Google uczcił pamięć Magdaleny Abakanowicz, przygotowując specjalną grafikę przedstawiającą m.in. elementy procesu powstawania rzeźby. Rzeźbiarka powszechnie uznawana jest za jedną z najbardziej znanych na świecie artystek pochodzących z Polski. Monumentalne tkaniny jej autorstwa zyskały nazwę abakanów.
Kim była Magdalena Abakanowicz?
Urodziła się w 1930 r. w Falentach pod Warszawą, a zmarła w 2017 r. w Warszawie. To polska rzeźbiarka, twórczyni tkaniny artystycznej, profesorka sztuk pięknych, w latach 1965–1990 prowadząca zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, profesorka wizytująca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.
W 1955 roku ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych, a studiowała tam od 1950 r. Później uczyła się również na sopockiej PWSSP. W 1956 r. wyszła za mąż za Jana Kosmowskiego.
Wyspecjalizowała się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych z wykorzystaniem tkanin (nazywanych abakanami od jej nazwiska) oraz innych materiałów, takich jak drewno, kamień i brąz. W 1965 roku uczestniczyła w I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, gdzie we współpracy z J. Podwalnym i J. Sznajderem stworzyła formę przestrzenną o wysokości 7 metrów. Rzeźba ta znajduje się obecnie w Elblągu.
W 1965 roku nagrodzona została złotym medalem na Biennale w São Paulo, co zapoczątkowało jej światową karierę.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rzeźba – co warto wiedzieć na jej temat?
- Rzeźba współczesna – nieustające zmiany
- Zaskakujące hobby pani dyrektor. Po godzinach rzeźbi piłą spalinową w drewnie
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Google
Źródło zdjęcia głównego: Wiktor Szymanowicz/Getty Images