Dlaczego śnią nam się zmarłe osoby? Jest na to wyjaśnienie

Śpiąca kobieta
Dlaczego śnią nam się zmarłe osoby? Jest na to wyjaśnienie
Źródło: Ghislain & Marie David de Lossy/Getty Images
Wiele osób przyznaje, że od czasu do czasu miewa sny z udziałem zmarłych ze swojej rodziny. To rodzi pytanie, czy takie zjawiska świadczyć mogą o aktywności zmarłych, którzy próbują się z nami skontaktować? Psychologia niesie jasną odpowiedź w tej kwestii.

Sny o zmarłych wiadomością z zaświatów?

Wielu ludzi śni o swoich zmarłych krewnych lub przodkach. Tych, których mieli okazję poznać w trakcie swojego życia i tych, którzy zmarli przed nimi. Jednak jak się okazuje, z psychologicznego punktu widzenia sny, w których przodkowie do nas przychodzą, by przekazać jakieś informacje itp., mówią więcej o nas samych i stanie naszej psychiki, niż o wspominanych w nich osobach. W związku z czym trudno mówić o tym, że sny o zmarłych są wiadomością z zaświatów, chociaż takie nadzieje próbują wywołać w nas różne dzieła sztuki, a w szczególności filmy, w których nie brakuje podobnych motywów.

Astrologia i ezoteryka

Horoskop na Chiński Nowy Rok. Co nas czeka w Roku Smoka?
Źródło: Kinga Dyczewska / Dzień Dobry TVN
Horoskop - ogólny
Horoskop - ogólny
Horoskop numerologiczny na 2024
Horoskop numerologiczny na 2024
Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturach
Losy świata ukryte w przepowiedniach
Losy świata ukryte w przepowiedniach
Astrolog Merkurja radzi, co zrobić, gdy horoskop zapowiada nieszczęście. "To jest prognoza"
Astrolog Merkurja radzi, co zrobić, gdy horoskop zapowiada nieszczęście. "To jest prognoza"
Astrolog Merkurja zdradza, czy mężczyźni czytają horoskopy. " Kobiety generalnie są istotami bardziej otwartymi na duchowość"
Astrolog Merkurja zdradza, czy mężczyźni czytają horoskopy. " Kobiety generalnie są istotami bardziej otwartymi na duchowość"
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Numerologiczne tajemnice
Numerologiczne tajemnice

- Psychologia nie rozpatruje znaczeń snów tak, jak robią to senniki - raczej skupiamy się na tym, że sny są pewną manifestacją tego, co aktualnie dzieje się u pacjenta. Jeśli śnią się zmarli bliscy, to oznaczać to może, że tęsknimy za nimi, że brakuje nam ich wsparcia i troski. Często w taki sposób manifestuje się nasza potrzeba przynależności i poczucie osamotnienia - w snach odreagowujemy te emocje, które na jawie możemy wypierać i spychać na półkę "nie chcę do tego wracać, bo za bardzo boli". Sen o zmarłych może być też następstwem myślenia o nich albo wcześniejszego wspominania ich - tłumaczy psycholog i psychoterapeuta Katarzyna Kucewicz znana z Instagrama @psycholog_na_insta.

Zmarli w snach pojawiają się częściej, gdy zbliża się Wszystkich Świętych, ponieważ przed tym świętem chętniej oddajemy się rozmyślaniom na ich temat oraz tego, co czeka nas po śmierci.

Sny o zmarłych pomocą w podjęciu trudnej decyzji

Jak się okazuje, ludzka podświadomość jest bardzo silna, w związku z czym może zdarzyć się sytuacja, kiedy rozważając jakiś problem nie będziemy umieli zdecydować, co należy zrobić, by go rozwiązać. Odpowiedź może przyjść do nas w nocy razem z bliską nieżyjącą osobą, która nawiedzi nasze sny.

- Nasz umysł codziennie rejestruje setki bodźców, które później pojawiają się w naszych snach. Czasami jest tak, że osoby mają magiczne poczucie np. że zmarli krewni przekazują jakąś ważną wiadomość dla nich. Jeśli stoimy przed jakimś dylematem i chodzi nam po głowie myśl "co by zrobił zmarły na naszym miejscu", to w tym śnie może przyjść do nas odpowiedź pod postacią osoby krewnego - zauważa psycholog. - Osobiście lubię teorie marzeń sennych, mówiące o tym, że w naszych snach każdy ich element jest jakąś cząstką naszego JA. A zatem zmarły krewny ze snów to też może być jakaś nieuświadomiona część naszego JA. Polecam serdecznie popatrzeć na swoje sny pod takim kątem. Wówczas możemy dowiedzieć się o snach czegoś więcej.

Zobacz także:

Autor: Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: Ghislain & Marie David de Lossy/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?