List do prezydenta Dąbrowy Górniczej
9-letni Mikołaj Kaliński napisał list do prezydenta Marcina Bazylaka.
- Wrócił ze szkoły i zamknął się w swoim pokoju. Powiedział: "Nie wchodźcie do mnie". Za jakąś godzinkę wychodzi i pokazuje nam list - wspominała Małgorzata Kalińska, mama chłopca.
Mikołaj w wiadomości opisał swój projekt i zaproponował, gdzie mogłyby stanąć figurki zwierząt. - Dałem też parę rysunków bobrów, żeby prezydent w jakimś stopniu mógł to sobie zwizualizować. Chciałem wziąć bobra-ucznia, który stałby przed moją szkołą, bobra mojego jako pomysłodawcy i bobra w geograficznym środku Dąbrowy Górniczej - wyjaśnił Mikołaj Kaliński.
Idea przypadła do gustu rządzącemu. Tak jak Wrocław słynie z figurek krasnoludków, tak Dąbrowa Górnicza mogłaby z rzeźb bobrów.
- Młody człowiek przedstawił swój pomysł. Był gotowy się spotkać, ale też realizować ten pomysł. To było dla mnie urzekające i w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej zaprojektował bobra wraz z artystami, którzy tam pracują - tłumaczył Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
Jak dodał artysta plastyk Andrzej Gaida, projekt chłopca był ciekawy. - Widać, że jest ręka dziecka w tym wszystkim. Jest to dodatkowo ciekawa inicjatywa, która wprowadza rzeźbę w przestrzeń publiczną - podkreślił wykonawca rzeźby.
Pomnik Bobra w Dąbrowie Górniczej
Odsłonięcie figurki bobra górnika nastąpiło 4 grudnia podczas obchodów Barbórki.
- Jeśli bobrów powstałoby więcej, mogłaby powstać aplikacja, która służyłaby do szukania tych bobrów. Ludzie mogliby robić zdjęcia figurce i zdobywać przez to osiągnięcia z nazwą bobra - mówił Mikołaj Kaliński.
Skąd się wzięły bobry w Dąbrowie? Jak krok po kroku powstawała figurka? Zobacz materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Policjant, który dba o porządek w mieście. "Jest duma, że to zaangażowanie społeczne jest coraz większe"
- Maluje obrazy bakteriami. Polka wyróżniona w prestiżowym konkursie
- Stolica polskiego kabaretu. Tu debiutowali znani artyści. "Robiliśmy mnóstwo dziwnych rzeczy"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Dagmara Kowalczyk
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN