malarstwo

  malarstwo

  W życiu kreatorki smaku znalazło się miejsce na jeszcze jedną działalność artystyczną.

  Autorskie kompozycje choreografii, scenografii, muzyki oraz bodypainting - składają się na spektakl malarstwa ożywionego Art Color Ballet. Jego próbkę mogli zobaczyć widzowie Dzień Dobry TVN.

  "To, co przeżył, powracało w obrazach".

  Znajomość epok sztuki jest istotna dla zrozumienia współczesnych trendów, a historia sztuki to dziedzina nauki, która pozwala lepiej poznać otaczający nas świat. Sprawdź, jaki jest podstawowy podział epok sztuki – od sztuki prehistorycznej po współczesną.

  Na czym polega wyjątkowość jego prac? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  "To piękna forma arteterapii".

  On był pomocą domową we Włoszech, ona śpiewała w klubie piosenki beskidzkiej. Jak wyglądała ich droga do spełniania? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

  Jest idolem reżysera "Diuny".

  Przejmujący artystyczny protest przeciwko wojnie.

  Wika Stepaniuk to młoda mama, która wraz ze szwagierkami i pięciorgiem dzieci uciekła przed wojną w Ukrainie. By zarobić na chleb i leczenie siostry męża, wykorzystuje swoje umiejętności artystyczne i maluje stare kurtki, które przemienia w prawdziwe dzieła sztuki.

  Dr Aleksandra Ignasiak i Karolina Gębka łączą malarstwo z ekologią. Zamiast gotowych barwników, używają tych, które same wyprodukują z warzyw i ziół. - Chciałybyśmy stworzyć trend w sztuce, a mianowicie slow painting, czyli malowanie, które nie zaczyna się od wyciśnięcia farby na płótno - przekonują w Dzień Dobry TVN.

  Jeden z jego obrazów trafił na aukcję WOŚP.

  Wiele lat poświęciła na to, by dziś być jedną z najbardziej cenionych polskich artystek. Anna Halarewicz podbija świat sztuki, a specjalizuje się w ilustrowaniu mody. W zaledwie kilka minut tworzy wyjątkowe rysunki. W czym tkwi sekret jej sukcesu?

  Wit Stwosz zapisał się w historii sztuki gównie jako rzeźbiarz - do jego najwybitniejszych prac należą chociażby ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie czy nagrobek Kazimierza Jagiellończyka, będący jednym z najważniejszych dzieł rzeźby późnogotyckiej w Polsce. Po powrocie do swojej ojczyzny artysta skupił się na malarstwie, tworząc głównie dla bawarskich świątyń. Jeden z obrazów właśnie trafił do Polski.

  Dorota Litwicka-Rachoń to utalentowana akwarelistka, która postanowiła połączyć swoją artystyczną pasję z miłością do zwierząt. Nie tylko tworzy wyjątkowe portrety psów, ale też postanowiła wspomóc lokalne schronisko. Artystka liczy, że jej prace zachęcą ludzi do adopcji zwierząt.

  Szymon Chwalisz zasłynął jako twórca "Woodstockowych Gitar", które biją rekordy popularności na aukcjach WOŚP oraz ręcznie malowanych kasków dla takich sportowców jak Karolina Pilarczyk, Maciej Kot czy Kajetan Kajetanowicz. Teraz postanowił skierować swoja artystyczną drogę w stronę klasycznego malarstwa sztalugowego. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoich pasjach i inspiracjach.

  "Jest to technika trudna, czasochłonna".

  George Seurat, francuski malarz, 2 grudnia obchodziłby urodziny. Z tej okazji Google postanowiło upamiętnić jednego z ojców sztuki współczesnej. Specjalnie zaprojektowane logo pojawiło się w kilku krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Tajlandii.

  "Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania".

  Johannes Vermeer, znany jako Jan Vermeer van Delft to słynny holenderski malarz. Na cześć otwarcia tytułowej wystawy Vermeera w Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie Google zmienił swoje logo w wyszukiwarce. Kim był ten znany malarz i jakimi pracami zasłynął?

  "Mogłaby być świetną Tamarą ze względu na swoją siłę"

  Stare ryciny zachwycają wyjątkowym klimatem i wykonaniem. Bardzo popularne są zwłaszcza stare ryciny botaniczne i zoologiczne, równie duże zainteresowanie budzą te przedstawiające stare mapy czy gwiazdozbiory. Na rycinach możemy podziwiać również pejzaże miast albo fantastyczne obrazy powstałe w głowie artysty.

  "Wszystko zaczyna się od szkicu".

  "Zatrzymują samochody i robią zdjęcia".

  Martyna Kliszewska jest absolwentką wydziału aktorskiego PWST w Krakowie oraz wydziału malarstwa ASP w Łodzi. Od lat z powodzeniem godzi pracę w teatrze z twórczą aktywnością malarską. Prywatnie jest żoną reżysera teatralnego Kuby Przebindowskiego i mamą nastoletniej Mii. Reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik odwiedził artystkę i jej bliskich.

  Malarki ze Straszyna wiernie odwzorowują dzieła największych mistrzów malarstwa. Wypracowały własne techniki kopiowania obrazów i osiągnęły w tym biegłość. Podczas spotkania z ekipą Dzień dobry TVN podzieliły się swoimi sposobami na tworzenie portretów kobiet.

  Zofia Stryjeńska to jedna z najwybitniejszych artystek dwudziestolecia międzywojennego. Wzbudzała zainteresowanie nie tylko talentem, ale też burzliwym życiem prywatnym. Relacje z epoki to dowód na to, że lata 20. i 30. to nie tylko czas wytwornych fryzur, charlestona i artystycznej bohemy. To również era zniewolenia kobiet, które wiedziały, że nadeszła pora, by żyć po swojemu.

  Edyta Grzyb jest jedną z najciekawszych i najzdolniejszych polskich artystek młodego pokolenia. Choć jej prace cieszą się coraz większym powodzeniem, to jak sama mówi znalezienie własnej drogi i dotarcie na artystyczny szczyt nie było proste.

  Żywe srebro i czyste złoto już było. Teraz w trendach króluje plastik, przywodząc na myśl legendarne stylizacje z lat 90. Żywica epoksydowa – bo o niej mowa, święci triumfy w jubilerstwie i wnętrzarstwie. Efektowny wygląd i łatwość obróbki sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na artystyczne eksperymenty z syntetycznymi żywicami w roli głównej.

  Gela Seksztajn przed wojną była zdolną malarką. Niestety - zginęła w 1943 roku. Dzięki mężowi artystki do dzisiejszych czasów zachowały się jej niezwykłe prace. Na ich podstawie Monika Libicka napisała książkę "Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma". Teraz autorka opowiedziała o tej postaci w Dzień Dobry TVN.