malarstwo

  malarstwo

  Zofia Stryjeńska to jedna z najwybitniejszych artystek dwudziestolecia międzywojennego. Wzbudzała zainteresowanie nie tylko talentem, ale też burzliwym życiem prywatnym. Relacje z epoki to dowód na to, że lata 20. i 30. to nie tylko czas wytwornych fryzur, charlestona i artystycznej bohemy. To również era zniewolenia kobiet, które wiedziały, że nadeszła pora, by żyć po swojemu.

  Żywe srebro i czyste złoto już było. Teraz w trendach króluje plastik, przywodząc na myśl legendarne stylizacje z lat 90. Żywica epoksydowa – bo o niej mowa, święci triumfy w jubilerstwie i wnętrzarstwie. Efektowny wygląd i łatwość obróbki sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na artystyczne eksperymenty z syntetycznymi żywicami w roli głównej.

  Agnieszka Piłat wyjechała z Łodzi, by uciec przed nieudanym związkiem. Trafiła do San Francisco, bo wierzyła, że za oceanem będzie mogła spełniać marzenia. Nawet nie śniło jej się, że wybierając studia artystyczne z klasycznej portrecistki stanie się portrecistką maszyn. Poznajcie jej historię.

  Bolesław Biegas to rzeźbiarz, malarz, pisarz i dramaturg. Słowem - człowiek o wielu talentach. Jak to się stało, że ktoś tak wybitny został niemal całkowicie zapomniany? Jego nazwisko powraca do nas wraz z publikacją najnowszej książki Natalii Fiedorczuk, laureatki Paszportu Polityki. Co w szczególności zaintrygowało ją w życiorysie artysty?

  Ewa Minge o swojej nowej pasji mówi: "arteterapia". Przyznaje, że trudno byłoby jej inaczej przetrwać czas pandemii i stres związany z prowadzeniem modowego biznesu, którym zajmuje się na co dzień. Projektantka spokoju szuka więc w malarstwie - a swoje obrazy przekuwa następnie w rzeźby. Czyżby jej twórczość niedługo będziemy mogli podziwiać nie na wybiegu, lecz w galerii sztuki?

  Alicja Wahl nie żyje. O śmierci malarki poinformowała jej rodzina. Artystka zmarła 19 października 2020 r. - Jej osobna, niezwykła twórczość, mówiąca wiele o kobiecej egzystencji we wszystkich przejawach, stanowi ważny, ale zbyt mało znany rozdział polskiej sztuki powojennej - napisała Fundacja Artom.

  Kwarantanna spowodowała, że szkoła przeniosła się do Internetu, ale jak w takim trybie realizować zajęcia z plastyki? Okazuje się, że można zainspirować uczniów nawet do odtworzenia najsłynniejszych dzieł sztuki. Efekty są niesamowite. Jak powstawały fotograficzne interpretacje obrazów? O tym opowiadała nauczycielka Anna Tuckendorf oraz jej uczniowie.

  Na czym polega artystyczny fenomen rodu Kossaków i jak często ich dzieła pojawiają się na aukcjach? W Dzień Dobry TVN o życiu i dziełach wybitnych polskich malarzy opowiedział Jan Koszutski, wiceprezes domu aukcyjnego.

  W 2009 roku Tymek Przygrodzki był gościem Dzień Dobry TVN. Wówczas 10-letni chłopiec bez trudu kopiował obrazy największych twórców, takich jak np. Wyspiański. Dziś 19-letni Tymoteusz studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Czy profesorowie wiedzą, że chłopak jest samoukiem? Jak wygląda jego codzienne życie? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.