pomnik

  pomnik

  Radosław Gajda: "Jesteśmy świetni w pomnikach ale niestety właśnie w pomnikach tragicznych wydarzeń, katastrof, mordów, zbrodni. (...) W naszych miastach bardzo nam brakuje takiej sztuki (...), która będzie dla nas angażująca i będzie sprawiała, że nasze życie między budynkami będzie ciekawsze". Z naszym gościem, architektem i autorem bloga o architekturze, rozmawialiśmy o specyfice polskich pomników. Dlaczego w Polsce pomniki są zazwyczaj tak poważne?

  Internet szydzi z popiersia Cristiano Ronaldo, które znalazło się na lotnisku jego imienia na Maderze. Liczba memów na jego temat rośnie w zastraszającym tempie, i to na całym świecie. A, gdyby to znany piłkarz upodobnił się do tego popiersia?

  Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim znajduje się ściana, która stanowi jedyny w swoim rodzaju pomnik stworzony przez studentów. Znajduje się pod salą, gdzie prof. Stanisław Kiczuk od kilkudziesięciu lat przeprowadza egzaminy z logiki. Co pisały na niej kolejne pokolenia żaków i dlaczego powstała? W Dzień Dobry TVN historia jedynego takiego profesora i jego studentów.

  Pomniki powinny z założenia upamiętniać ważne idee, wydarzenia lub postacie. Czym pomnik różni się od rzeźby? Które pomniki w Polsce zasługują na szczególną uwagę, a które są niepotrzebne? Gościem Dzień Dobry TVN był Jakub Głaz, krytyk architektury.

  Mrągowo to zwykłe polskie miasto. Jednak posiada coś, czego inne miasta mogą mu pozazdrościć. Pomnik... penisa! Tylko, że to nie miał być penis, ale czajnik! Kto go zaprojektował i co miał na myśli? Ile kosztowała rzeźba i kto za nią zapłacił? Filip Chajzer podążył szlakiem znaków i pomników. Jakie odkrył w Rzeszowie? :-)