wystawa

  wystawa

  "Są przystrojone sklepy, restauracje". Czym wydarzenie zaskakuje w tym roku? W materiale Dzień Dobry TVN opowiedział o tym miłośnik roślin Łukasz Skop.

  Artysta współpracował zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi gwiazdami.

  Zwiedzający mogą przenieść się do magicznego świata dźwięków i wibracji, a nawet odkryć w sobie głęboko skrywane pokłady talentu.

  Andrzej Pągowski stworzył kolekcję 60 nowych plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Wystawa "Wajda na nowo" to niezwykła podróż po dorobku jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Prezentowane na wystawie grafiki to niezwykła dokumentacja współpracy dwóch wyjątkowych twórc

  Na czym polega wyjątkowość jego prac? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  We Wrocławiu można oglądać niezwykłą ekspozycję, która została stworzona z rzeczy wydobytych z dna Odry. Dagmara Kowalczyk wraz z kamerą Dzień Dobry TVN sprawdziła, co skrywał nurt drugiej co do wielkości rzeki w Polsce. Nie zabrakło niespodzianek.

  W Muzeum Narodowym w Krakowie trwa wystawa 140 prac Jacka Malczewskiego. Takiej wystawy dawno w Polsce nie było, ale jednym z powodów jest rok polskiego romantyzmu.

  Współtwórca bajki będzie bohaterem wystawy.

  Wystawa "Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja" to opowieść o modzie damskiej w różnych kontekstach związanych z sytuacją i rolą społeczną kobiet w poszczególnych epokach. Co możemy na niej zobaczyć? O tym historyk sztuki opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Marta Wiśniewska pochwaliła się w mediach społecznościowych rodzinnym zdjęciem. Na fotografii znalazły się trzy pokolenia, bowiem Mandaryna zapozowała ze swoją mamą i córką. Co panie robiły w wolnym czasie?

  Tradycja wykonywania szopek krakowskich przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Konkurs wyłaniający najpiękniejsze konstrukcje już od 75 lat stanowi nie lada atrakcję dla dzieci i dorosłych. Kunsztowne budowle zachwycają formą, bogactwem zdobień i ciekawymi akcentami nawiązującymi do legendarnych postaci. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym Kamil Stasiak, kurator wystawy "Kraków od początku bez końca".

  Lalki to często ulubione zabawki małych dziewczynek, jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu korzystali z nich także dorośli. Na owych zabawkach prezentowane były kreacje, które nosiły później damy na dworach. Teraz poszczególne z nich można oglądać na wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

  "Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania".

  Teresa Waydowicz od kilkudziesięciu lat kolekcjonuje porcelanowe lalki. W swojej kolekcji ma ich już ponad 1400 i są to eksponaty z całego świata. O swojej niezwykłej pasji nauczycielka muzyki opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.

  Co czeka na zwiedzających wystawę?

  W Fashion and Textile Museum w Londynie trwa wystawa mody lat 60. o nazwie "Beautiful people". Wśród projektów zagranicznych designerów, szczególne miejsce zajmują również ubrania stworzone przez Polkę. Zobaczcie oryginalne pomysły z tamtych czasów.

  Mirosław Hermaszewski: "Gdy pojawiła się możliwość, by polecić w kosmos, to oczy mi się zaświeciły, jak u małego chłopczyka"

  Muzeum Mazowieckie w Płocku po 15 latach gromadzenia obiektów zaprasza na wyjątkową wystawę poświęconą sztuce art déco. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z kompleksowo przygotowanym obrazem stylu życia tej pięknej epoki. Bartek Jędrzejak miał to szczęście, że zobaczył wystawę jako pierwszy.

  Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Aby upamiętnić i przybliżyć jego mniej znane dzieła, w Suwałkach powstała niezwykła wystawa. Można na niej zobaczyć plakaty, które promowały filmy Mistrza. Jej pomysłodawcą jest Andrzej Pągowski, grafik i autor plakatów do dzieł Wajdy.

  Przemek Kossakowski poinformował swoich fanów o wystawie autorskich obrazów. Dziennikarz swoje dzieła przedstawia podczas Festiwalu Ińskie Lato Filmowe. "Obrazy może nie są pierwszej świeżości, mają już kilka lat, ale sztuka to nie segment spożywczy, nie musi być pierwszej świeżości" – zdradził.

  Obok muzeów z naszym dziedzictwem kulturowym czy prezentujących sztukę nowoczesną znajdują się te określane jako nietypowe, a nawet i dziwne. Dlaczego? Bo znacznie odbiegają od tradycyjnych placówek. To np. Muzeum Mydła i Historii Brudu czy Muzeum Tanich Win. Poznaj te, które warto odwiedzić, szczególnie w sezonie urlopowym.

  Nie ma Krakowa bez Anny Dymnej i nie ma Anny Dymnej bez Krakowa. Aktorka mieszka tam, tworzy, a od 51 lat gra w Teatrze Starym. Z tego powodu w Muzeum Narodowego Starego Teatru w Krakowie powstała niezwykła wystawa poświęcona jej życiu. Aktorka opowiedziała o "Dymna / 336 kobiet" w Dzień Dobry Wakacje.

  15 maja w wielu polskich miastach i miasteczkach rozpocznie się Noc Muzeów 2021. To okazja do bezpłatnego zwiedzania muzeów, galerii i wielu innych miejsc związanych z kulturą. Poza tym tej nocy lub w cały weekend można wejść do instytucji zamkniętych dla odwiedzających na co dzień. Organizowane są też specjalne wydarzenia dla dorosłych i dzieci.

  Choć nowa siedziba Sinfonii Varsovii jeszcze nie powstała, to na placu Defilad w Warszawie można zobaczyć miniaturę przyszłej sali koncertowej. Plenerowa wystawa "Sinfonia Varsovia w skali" wystartuje 29 kwietnia i potrwa do 2 maja.

  "The Art of Banksy" to pierwsza taka wystawa w Polsce. Ekspozycja z pracami znanego artysty została otwarta w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Podpowiadamy, co na niej można zobaczyć i do kiedy będzie otwarta.

  Od lat Wenecja jest znana nie tylko z rozległych kanałów i romantycznej atmosfery, ale także wyjątkowego karnawału. Już w XIII wieku pojawiły się pierwsze wzmianki o noszeniu wymyślnych masek, a miłość do nich trwa do dziś. W Dzień Dobry TVN o ich wyjątkowości opowiedziała para projektantów, Mirek Trymbulak i Jola Słoma.

  Łukasz Radwan udał się do Krakowa, by zobaczyć niezwykłą wystawę sztuki tureckiej. Skąd orientalne eksponaty znalazły się na Wawelu? Na to pytanie opowiedział dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu - prof. dr hab. Andrzej Betlej.

  W XIX wieku Wolskie Rotundy były nowoczesnymi magazynami gazu. Dzisiaj są unikatowym zabytkiem przemysłowym, który wymaga gruntownej renowacji. Choć od wielu lat budynki niszczały, niedawno polsko-niemiecka artystka stworzyła w nich niezwykłą wystawę, dając im drugie życie.

  Za sprawą wystawy "Alicja w Krainie Czarów - Ogród Świateł" w Krakowie można już poczuć magię Bożego Narodzenia. Jakie atrakcje czekają tam na zwiedzających? Sprawdził to dla nas reporter Robert Stockinger.

  Reporterka Dzień Dobry TVN - Anna Senkara wybrała się na nowojorską wystawę poświęconą, jednej z największych gwiazd światowego kina - Myszce Miki! Po tej wyjątkowej ekspozycji oprowadził nas Darren Romanelli, projektant i kurator wystawy. Na czym polega fenomen Myszki Miki? Jak narysować Myszkę Miki? Pokazał nam to rysownik Disneya - Jeff Shelly!