cmentarz

  cmentarz

  Są zdjęcia, które sprawiają, że na naszych twarzach pojawia się smutek, żal i poczucie wielkiej niesprawiedliwości. Takie emocje wywołuje fotografia, którą na Twitterze zamieścił profil Obrony Ukrainy.

  Policja ustala, jak doszło do tragicznego wypadku i kto jest za niego odpowiedzialny.

  W czerwcu minionego roku, podczas wizyty na cmentarzu na Marysię runął ciężki krzyż. Na skutek tego 5-latka doznała ciężkich obrażeń - miała

  "Każdy może sobie wyobrazić, co się czuje w takiej chwili"

  Projekt nowej ustawy "budzi niepokój wielu rodzin".

  Coraz więcej Polaków decyduje się na pośmiertną kremację swojego ciała zamiast klasycznego pochówku. Urna z prochami musi trafić na cmentarz, czy można zabrać ją do domu? Co w sytuacji, gdy ostatnią wolą zmarłej osoby było rozsypanie prochów w wybranym miejscu?

  Wiemy, jakie korzenie ma ta tradycja

  "Ludzie pytają, czy mogą spocząć obok swojego przyjaciela".

  Klepsydra i nekrolog spełniają podobną funkcje, przez co często ich nazwy stosowane są zamiennie. Okazuje się, że to błąd. Na czym polega różnica pomiędzy nimi?

  Jak co roku na cmentarzach w całej Polsce odbywają się kwesty. Ratujemy najstarsze zabytki, chcemy, by pomniki były w dobrej kondycji, byśmy mogli je oglądać przez kolejne długie lata. Na warszawskie Powązki z puszkami wybrał się Piotr Wojtasik oraz Katarzyna Zawadzka. Jak wygląda sytuacja?

  Pomnik z granitu, marmuru, piaskowca czy lastryko trzeba pielęgnować w odpowiedni dla danego materiału sposób. Woda, płyn do mycia naczyń i szczotka mogą zniszczyć niektóre kamienie. W Dzień Dobry TVN gościła dziennikarka i autorka poradników Małgorzata Świgoń, która zdradziła m.in., jak usunąć wosk z pomnika.

  Na cmentarzach zaczyna brakować miejsca, a ceny pieczar wciąż rosną. Prawo pogrzebowe jest przestarzałe. Czy nowa ustawa pomoże? Ma zostać skierowana do prac w tym roku.

  Wszystkich Świętych - choć ideologicznie połączone z pamięcią o zmarłych - jak każda uroczystość stało się festiwalem komercji. Upamiętniając bliskich sztucznymi kwiatami i plastikowymi zniczami fundujemy następnym pokoleniom życie na ekologicznym cmentarzu. Za olbrzymie pieniądze.

  Nowy projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych zakłada między innymi wprowadzenie centralnego rejestru grobów i miejsc spoczynku, rejestru cmentarzy oraz elektronicznej karty. Rząd tłumaczy, że obecne przepisy mają już 60 lat, dlatego trzeba je dostosować do nowych czasów.

  Stare i zabytkowe cmentarze można spotkać niemal w każdym zakątku świata. Jednym z nich jest Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Dlaczego jest taki niezwykły? Skąd wzięła się jego nazwa i kto na nim spoczywa? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Wspominając, kto zmarł w 2021 roku w Polsce, napotykamy na wiele wybitnych nazwisk. Choć nie ma już z nami m.in. Krzysztofa Krawczyka, Tomasza Knapika czy Aleksandra Doby, pamięć o nich i ich dokonaniach będzie trwać jeszcze wiele lat.

  Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych. To czas, w którym odwiedzamy groby naszych bliskich i wspominamy tych, którzy odeszli. Zapalamy znicze, które niestety często gasną po kilku godzinach. Dlatego podpowiadamy, co zrobić, by paliły się, jak najdłużej.

  Wielu Polaków ruszyło w podróż w związku z obchodami Wszystkich Świętych. Drogi, zwłaszcza te wyjazdowe z miast, coraz bardziej się korkują. Panuje duży ruch w okolicach cmentarzy i czasami brakuje miejsc parkingowych. Sprawdź, jak zmieniła się organizacja ruchu w największych polskich miastach.

  Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. To dobry czas, by oddać się zadumie i wspominać tych, którzy odeszli. Na cmentarze chodzimy zazwyczaj wtedy, gdy pochowany jest ktoś nam bliski. Są jednak takie nekropolie, które wyróżniają się swoją historią czy architekturą i które warto odwiedzić.

  Z okazji zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych wielu Polaków ruszyło na cmentarze, by zrobić porządki i przygotować się na to duchowe święto. Są wśród nas też tacy, którzy groby swoich bliskich odwiedzają nawet kilka razy w tygodniu. Decydują się więc na postawienie ławeczek, gdzie w spokoju oddają się zadumie. Niestety, to może nieść za sobą konsekwencje.

  Czasami zdarza nam się zapomnieć zatelefonować do rodziny z prośbą o wskazanie grobu zmarłego, którego miejsca pochówku już nie pamiętamy. Wirtualna wyszukiwarka grobów jest idealnym rozwiązaniem, pozwala zaoszczędzić czas i szybko odnaleźć pomnik bliskiej osoby.

  Minister zdrowia mówi o maseczkach.

  Śmierć to nieodłączna część naszego życia. Mimo że wszyscy się z nią stykamy, to mamy duże opory, aby o niej rozmawiać. Jeszcze trudniej jest wytłumaczyć dziecku, że ktoś mu bliski umarł. Jak przeprowadzić taką rozmowę? Jakich słów użyć, aby nie wystraszyć dziecka? Na ten temat rozmawialiśmy z Roksaną Benedykciuk, psychologiem dziecięcym.

  Dlaczego nie wolno tego robić?

  Jeśli ustawa przygotowana przez rząd wejdzie w życie, możemy się spodziewać dużych zmian w funkcjonowaniu cmentarzy. Projekt zakłada m.in. cyfryzację aktów zgonu, wprowadzenie instytucji koronera oraz stworzenie e-rejestru grobów. 

  Krzysztof Igor Krawczyk w Dzień Ojca udał się na grób zmarłego wokalisty. W mediach społecznościowych zamieścił relację z wizyty. "Wyrazy współczucia" – komentują internauci.

  Wystarczyła chwila, by stary, betonowy nagrobek runął wprost na pięcioletnią Marysię. Dziewczynka trafiła do szpitala w stanie krytycznym, była operowana. Sprawę bada prokuratura. Tematem zainteresowali się też reporterzy programu "Uwaga! TVN".

  Ewa Minge podzieliła się ze swoimi fanami zdjęciami z cmentarza. Projektantka, wspominając zmarłą mamę z okazji zbliżającego się Dnia Matki, opublikowała fotografię wykonaną podczas zadumy nad grobem. Zdradziła również, kto stoi za projektem niezwykłego pomnika.

  Pochówki ekologiczne, możliwość rozsypywania prochów oraz ochrona starych cmentarzy. Na tym m.in. koncentrują się autorzy proponowanych zmian w prawie. Konsultacje społeczne dotyczące projektu nowej ustawy dobiegają końca - uwagi można zgłaszać do 31 marca.

  Zabytkowy cmentarz w mieście Camogli koło Portofino na północy Włoch runął do morza. Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 22 lutego. Obecne na miejscu zdarzenia służby podejrzewają, że przyczyną zawalenia mogło być podmycie terenu.