cmentarz

  cmentarz

  Jak co roku na cmentarzach w całej Polsce odbywają się kwesty. Ratujemy najstarsze zabytki, chcemy, by pomniki były w dobrej kondycji, byśmy mogli je oglądać przez kolejne długie lata. Na warszawskie Powązki z puszkami wybrał się Piotr Wojtasik oraz Katarzyna Zawadzka. Jak wygląda sytuacja?

  Wszystkich Świętych - choć ideologicznie połączone z pamięcią o zmarłych - jak każda uroczystość stało się festiwalem komercji. Upamiętniając bliskich sztucznymi kwiatami i plastikowymi zniczami fundujemy następnym pokoleniom życie na ekologicznym cmentarzu. Za olbrzymie pieniądze.

  Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. To dobry czas, by oddać się zadumie i wspominać tych, którzy odeszli. Na cmentarze chodzimy zazwyczaj wtedy, gdy pochowany jest ktoś nam bliski. Są jednak takie nekropolie, które wyróżniają się swoją historią czy architekturą i które warto odwiedzić.

  Z okazji zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych wielu Polaków ruszyło na cmentarze, by zrobić porządki i przygotować się na to duchowe święto. Są wśród nas też tacy, którzy groby swoich bliskich odwiedzają nawet kilka razy w tygodniu. Decydują się więc na postawienie ławeczek, gdzie w spokoju oddają się zadumie. Niestety, to może nieść za sobą konsekwencje.

  Śmierć to nieodłączna część naszego życia. Mimo że wszyscy się z nią stykamy, to mamy duże opory, aby o niej rozmawiać. Jeszcze trudniej jest wytłumaczyć dziecku, że ktoś mu bliski umarł. Jak przeprowadzić taką rozmowę? Jakich słów użyć, aby nie wystraszyć dziecka? Na ten temat rozmawialiśmy z Roksaną Benedykciuk, psychologiem dziecięcym.

  Zabytkowy cmentarz w mieście Camogli koło Portofino na północy Włoch runął do morza. Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 22 lutego. Obecne na miejscu zdarzenia służby podejrzewają, że przyczyną zawalenia mogło być podmycie terenu.

  W piątek premier podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem. Jak poinformował, cmentarze będą zamknięte 31 października, a także 1 i 2 listopada. Decyzja ta na pewno odbije się na sprzedawcach zniczy, wiązanek i kwiatów, którzy w te dni odnotowują największe obroty w roku. Nasz reporter, Michał Nobis, ale i cała redakcja Dzień Dobry TVN apelują o to, by wspomóc lokalnych przedsiębiorców w tym kryzysowym czasie.