Z pomocą tej aplikacji można malować jak wielcy mistrzowie. "Uczy dzieci strategicznego myślenia"
Robert Latoś to utalentowany artysta, który postanowił zarazić malarską pasją młodsze pokolenie. Stworzona przez niego aplikacja pozwala dzieciom wiernie odwzorowywać obrazy wielkich mistrzów. Oczywiście jej wyjątkowy potencjał doceniają także osoby dorosłe.
Pinakoteka – galeria obrazów. Którą warto odwiedzić?
Pinakoteka to galeria obrazów, w której przechowywano najcenniejsze dla danej kultury dzieła sztuki. Najsłynniejszą była ta mieszcząca się na Akropolu w Atenach. Bezcenne oryginały lub kopie dzieł wielkich mistrzów gromadzono w świątyniach, pałacach władców. Podstawą dla pinakotek publicznych były te umieszczane w portykach. Obecnie najważniejsze pinakoteki mieszczą się w Watykanie, Monachium oraz Mediolanie.
Sztuka ożywiania obrazów. "Chcemy zaprosić publiczność do przekroczenia pewnej granicy wyobraźni"
Autorskie kompozycje choreografii, scenografii, muzyki oraz bodypainting - składają się na spektakl malarstwa ożywionego Art Color Ballet. Jego próbkę mogli zobaczyć widzowie Dzień Dobry TVN.
15 kwietnia - Światowy Dzień Sztuki. Epoki w sztuce
Znajomość epok sztuki jest istotna dla zrozumienia współczesnych trendów, a historia sztuki to dziedzina nauki, która pozwala lepiej poznać otaczający nas świat. Sprawdź, jaki jest podstawowy podział epok sztuki – od sztuki prehistorycznej po współczesną.
On był pomocą domową we Włoszech, ona śpiewała w klubie piosenki beskidzkiej. Jak wyglądała ich droga do spełniania? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Maluje kurtki, by zarobić na leczenie szwagierki. Uchodźczyni z Ukrainy tworzy prawdziwe dzieła sztuki
Wika Stepaniuk to młoda mama, która wraz ze szwagierkami i pięciorgiem dzieci uciekła przed wojną w Ukrainie. By zarobić na chleb i leczenie siostry męża, wykorzystuje swoje umiejętności artystyczne i maluje stare kurtki, które przemienia w prawdziwe dzieła sztuki.
Polki stworzyły farby z kapusty i promują slow painting. "Chciałybyśmy być propagatorkami"
Dr Aleksandra Ignasiak i Karolina Gębka łączą malarstwo z ekologią. Zamiast gotowych barwników, używają tych, które same wyprodukują z warzyw i ziół. - Chciałybyśmy stworzyć trend w sztuce, a mianowicie slow painting, czyli malowanie, które nie zaczyna się od wyciśnięcia farby na płótno - przekonują w Dzień Dobry TVN.
Ilustratorka mody, która czaruje kreską. "Potrafi zrobić 100 rysunków i wszystkie są trafione"
Wiele lat poświęciła na to, by dziś być jedną z najbardziej cenionych polskich artystek. Anna Halarewicz podbija świat sztuki, a specjalizuje się w ilustrowaniu mody. W zaledwie kilka minut tworzy wyjątkowe rysunki. W czym tkwi sekret jej sukcesu?
Niecodzienne kolekcjonerskie odkrycie. Obraz Wita Stwosza można obejrzeć w Warszawie
Wit Stwosz zapisał się w historii sztuki gównie jako rzeźbiarz - do jego najwybitniejszych prac należą chociażby ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie czy nagrobek Kazimierza Jagiellończyka, będący jednym z najważniejszych dzieł rzeźby późnogotyckiej w Polsce. Po powrocie do swojej ojczyzny artysta skupił się na malarstwie, tworząc głównie dla bawarskich świątyń. Jeden z obrazów właśnie trafił do Polski.
Malując psie portrety postanowiła wesprzeć schronisko. "Życie nie jest fair"
Dorota Litwicka-Rachoń to utalentowana akwarelistka, która postanowiła połączyć swoją artystyczną pasję z miłością do zwierząt. Nie tylko tworzy wyjątkowe portrety psów, ale też postanowiła wspomóc lokalne schronisko. Artystka liczy, że jej prace zachęcą ludzi do adopcji zwierząt.
Szymon Chwalisz. Pisali o nim "nędzny malarzyna". Tymczasem jego talent docenił polski show-biznes
Szymon Chwalisz zasłynął jako twórca "Woodstockowych Gitar", które biją rekordy popularności na aukcjach WOŚP oraz ręcznie malowanych kasków dla takich sportowców jak Karolina Pilarczyk, Maciej Kot czy Kajetan Kajetanowicz. Teraz postanowił skierować swoja artystyczną drogę w stronę klasycznego malarstwa sztalugowego. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoich pasjach i inspiracjach.
George Seurat upamiętniony przez Google. Kim był bohater dzisiejszego Doodle?
George Seurat, francuski malarz, 2 grudnia obchodziłby urodziny. Z tej okazji Google postanowiło upamiętnić jednego z ojców sztuki współczesnej. Specjalnie zaprojektowane logo pojawiło się w kilku krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Tajlandii.
Johannes Vermeer w Google Doodle. Kim był i jakie dzieła tworzył?
Johannes Vermeer, znany jako Jan Vermeer van Delft to słynny holenderski malarz. Na cześć otwarcia tytułowej wystawy Vermeera w Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie Google zmienił swoje logo w wyszukiwarce. Kim był ten znany malarz i jakimi pracami zasłynął?
Co to jest rycina? Co warto wiedzieć na temat rycin?
Stare ryciny zachwycają wyjątkowym klimatem i wykonaniem. Bardzo popularne są zwłaszcza stare ryciny botaniczne i zoologiczne, równie duże zainteresowanie budzą te przedstawiające stare mapy czy gwiazdozbiory. Na rycinach możemy podziwiać również pejzaże miast albo fantastyczne obrazy powstałe w głowie artysty.
Kim jest polska Frida Kahlo? "W liceum miałam monobrew, więc słyszałam, że jestem do niej podobna"
Martyna Kliszewska jest absolwentką wydziału aktorskiego PWST w Krakowie oraz wydziału malarstwa ASP w Łodzi. Od lat z powodzeniem godzi pracę w teatrze z twórczą aktywnością malarską. Prywatnie jest żoną reżysera teatralnego Kuby Przebindowskiego i mamą nastoletniej Mii. Reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik odwiedził artystkę i jej bliskich.
Malarki ze Straszyna tworzą kopie znanych obrazów. "Nie oddaję ich i nie sprzedaję" - wyjaśnia jedna z artystek
Malarki ze Straszyna wiernie odwzorowują dzieła największych mistrzów malarstwa. Wypracowały własne techniki kopiowania obrazów i osiągnęły w tym biegłość. Podczas spotkania z ekipą Dzień dobry TVN podzieliły się swoimi sposobami na tworzenie portretów kobiet.
Google uczciło pamięć Zofii Stryjeńskiej. Kim była ta niezwykle barwna postać?
Zofia Stryjeńska to jedna z najwybitniejszych artystek dwudziestolecia międzywojennego. Wzbudzała zainteresowanie nie tylko talentem, ale też burzliwym życiem prywatnym. Relacje z epoki to dowód na to, że lata 20. i 30. to nie tylko czas wytwornych fryzur, charlestona i artystycznej bohemy. To również era zniewolenia kobiet, które wiedziały, że nadeszła pora, by żyć po swojemu.