Tego dzieła polskiego malarza prawie nikt nie widział przez 150 lat. "Dosyć obrazoburcze"

Tego dzieła polskiego malarza prawie nikt nie widział przez 150 lat. "To było dosyć obrazoburcze"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ponad 150 lat nikt ich nie widział
Ponad 150 lat nikt ich nie widział
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Wystawa "Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" to unikalna szansa, aby zobaczyć dzieła takich wybitnych artystów jak Józef Chełmoński czy Jacek Malczewski. Więcej na ten temat mówił w Dzień Dobry TVN Tomasz Dziewicki, historyk sztuki.

Obrazy polskich malarzy

W domu aukcyjnym DESA Unicum do 21 marca trwa wystawa "Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie". Można na niej podziwiać m.in. obraz "Matula są!" Józefa Chełmońskiego czy "Autoportret z Gorgonami" Jacka Malczewskiego. To dzieła klasy muzealnej, które dotychczas znajdowały się w kolekcjach prywatnych.

W studiu Dzień Dobry TVN mogliśmy zobaczyć aż siedem wspaniałych dzieł. Jaka jest ich wartość rynkowa?

- Obrazy zostaną poddane licytacji i dopiero wtedy się dowiemy, ile rynkowo kosztują. Natomiast myślę, że tutaj jest parę milionów polskich złotych wokół nas. Myślę, że niektóre licytacje będą bardzo zacięte, bo niektóre z tych prac, w szczególności dwie, są taką małą sensacją tego sezonu wiosennego na polskim rynku sztuki - powiedział Tomasz Dziewicki.

Jedną z tych prac jest obraz Józefa Chełmońskiego "Matula są!" z 1871 roku.

- To jest obraz, który wypływa po 150 latach i my go dzisiaj dopiero możemy na żywo obejrzeć w kolorze. To jest jeden z pierwszych obrazów Józefa Chełmońskiego, który namalował w ogóle w swojej malutkiej pracowni przy ulicy Zajęczej w Warszawie w 1871 roku. Praca wystawiana publicznie po raz ostatni w 1871 roku. I co ciekawe, kiedy Józef Chełmoński powrócił z takiego słynnego, trzynastoletniego pobytu we Francji, w 1890 roku Zachęta warszawska zrobiła mu dużą, monograficzną wystawę. I potem wystawa monograficzna też Chełmońskiego odbyła się w 1907 roku. Już wtedy z prasy warszawskiej wiemy, że tego obrazu poszukiwano i nikt nie wiedział, gdzie jest - wyjaśnił historyk sztuki.

Czy obraz polskiego malarza od początku wzbudzał sensację?

- Kiedy Chełmoński malował ten obraz, jesteśmy na początku lat 70. XIX wieku. Warszawskie środowisko artystyczne było dosyć skostniałe i tutaj królowała akademicka sztuka historyczno-biblijna, alegoryczna. Kiedy młody malarz maluje taką zwykłą, prozaiczną niby scenkę ze wsi, z matką, która gdzieś tam na horyzoncie ukazuje się zagubionym dzieciom, to wtedy było dosyć obrazoburcze. Trzeba pamiętać, że pierwsze, ważne prace Józefa Chełmońskiego takie jak "Babie lato", które znamy wszyscy, były bardzo źle przyjmowane - wskazał gość Dzień Dobry TVN.

"Autoportret z Gorgonami" - dzieło Jacka Malczewskiego

Warto zobaczenia jest również obraz Jacka Malczewskiego "Autoportret z Gorgonami".

- Cała jego twórczość była zogniskowana wokół posłannictwa artysty. W czasach zaborów to malarz, to Malczewski miał wzmacniać ducha narodowego. To jest bardzo ciekawy autoportret malowany w roku odzyskania niepodległości, w 1918 roku, z trzema Gorgonami, z tymi trzema potwornymi siostrami z mitologii. Dwie z nich to znane modelki artysty, więc on też przedstawia nam siebie w obliczu tych potworów, które są potworami osobistymi - przyznał ekspert. - Malczewski był szalenie popularnym artystą i na pewno jednym z największych polskich artystów w ogóle, a wtedy, kiedy ten obraz powstaje, jest królem polskiej sztuki - podkreślił Dziewicki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości