rzeźba

  Tworzenie rzeźb z drewna to piękna pasja. Jednak by móc wydobywać z drewnianych bloków całkiem nowe formy, trzeba najpierw wiedzieć, jak zacząć.

  O nowym zainteresowaniu artysty opowiedziała reporterka Sandra Hajduk-Popińska.

  Rzeźby ludowe z drewna są elementem obecnym w życiu wszystkich narodów.

  W Dzień Dobry TVN opowiedział nam o tym, jak łączy rzeźbiarstwo z misją historyczną.

  Tomasz Górnicki to wschodząca gwiazda polskiej rzeźby. O swojej twórczości opowiedział teraz w cyklu "Sekrety sztuki" w Dzień Dobry TVN.

  Marcin Zieliński rzeźbi i graweruje w szkle używając narzędzi sprzed dziesiątek lat. Spod jego ręki wychodzą między innymi misy, kielichy, karafki, kieliszki, witraże oraz szklane rzeźby na indywidualne zamówienie. Reporterce Dzień Dobry TVN zdradził, jakie prace wykonał dla księcia Karola oraz jaką prośbę miała Jolanta Kwaśniewska.

  Znajomość różnych dziedzin sztuki plastycznej to wartościowa wiedza, którą warto zdobyć. Rzeźba to dział sztuki ubogacający każdego, kto choć trochę go pozna. Jaka jest definicja rzeźby?

  Pod naszym studiem zagościli prawdziwi mistrzowie z krainy lodu, czyli ICE TEAM. Duet ten należy do elitarnego grona rzeźbiarzy lodowych zapraszanych do realizacji najbardziej skomplikowanych instalacji lodowych. Zobaczcie jakie dzieła stworzyli na oczach widzów Robert Burkat i Michał Mizuła.

  "Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania".

  Nowoczesna rzeźba to obiekt, który pasuje do różnych pomieszczeń. Każdy, kto decyduje się na jej zakup, powinien wcześniej poznać kryteria wyboru. Taka rzeźba może zarówno poprawić wystrój wnętrza, jak i je sprawić, że zapanuje w nim stylistyczny chaos.

  Cechy rzeźby współczesnej zmieniały się na przestrzeni lat, gdyż zmieniły się wzorce piękna i metody twórcze. Współczesne rzeźby różnią się od tych z poprzednich epok.

  Rzeźbiarstwo jest jedną z najstarszych dziedzin sztuki. To dyscyplina, w której największe sukcesy odnoszą ludzie cierpliwi i pracowici. Dowiedz się, kim są współcześni rzeźbiarze i na czym polega ich praca.

  Historia kontrowersyjnego pomnika z Konina.

  Na sprzedaż wystawione zostaną wybitne dzieła.

  Dominika Dondé udowadnia, że w każdym wieku można zmienić swoje życie o 180 stopni i podążać za marzeniami. Mając 40 lat porzuciła swoją dotychczasową pracę i zajęła się sztuką. Dziś jest cenioną rzeźbiarką i artystką ceramiki, której prace można oglądać w paryskim Luwrze. Poznajcie jej historie.

  Tomasz Zubilewicz wybrał się do miejscowości Jazowsko, gdzie powiedział rzeźby kwiatowe. Jak wygląda proces przygotowywanie figur 3D z żywych roślin?

  Pracowni braci Łopieńskich zawdzięczamy nie tylko przedwojenne pomniki, ale również ich rekonstrukcje zrealizowane po latach. Historia rodziny to opowieść o przywiązaniu do tradycji, etosie pracy i miłości do brązu.

  Ewa Minge podzieliła się ze swoimi fanami zdjęciami z cmentarza. Projektantka, wspominając zmarłą mamę z okazji zbliżającego się Dnia Matki, opublikowała fotografię wykonaną podczas zadumy nad grobem. Zdradziła również, kto stoi za projektem niezwykłego pomnika.

  Restauracja Roberta Wyskiela pewnego dnia spłonęła. Mężczyzna nie miał pieniędzy na jej odbudowę. Chwycił więc za dłuto i zacząć rzeźbić. Tak odkrył swój talent. Poznajcie jego niezwykłą historię.

  Co roku w okresie przedświątecznym w Gdańsku powstaje szopka betlejemska wykonana... z piasku. Dla wielu mieszkańców Pomorza stanowi już nieodzowny symbol rozpoczynającego się Bożego Narodzenia. Jak powstaje ta niezwykła budowla? Wyjaśnili w Dzień Dobry TVN organizatorka akcji Marzena Świtała oraz rzeźbiarz Bartosz Chylewski.

  Polski projektant został doceniony w Nowym Jorku. Nic dziwnego - jego drewniane torebki to małe działa sztuki. Krzysztof Paluch z wielkim zamiłowaniem tworzy akcesoria dla kobiet. Nie są to jednak zwykłe torebki. Drewniane rzeźby zrobiły już wrażenie nie tylko na klientkach, ale również jurorach prestiżowego konkursu.

  Historia sztuki jest nierozerwalnie związana z fałszerstwem. O fałszerzach, ich umiejętnościach i stworzonych przez nich podróbkach, które możemy zobaczyć w muzeach opowiedział nam prof. Jerzy Miziołek - historyk sztuki i dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego: "Wiele fałszerstw to są wybitne, znakomite dzieła sztuki. Ci artyści, gdyby żyli w czasach Botticellego, Leonarda da Vinci lub twórców starożytnych, byliby tak wybitni, jak oni sami, jak Ci, których fałszowano".

  Polscy inwestorzy coraz chętniej lokują pieniądze w rynek sztuki. Jakimi zasadami się kierować przy zakupie obrazów i rzeźb? W których polskich artystów warto zainwestować? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Na warszawskiej Ochocie było kilka chorych drzew, które zagrażały ludziom. Zamiast je wyciąć, mieszkańcy zaprosili do współpracy artystę. Andrzej Zawadzki wyrzeźbił ze spróchniałych drzew Misia Uszatka. Jaką techniką pracuje artysta? I jak to się stało, że współpracował z Agnieszką Holland?

  Szykuje się nie lada gratka dla wielbicieli Kossaka, Witkiewicza i Abakanowicz. Prace tych artystów będzie można zdobyć podczas Jesiennej Aukcji Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art. Jakie jeszcze prace zostaną tam wystawione? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art Iwona Buchner.

  Z kamerą Dzień Dobry Wakacje odwiedziliśmy pracownię, rzeźbiarza ludowego, Józefa Bacławskiego: "Rzeźbię już 30 lat, tak gdzieś 8-10 godzin na dzień. Bez rzeźbienia nie mógłbym żyć". Co najbardziej lubi tworzyć i jak wygląda sytuacja "kultywowania ludowości" zdaniem jego żony Małgorzaty Bacławskiej? Zobaczcie.

  Mozaiki były popularne w PRL-u. Zdobiły między innymi szkoły, dworce, kina i bary. Niestety nie są wpisane do rejestru ochrony zabytków. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie Bożenę Kostuch i architekta Radosława Gajdę, aby zapytać, skąd w PRL-u wzięła się moda na mozaiki, czy wiadomo, w jakich miastach można je zobaczyć.

  Pomniki powinny z założenia upamiętniać ważne idee, wydarzenia lub postacie. Czym pomnik różni się od rzeźby? Które pomniki w Polsce zasługują na szczególną uwagę, a które są niepotrzebne? Gościem Dzień Dobry TVN był Jakub Głaz, krytyk architektury.

  Byliśmy z kamerą na wystawie prac Pawła Orłowskiego, o którym mówi się, że w twórczości nie boi się formy ani przestrzeni. Co wyróżnia jego prace? Co znajdziemy w pracowni rzeźbiarza? Kto kupuje jego rzeźby? Z Pawłem Orłowskim spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska.

  Alina Szapocznikow była cenioną, polską rzeźbiarką, autorką oryginalnych dzieł, w tym rzeźby "Ptaka". Po wystawie w Waszyngtonie w 1961 roku słuch o rzeźbie zaginął. Dzieło po 50 latach odnalazł Juliusz Windorbski, prezes zarządu domu aukcyjnego DESA Unicum. W jaki sposób udało mu się przekonać kolekcjonera do przekazania rzeźby na aukcję? Ile dzieło jest obecnie warte?