sobie szczęście na maturze. Jedni zabierają ze sobą ulubione maskotki, inni, wierząc w przesądy maturalne, uczą się dopiero po studniówce lub wybierają się na Giewont.

  Przełom grudnia i stycznia to dla wielu z nas wyjątkowy czas. Najpierw obchodzimy święta, następnie oczekujemy przyjścia nowego roku. To właśnie z sylwestrem i Nowym Rokiem wiąże się wiele przesądów, które mają przynieść nam wiele szczęścia w nadchodzącym czasie. W końcu każdy z nas oczekuje, że przyszły rok będzie o wiele lepszy niż ten, który dobiega końca. Jakie przesądy sylwestrowe mają na celu zapewnienie nam szczęścia?

  Andrzejki w Polsce to okazja do świętowania, ale warto wiedzieć, że tradycja ta kultywowana jest także w innych krajach! Dowiedz się, jak najlepiej spędzić andrzejkowy wieczór i jakie wróżby na andrzejki dają dobrą zabawę.

  Odkąd Klaudia Halejcio poinformowała, że spodziewa się dziecka, na bieżąco relacjonuje przebieg ciąży. Jest bardzo szczęśliwa i tą radością pragnie dzielić się z innymi. Tym razem opublikowała w mediach społecznościowych fotografie z uroczej sesji, pokazując sporych rozmiarów brzuszek, a fani zgadują jakiej płci będzie maleństwo.

  Widmo Brockenu nazywane bywa też zjawiskiem lub efektem Brockenu, a czasem górskim mamidłem. Pierwszy raz opisane zostało przez Johanna Esaiasa Silberschlaga, niemieckiego pastora i naukowca, który zobaczył je w 1780 roku na szczycie Brocken, w górach Harz w środkowych Niemczech.

  Jan Błachowicz to najbliższy pretendent do mistrzostwa wagi półciężkiej UFC. Sportowiec w ramach przygotowań do UFC 254 udostępnia serię vlogów. W jednym z nich zawodnik MMA wspomniał o przełomowym doświadczeniu ze swojego życia - podczas spaceru znalazł w podwarszawskim lesie samobójcę, który się powiesił. Od tamtej pory sportowiec wraca w to miejsce przed każdą walką. Z jakiego powodu?

  Nastąpił moment, na który czekało wiele par. Wreszcie można organizować śluby i wesela, oczywiście z uwzględnieniem wszelkich zasad ostrożności. Czerwiec to idealna chwila, bo przecież, jak wiadomo, śluby bierzemy w miesiącach z literą R! To nie jedyny taki przesąd. O najciekawszych opowiedzieli nam Izabela Janachowska, wedding planerka oraz Iwona i Grzegorz Tomaszewscy, małżeństwo z 13-letnim stażem.

  Z jakimi przesądami związanymi z pieniędzmi spotykamy się na co dzień? W które wierzymy, a które nas śmieszą? Czy jesteśmy bardziej skłonni uwierzyć wróżce, czy specjaliście ds. finansów? Skąd wzięło się w Polsce przekonanie, że wizerunek żyda z pieniążkiem przyniesie nam dobrobyt?

  Nie wolno kłaść bucików dziecka na stół, bo późno nauczy się chodzić, a czerwona kokardka przy łóżeczku uchroni niemowlę przed urokami... Niby nie wierzymy w przesądy, ale... skoro nie zaszkodzą, to może jednak warto dodatkowo się zabezpieczyć? O zabobonach, wierzeniach ludowych i urokach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. Konradem Majem, psychologiem społecznym i Małgorzatą Trzaskomą wizjonerką i bioenergoterapeutką. A Wy, też na wszelki wypadek nie przechodzicie pod drabiną?

  Jak pokazują badania, większość z nas wierzy w choć jeden przesąd. Skąd wzięły się przesądy? Dlaczego tak bardzo się nimi sugerujemy? I czy ufamy horoskopom? Socjolog Tomasz Sobierajski oraz reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger przygotowali dla mieszkańców Warszawy małą prowokację. Czy reakcje przechodniów ich zaskoczyły?

  Gdy coś idzie nie po naszej myśli, mówimy o pechu lub o negatywnej energii. Czy za nasze niepowodzenia może odpowiadać np. złorzeczenie? Czy faktycznie można rzucić na kogoś zły urok lub klątwę? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Miłosz Brzeziński – trener biznesu oraz Aida Kosojan – Przybysz – wizjonerka.

  UWAGA: Dziś piątek trzynastego!!! Wierzycie w przesądy? Jakie są najpopularniejsze? Jak odczarować piątek trzynastego? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Co się stanie, gdy czarny kot przejdzie komuś drogę? Czy ma znaczenie, z ktorej strony nadchodzi? ;-) Dlaczego nie powinno się przechodzić pod drabiną? Co czują ludzie, którzy pod nią przeszli? Na wszelki wypadek nie wychodźcie z domu i bądźcie z ‪nami!

  Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Z wydarzeniem tym, związanych jest wiele pogańskich obrzędów, między innymi panny, by zapewnić sobie szczęście w miłości, wrzucają do rzeki uplecione wianki. Czy goście Dzień Dobry TVN Zbyszek Bartman, Ada Fijał i Weronika Heck przywiązują wagę do przesądów? Dlaczego Ada Fijał odruchowo przydeptuje kartki?

  Czy 13., i czarny kot przynoszą pecha? Czy trzeba spluwać trzy razy przez ramię, by go odwołać? Czy można na kogoś rzucić urok? Każdy z Was powie zdecydowane „nie". Okazuje się jednak, że nie wszyscy. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prezenter telewizyjny Ryszard Rembiszewski, malarka i pisarka Katarzyna Lengren, wokalista Papa D. Paweł Stasiak oraz dziennikarka Zuza Ziomecka.

  Wkładanie dzieci do pieca, łańcuszki szczęścia, koty rzucające się do oczu i zjadające martwego już opiekuna, wąż, który jest na diecie, bo czeka, by zjeść swojego właściciela, „wycinacze” nerek pozostawiający swoją ofiarę w wannie z lodem – to tylko niektóre z przesądów i miejskich legend. Skąd biorą się te historie rodem z „Opowieści z krypty”? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Filipa Gralińskiego, autora książki "Znikająca Nerka".

  Pop, dance, afropop, hiphop, reggae to muzyka, która inspiruje Nigeryjczyka "De GoldFingera", czyli Charlsa Ezeude. Na scenie Dzień Dobry TVN wystąpił z utworem "Tempted". Teraz kończy pracę na płytą "FingerPrint". Podoba się Wam ta muzyka?

  ... dobrą laktację - wyjaśnia Ofelia Grzelińska, autorka cyklu "Mama dookoła świata". Dlaczego przyszłe mamy w Rosji nie robią na drutach i nie kupują rzeczy dla dziecka przed porodem? Czym Rosjanki karmią małe dzieci? Dlaczego kobieta po porodzie nie może przez 40 dni wejść do cerkwi? Zobacz kolejny odcinek cyklu o macierzyństwie!

  Ponad połowa Polaków wierzy, że czarny kot przynosi pecha, a czterolistna koniczyna szczęście. Dlaczego łapiemy się za guzik na widok kominiarza i wierzymy, że kiedy stłuczemy lustro czeka nas 7 lat nieszczęścia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Konrada Maja oraz dziennikarza Wojciecha Zimińskiego.