Fani Violetty Villas zjechali się na odsłonięcie pomnika. Zabrakło syna: "Kultura wymaga, by choć ze mną to skonsultować".

Violetta Villas
Unikatowe miejsce na mapie polskiego muzealnictwa
Źródło: Dzień Dobry TVN
10 czerwca z okazji 85. rocznicy urodzin Violetty Villas, w jej rodzinnym mieście odsłonięty został pomnik upamiętniający diwę. Fani zjechali się ze wszystkich zakątków Polski, zabrakło jednak najbliższej osoby – syna, który otwarcie bojkotuje działania władz Lewina Kłodzkiego.

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego Violettę Villas

Violetta Villas to wielka diwa polskiej sceny muzycznej, która mimo ogromnej sławy, w 2011 roku odeszła w samotności. O jej upamiętnienie dbają nie tylko fani artystki, ale także władze Lewina Kłodzkiego - miasteczka, które diwa kochała całym sercem. Jakiś czas temu odrestaurowano tam starą kamienicę i urządzono w niej dom kultury, z salą kinową, biblioteką oraz Izbą Pamięci Violetty Villas.

Polscy artyści, którzy odeszli w 2022 roku

Barbara Krafftówna
Źródło: Dzień Dobry TVN
Barbara Krafftówna oczami najbliższych
Barbara Krafftówna oczami najbliższych
Jerzy Trela – pożegnanie mistrza
Jerzy Trela – pożegnanie mistrza
Pożegnanie Pawła Kiliańskiego
Pożegnanie Pawła Kiliańskiego

Tym razem, z okazji rocznicy jej 85. urodzin, władze zdecydowały się postawić artystce pomnik, który odsłonięto 10 czerwca:

- Udało się, ale przyznam, że ostatnio nie spałam kilka nocy, nerwy są straszne. To było duże wyzwanie, bo wbrew pozorom nie było wielu chętnych, by wesprzeć nas finansowo. Fani Violetty jednak nie zawiedli (...). Od śmierci Violetty Villas minęło 12 lat i nikt nigdzie jej nie upamiętnił. Najwyższy czas, by to zrobić, bo na to zasłużyła - wyjaśnia w rozmowie z Faktem Halina Tyrawa, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia Kulturalny Zakątek.

Pomysłodawcą stworzenia rzeźby było Stowarzyszenia Obywatelskie Kulturalny Zakątek z Lewina Kłodzkiego, a za wykonanie odpowiadają: Piotr Makała z Wytwórni Rzeźby i Brygida Bijata z pracowni Artshopa w Kłodzku. Pomnik ma 170 cm wysokości, waży prawie ćwierć tony i jest wykonany z brązu.

Konflikt między synem artystki a władzami miasta

Odsłonięcie pomnika Violetty Villas przyciągnęło rzeszę fanów. Wydarzenie zbojkotował jednak syn artystki – Krzysztof Gospodarek, który już nie pierwszy raz wszedł w konflikt z władzami miasta. Pierwszym punktem zapalnym była odmowa odrestaurowania domu Villas przez miasto. Synowi zależało, żeby władze wyremontowały willę i otworzyły muzeum poświęcone pamięci artystki.

Tym razem, Krzysztof Gospodarek nie zgadza się na budowanie pomników bez konsultacji:

- Są ludzie, którzy uważają, że mają większe prawa ode mnie w decydowaniu o jej spuściźnie i o pamięci o mojej matce. Kultura wymaga, by choć ze mną to konsultować. Każdy może powiedzieć, że chce wyrzeźbić Violettę Villas, ale nie może być tak, że powstaje pomnik mojej matki, a ja nie mam nic do powiedzenia — powiedział Faktowi.

Swój jawny sprzeciw takim inicjatywom urzeczywistnił i nie pojawił się na odsłonięciu pomnika.

Violetta Villas – kariera

Violetta Villas, czyli Czesława Gospodarek  to artystka kompletna. Zasłynęła nie tylko jako śpiewaczka operowa, operetkowa i piosenkarka estradowa, ale także jako aktorka filmowa, teatralna i rewiowa. "Biały kruk wokalistyki światowej"– tak określano ją w prasie. Villas byłą posiadaczką słuchu absolutnego.

Koncertowała nie tylko w Polsce, ale także we Francji i w Las Vegas, gdzie była gwiazdą rewii "Casino de Paris". Jej niepodważalne hity: "Dla Ciebie mamo", "Przyjdzie na to czas",  "Oczy czarne" do dziś królują na listach przebojów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości