przesądy

  przesądy

  Stworzenie oryginalnej i wyjątkowej stylizacji na wesele to nie lada wyzwanie. Jak uniknąć wpadki? Sprawdź.

  Od czasów starożytnych wierzono, że niektóre przedmioty pomagają przyciągnąć szczęście. Szybko stały się one talizmanami, których posiadanie było niezwykle pożądane. Co dokładnie przynosi szczęście?

  Przełom grudnia i stycznia to dla wielu z nas wyjątkowy czas. Najpierw obchodzimy święta, następnie oczekujemy przyjścia nowego roku. To właśnie z sylwestrem i Nowym Rokiem wiąże się wiele przesądów, które mają przynieść nam wiele szczęścia w nadchodzącym czasie. W końcu każdy z nas oczekuje, że przyszły rok będzie o wiele lepszy niż ten, który dobiega końca. Jakie przesądy sylwestrowe mają na celu zapewnienie nam szczęścia?

  Andrzejki w Polsce to okazja do świętowania, ale warto wiedzieć, że tradycja ta kultywowana jest także w innych krajach! Dowiedz się, jak najlepiej spędzić andrzejkowy wieczór i jakie wróżby na andrzejki dają dobrą zabawę.

  Czarny kot to między innymi symbol czarownic i wiedźm. Wokół tych zwierząt narosło wiele mitów i przesądów. Czy znasz je wszystkie?

  Większość z nas posiadała choć raz w życiu tzw. amulet, czyli przedmiot mający przynosić szczęście. Dla jednych był to wisiorek z odpowiednim kamieniem, dla innych łuska karpia z wigilijnego stołu.

  Jakie są najpopularniejsze deszczowe przesądy?

  W parze z upałami zwykle idą intensywne burze, czyli zjawiska, które widać i słychać z daleka. Dawniej burzy przypisywano szereg rozmaitych działań, poza tymi przyrodniczymi. Według wierzeń ludowych pioruny mogą wpływać m.in. na produkty spożywcze. Niektóre przesądy funkcjonują do dziś. Czy rzeczywiście trzeba wtedy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, a rosół może się zepsuć?

  Jedni wierzą, że zbicie lustra lub rozsypanie soli przynosi pecha, inni zaś uważają, że pechowa jest liczba 13. W związku z tym, że jesienią na antenie TVN rusza 13. edycja "Mam Talent!", Marcin Prokop powiedział nam, czy ufa zabobonom. Jego odpowiedź jest zaskakująca.

  W naszym kraju bardzo popularne są cały czas różnego rodzaju przesądy. Dotyczą one wielu dziedzin naszego życia. Wiele z nich porusza kwestie, jaką jest swędzenie nosa. Przesądy mówią przede wszystkim o ty, co może się stać, kiedy będzie swędział nas nos.

  Wiele osób przygotowując się do jakiegoś ważnego zadania w życiu, kupuje talizman, wierząc, że to on sprawi, iż wszystko się ułoży. Czy tak rzeczywiście się dzieje i czy amulety maja magiczną moc? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert od wykrywania kłamstw i możliwości umysłu, Łukasz Kaca.

  Według statystyk w różnorakie przesądy wierzy ponad połowa dorosłych Polaków. Wynika to z pozostałości dawnego systemu wierzeń oraz stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji. Jakie są najpopularniejsze wierzenia, co oznaczają i skąd się wzięły? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała etnolog, dr Olga Solarz.

  Początkowe obserwacje, które poczynili ludzie na temat soli dotyczyły tego, że dzięki niej można powstrzymać procesy rozkładu mięsa i innych produktów żywnościowych, a zatem ten pierwszy naturalny konserwant działał niejako "magicznie" i wstrzymywał upływ czasu i zepsucia.

  Każdy z nas zna piosenkę Czerwonych Gitar Matura. Mówi ona o nieubłagalnie mijającym czasie do tego ważnego egzaminu. Często jest tak, że zanim się spostrzeżemy nadchodzi maj – czas zdawania matur – a na naukę brakuje czasu. Dlatego wiele osób tak dużą wagę przykłada do tego, aby zapewnić sobie szczęście na maturze. Jedni zabierają ze sobą ulubione maskotki, inni, wierząc w przesądy maturalne, uczą się dopiero po studniówce lub wybierają się na Giewont.

  Zosia Zborowska i Andrzej Wrona spodziewają się dziecka - od kiedy podzielili się z fanami tą radosną nowiną, temat ciąży Zosi nie przestaje elektryzować rodzinę, znajomych i fanów aktorki. Ostatnio odwiedziły ją znane koleżanki. Maja Bohosiewicz opublikowała nawet pamiątkowe zdjęcie.

  Odkąd Klaudia Halejcio poinformowała, że spodziewa się dziecka, na bieżąco relacjonuje przebieg ciąży. Jest bardzo szczęśliwa i tą radością pragnie dzielić się z innymi. Tym razem opublikowała w mediach społecznościowych fotografie z uroczej sesji, pokazując sporych rozmiarów brzuszek, a fani zgadują jakiej płci będzie maleństwo.

  Widmo Brockenu nazywane bywa też zjawiskiem lub efektem Brockenu, a czasem górskim mamidłem. Pierwszy raz opisane zostało przez Johanna Esaiasa Silberschlaga, niemieckiego pastora i naukowca, który zobaczył je w 1780 roku na szczycie Brocken, w górach Harz w środkowych Niemczech.

  Sylwester to szczególna data, pełna symboliki i przesądów wciąż funkcjonujących w naszym społeczeństwie. Jakie są najpopularniejsze przesądy noworoczne i sylwestrowe w Polsce?

  Koniec jednego roku i początek drugiego jest magicznym czasem przełomu, okresem przejścia z jednej rzeczywistości do drugiej.

  Piątek trzynastego przez wielu jest przeklinany, unikany i nielubiany. Ale czy faktycznie jest to pechowy dzień? Na to pytanie odpowiedzieli nam astrolog Merkurja, Anna Grzywaczewska-Ciuciura i antropolog kultury Maurycy Stanaszek.

  Jan Błachowicz to najbliższy pretendent do mistrzostwa wagi półciężkiej UFC. Sportowiec w ramach przygotowań do UFC 254 udostępnia serię vlogów. W jednym z nich zawodnik MMA wspomniał o przełomowym doświadczeniu ze swojego życia - podczas spaceru znalazł w podwarszawskim lesie samobójcę, który się powiesił. Od tamtej pory sportowiec wraca w to miejsce przed każdą walką. Z jakiego powodu?

  Nastąpił moment, na który czekało wiele par. Wreszcie można organizować śluby i wesela, oczywiście z uwzględnieniem wszelkich zasad ostrożności. Czerwiec to idealna chwila, bo przecież, jak wiadomo, śluby bierzemy w miesiącach z literą R! To nie jedyny taki przesąd. O najciekawszych opowiedzieli nam Izabela Janachowska, wedding planerka oraz Iwona i Grzegorz Tomaszewscy, małżeństwo z 13-letnim stażem.

  Z jakimi przesądami związanymi z pieniędzmi spotykamy się na co dzień? W które wierzymy, a które nas śmieszą? Czy jesteśmy bardziej skłonni uwierzyć wróżce, czy specjaliście ds. finansów? Skąd wzięło się w Polsce przekonanie, że wizerunek żyda z pieniążkiem przyniesie nam dobrobyt?

  Nie wolno kłaść bucików dziecka na stół, bo późno nauczy się chodzić, a czerwona kokardka przy łóżeczku uchroni niemowlę przed urokami... Niby nie wierzymy w przesądy, ale... skoro nie zaszkodzą, to może jednak warto dodatkowo się zabezpieczyć? O zabobonach, wierzeniach ludowych i urokach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. Konradem Majem, psychologiem społecznym i Małgorzatą Trzaskomą wizjonerką i bioenergoterapeutką. A Wy, też na wszelki wypadek nie przechodzicie pod drabiną?

  Jak pokazują badania, większość z nas wierzy w choć jeden przesąd. Skąd wzięły się przesądy? Dlaczego tak bardzo się nimi sugerujemy? I czy ufamy horoskopom? Socjolog Tomasz Sobierajski oraz reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger przygotowali dla mieszkańców Warszawy małą prowokację. Czy reakcje przechodniów ich zaskoczyły?

  Gdy coś idzie nie po naszej myśli, mówimy o pechu lub o negatywnej energii. Czy za nasze niepowodzenia może odpowiadać np. złorzeczenie? Czy faktycznie można rzucić na kogoś zły urok lub klątwę? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Miłosz Brzeziński – trener biznesu oraz Aida Kosojan – Przybysz – wizjonerka.

  UWAGA: Dziś piątek trzynastego!!! Wierzycie w przesądy? Jakie są najpopularniejsze? Jak odczarować piątek trzynastego? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Co się stanie, gdy czarny kot przejdzie komuś drogę? Czy ma znaczenie, z ktorej strony nadchodzi? ;-) Dlaczego nie powinno się przechodzić pod drabiną? Co czują ludzie, którzy pod nią przeszli? Na wszelki wypadek nie wychodźcie z domu i bądźcie z ‪nami!

  Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Z wydarzeniem tym, związanych jest wiele pogańskich obrzędów, między innymi panny, by zapewnić sobie szczęście w miłości, wrzucają do rzeki uplecione wianki. Czy goście Dzień Dobry TVN Zbyszek Bartman, Ada Fijał i Weronika Heck przywiązują wagę do przesądów? Dlaczego Ada Fijał odruchowo przydeptuje kartki?

  Czy 13., i czarny kot przynoszą pecha? Czy trzeba spluwać trzy razy przez ramię, by go odwołać? Czy można na kogoś rzucić urok? Każdy z Was powie zdecydowane „nie". Okazuje się jednak, że nie wszyscy. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prezenter telewizyjny Ryszard Rembiszewski, malarka i pisarka Katarzyna Lengren, wokalista Papa D. Paweł Stasiak oraz dziennikarka Zuza Ziomecka.

  Wkładanie dzieci do pieca, łańcuszki szczęścia, koty rzucające się do oczu i zjadające martwego już opiekuna, wąż, który jest na diecie, bo czeka, by zjeść swojego właściciela, „wycinacze” nerek pozostawiający swoją ofiarę w wannie z lodem – to tylko niektóre z przesądów i miejskich legend. Skąd biorą się te historie rodem z „Opowieści z krypty”? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Filipa Gralińskiego, autora książki "Znikająca Nerka".