Dorota Wellman w skarbcu Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Do cennych obiektów należy złoty globus"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnice Uniwersytetu Jagielońskiego
Tajemnice Uniwersytetu Jagielońskiego
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Dorota Wellman skorzystała z zaproszenia Uniwersytetu Jagiellońskiego i sprawdziła, jakie tajemnice skrywa uczelniany skarbiec. Podczas wędrówki przez muzealne korytarze prowadząca Dzień Dobry TVN poznała nie tylko historie najcenniejszych eksponatów, ale i sprawdziła, co skrywają mury uniwersytetu w Krakowie. Co zachwyciło ją podczas historycznej wędrówki?

Dorota Wellman zwiedza Uniwersytet Jagielloński

Dorota Wellman po raz kolejny wybrała się do Krakowa, by na nowo odkryć tajemnice historycznego miasta. Tym razem dziennikarka udała się na Uniwersytet Jagielloński, który jest najstarszą uczelnią w Polsce oraz jedną z najstarszych w Europie. Po pilnie strzeżonych korytarzach budynku dziennikarkę oprowadzał profesor nauk humanistycznych Krzysztof Stopka. Naukowiec przedstawił najcenniejsze przedmioty, które można podziwiać w gablotach Muzeum Kolegium Uniwersytetu. Okazuje się, że skarbiec skrywa niezwykłe pamiątki.

- Najcenniejszymi przedmiotami są berła uniwersyteckie. Nawet bardzo stare uniwersytety europejskie nie posiadają średniowiecznych bereł, a my mamy aż trzy takie. Do cennych obiektów należy tak zwany "złoty globus", który pochodzi z pierwszego dziesięciolecia XVI wieku. To pierwszy globus, na którym pojawia się słowo "Ameryka"… – wyjaśnił profesor.

Dzień Dobry TVN i tajemnice skarbca Uniwersytetu Jagiellońskiego

Podczas zwiedzania skarbca Dorota Wellman miała szansę na własne oczy zobaczyć m.in. reprezentacyjną Salę Zieloną, biżuterię pochodzącą z VI wieku, dawne salony profesorów, fortepian, na którym grał Fryderyk Chopin wraz z jego autografem, czy szczególnie cenne pamiątki po sympatykach uczelni.

- Jednym z naszych wielkich darczyńców był pan Andrzej Wajda, który podarował nam statuetkę Oscara. [...] Mamy też medal noblowski Wisławy Szymborskiej – dodał profesor.

Dorota Wellman miała szansę zwiedzić również salę z przedmiotami z okresu nauki Mikołaja Kopernika na Uniwersytecie Jagiellońskim. Muzeum przechowuje m.in. unikalne na skalę światową przyrządy do pomiarów i obserwacji nieba. Na koniec dziennikarka obejrzała część muzealnego archiwum, po którym oprowadzał ją profesor Instytutu Historii Zenon Piech. W zbiorach znajdują się imponujące grafiki książkowe, fragmenty dokumentów, rysunki, wizytówki i inne drobne świadectwa historii.

- Wiek XIX to wiek kolekcjonerstwa. Zbierano wszystko - podsumował naukowiec.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana