50. rocznica śmierci Pablo Picasso. Jaki naprawdę był ten artysta?

Sztuka
50. rocznica śmierci Pablo Picasso. Jaki naprawdę był ten artysta?
Źródło: gettyimages/ Grant Faint
Ojciec kubizmu, którego dzieła sztuki do dziś są rozchwytywane na całym świecie, urodził się w hiszpańskiej Maladze, ale to we Francji znalazł swój prawdziwy dom. Z okazji 50. rocznicy śmierci Pabla Picassa w Paryżu otwarto kilka wystaw na cześć słynnego malarza.

Jaki naprawdę był Pablo Picasso?

Pablo Picasso urodził się w 1881 roku w Maladze, był malarzem, rzeźbiarzem i grafikiem, uznawanym za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Jest twórcą malarskiego nurtu nazywanego kubizmem, a jego słynne obrazy można podziwiać w wielu muzeach na całym świecie, w tym - w Paryżu.

- Pokazujemy dzieła Picassa od 1901 do 1972 roku. Wszystkie techniki, którymi się posługiwał: malarstwo, rzeźbę, grawerstwo, ceramikę, rysunki, a nawet fotografie - tłumaczyła kuratorka Muzeum Picassa w Paryżu Joanne Snrech.

Ojciec kubizmu

Jednym z najsłynniejszych obrazów Pabla Picassa są "Panny z Awinionu", które znajdują się w Nowym Jorku oraz "Guernica", którą można podziewać w Madrycie. To ogromny obraz przedstawiający cierpienie ludzi i zwierząt z powodu wojny, przemocy i chaosu. Jest hołdem dla miasta Guernica zniszczonego w 1937 roku podczas hiszpańskiego wojny domowej.

- Picasso nie mógł wrócić do Hiszpanii ze względu na swoje poglądu polityczne podczas wojny domowej. [...] Dlatego tutaj osiadł, szukał inspiracji, by dalej tworzyć – tłumaczył przewodnik po francuskim Antibes - Cecyl Tarlier.

Picasso cały czas budzi zachwyt. W 2015 roku na aukcji sprzedano "Kobiety z Algieru" za prawie 180 milionów dolarów i był to wtedy najdroższy obraz świata. Artysta zmarł 8 kwietnia 1973 roku na niewydolność płuc.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: Anna Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Grant Faint

podziel się:

Pozostałe wiadomości