W świecie sztuki artystki są stosunkowo od niedawna traktowane równie poważnie, co mężczyźni. Stołeczna wystawa "Kobieca strona sztuki" to inicjatywa, która chce dodać im wiary we własne możliwości. O szczegółach opowiedziały w Dzień Dobry TVN Izabela Rogala, kuratorka wystawy i historyczka sztuki, Gabriela Nowak, rzeźbiarka oraz Magdalena Głodek, malarka i współtwórczyni Femi Kolektyw. Jak wygląda rzeczywistość współczesnych artystek w Polsce?
"Kobieca strona sztuki"
"Kobieca strona sztuki" to wystawa organizowana w Warszawie przez Femi Kolektyw i De Fabrykę, która już po raz czwarty zaprosi do podziwiania twórczości kobiet. 64 prace pokażą, czym jest współczesna sztuka tworzona przez artystki.
- Kobiety mają wiele stereotypów i muszą pracować, żeby przebijać się na rynku [przyp. red. sztuki]. [...] Mam czasem problem, by swoją asertywność pokazać. Pracuję nad tym. Artysta i sztuka to jest jedno. Jeśli ja chcę pokazać swoje prace, sprzedawać je, to muszę mieć odwagę, by to światu opowiedzieć - tłumaczyła Magdalena Głodek.
Jak przyznała, możliwość wystawienia się w galerii sztuki nie jest najłatwiejsze. Wystawa ma umożliwić młodym artystkom pokazanie prac i ułatwić im start w branży.
Sztuka kobiet, która zaskakuje
Poza dodawaniem artystycznych skrzydeł kobietom inicjatywa niesie ze sobą walory edukacyjne. Jak przekonuje Izabela Rogala, celem było przekonanie do sztuki osób, które nie mają z nią częstego kontaktu. Z tego powodu dzieła rzeźbiarek i malarek wystawiane w ramach "Kobiecej strony sztuki" prezentowane są w miejscu, które nie wszystkim kojarzą się tylko z kulturą. - Wystawa odbywa się w miejscu komercyjnym, co jest bardzo fajnym eksperymentem, bo pełni dodatkową rolę [przyp. red edukacyjną]. Ogromna liczba osób nie uczęszcza do galerii. My, organizując tę wystawę, stwarzamy taką możliwość, by osoby przy okazji załatwiania spraw biznesowych zyskały kontakt ze sztuką - podsumowała kuratorka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rzeźby Magdaleny Abakanowicz pójdą pod młotek. Jej prace warte są miliony
- Julia Curyło podbija świat sztuki. Czym inspiruje się przy tworzeniu obrazów? "Bujam w obłokach" Banksy w Krakowie. Muzeum tajemniczego króla street artu już otwarte
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News