rzeźba

  rzeźba

  Nowoczesna rzeźba to obiekt, który pasuje do różnych pomieszczeń. Każdy, kto decyduje się na jej zakup, powinien wcześniej poznać kryteria wyboru. Taka rzeźba może zarówno poprawić wystrój wnętrza, jak i je sprawić, że zapanuje w nim stylistyczny chaos.

  Cechy rzeźby współczesnej zmieniały się na przestrzeni lat, gdyż zmieniły się wzorce piękna i metody twórcze. Współczesne rzeźby różnią się od tych z poprzednich epok.

  Rzeźbiarstwo jest jedną z najstarszych dziedzin sztuki. To dyscyplina, w której największe sukcesy odnoszą ludzie cierpliwi i pracowici. Dowiedz się, kim są współcześni rzeźbiarze i na czym polega ich praca.

  Historia sztuki jest nierozerwalnie związana z fałszerstwem. O fałszerzach, ich umiejętnościach i stworzonych przez nich podróbkach, które możemy zobaczyć w muzeach opowiedział nam prof. Jerzy Miziołek - historyk sztuki i dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego: "Wiele fałszerstw to są wybitne, znakomite dzieła sztuki. Ci artyści, gdyby żyli w czasach Botticellego, Leonarda da Vinci lub twórców starożytnych, byliby tak wybitni, jak oni sami, jak Ci, których fałszowano".

  Polscy inwestorzy coraz chętniej lokują pieniądze w rynek sztuki. Jakimi zasadami się kierować przy zakupie obrazów i rzeźb? W których polskich artystów warto zainwestować? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Na warszawskiej Ochocie było kilka chorych drzew, które zagrażały ludziom. Zamiast je wyciąć, mieszkańcy zaprosili do współpracy artystę. Andrzej Zawadzki wyrzeźbił ze spróchniałych drzew Misia Uszatka. Jaką techniką pracuje artysta? I jak to się stało, że współpracował z Agnieszką Holland?

  Szykuje się nie lada gratka dla wielbicieli Kossaka, Witkiewicza i Abakanowicz. Prace tych artystów będzie można zdobyć podczas Jesiennej Aukcji Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art. Jakie jeszcze prace zostaną tam wystawione? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art Iwona Buchner.

  Z kamerą Dzień Dobry Wakacje odwiedziliśmy pracownię, rzeźbiarza ludowego, Józefa Bacławskiego: "Rzeźbię już 30 lat, tak gdzieś 8-10 godzin na dzień. Bez rzeźbienia nie mógłbym żyć". Co najbardziej lubi tworzyć i jak wygląda sytuacja "kultywowania ludowości" zdaniem jego żony Małgorzaty Bacławskiej? Zobaczcie.

  Mozaiki były popularne w PRL-u. Zdobiły między innymi szkoły, dworce, kina i bary. Niestety nie są wpisane do rejestru ochrony zabytków. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie Bożenę Kostuch i architekta Radosława Gajdę, aby zapytać, skąd w PRL-u wzięła się moda na mozaiki, czy wiadomo, w jakich miastach można je zobaczyć.

  Pomniki powinny z założenia upamiętniać ważne idee, wydarzenia lub postacie. Czym pomnik różni się od rzeźby? Które pomniki w Polsce zasługują na szczególną uwagę, a które są niepotrzebne? Gościem Dzień Dobry TVN był Jakub Głaz, krytyk architektury.

  Byliśmy z kamerą na wystawie prac Pawła Orłowskiego, o którym mówi się, że w twórczości nie boi się formy ani przestrzeni. Co wyróżnia jego prace? Co znajdziemy w pracowni rzeźbiarza? Kto kupuje jego rzeźby? Z Pawłem Orłowskim spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska.

  Alina Szapocznikow była cenioną, polską rzeźbiarką, autorką oryginalnych dzieł, w tym rzeźby "Ptaka". Po wystawie w Waszyngtonie w 1961 roku słuch o rzeźbie zaginął. Dzieło po 50 latach odnalazł Juliusz Windorbski, prezes zarządu domu aukcyjnego DESA Unicum. W jaki sposób udało mu się przekonać kolekcjonera do przekazania rzeźby na aukcję? Ile dzieło jest obecnie warte?

  Aleksander Walijewski jest fan Eminema od 15 lat. Gość Dzień Dobry TVN studiuje grafikę i reklamę, skąd więc pomysł na rzeźbiarstwo? Z czego wykonane jest popiersie? I czy Eminem widział już gipsową rzeźbę? Jakie Aleksander ma plany na najbliższą przyszłość? Kogo zamierza wyrzeźbić?

  Bolesław Biegas, polski rzeźbiarz i malarz nurtu symbolistycznego, W Polsce artysta nieco zapomniany. Teraz jego prace będzie można zobaczyć w dopiero co otwartym muzeum. Co wyróżnia jego prace? Dlaczego tak mało o nim wiemy? Jaka jest jego historia i, co go łączyło z Olgą Boznańską? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Krzysztofa Wejmana, konesera sztuki.

  Marcin Bluma jest niedosłyszącym zawodnikiem gdyńskiej drużyny footballu amerykańskiego i utalentowanym rzeźbiarzem. Jakie wrażenie robi na ludziach? Od kiedy pasjonuje się sztuką? Dlaczego postanowił trenować football amerykański? Jak komunikuje się z zawodnikami na boisku? Zapraszamy na spotkanie z interesującym człowiekiem.

  Mało kto wie, że obok aktorstwa pasją Mariana Opani jest także rzeźbiarstwo. W swojej samotni, w tajemniczym ogrodzie aktor tworzy drewniane dewocjonalia. Jak zaczęła się jego przyroda z rzeźbą? U Mariana Opani gościła dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska.

  Dziennikarz i krytyk sztuki Łukasz Radwan miał wyjątkową okazję gościć w posiadłości wybitnego rzeźbiarza Igora Mitoraja, którego dzieło można od pewnego czasu podziwiać na Starówce. Igor Mitoraj udekorował swoją rzeźbą drzwi kościoła. Jak udało się namówić znanego rzeźbiarza, by ozdobił wejście do kaplicy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy jezuitę Andrzeja Kiełbowskiego oraz Łukasza Radwana.