Pan Mirosław wykonuje zapomniany zawód. Czym zajmuje się drykier?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Drykier – znikający zawód
Drykier – znikający zawód
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Drykier to zawód, o którym mało kto słyszał. Jedną z nielicznych osób, które go wykonują, jest Mirosław Szczałba. Na czym polega jego praca? Kto korzysta z jego usług? Dowiecie się tego z reportażu Dzień Dobry TVN.

Drykier, czyli kto?

Mirosław Szczałba jako 18-latek trafił do firmy, która wykonywała rzeczy złocone. - Tak to mi się spodobało, że myślałem, że to jest coś najładniejszego na świecie. Myślałem, że jeśli tego się nauczę, to będę miał fach, który przyda mi się w przyszłości i kiedyś będę mógł się z tego utrzymać - wspominał.

Mężczyzna wykonuje zanikający już zawód, polegający na kształtowaniu brył z blach metodą wyoblania, czyli drykowania. Tej klasy fachowców jest w Polsce zaledwie kilku. - Ten zawód bardzo był chroniony. Mistrz drykierski [...] miał kilku pomocników, czeladników, ale potem tylko jednemu przekazywał wiedzę, wybranemu. Padło na mnie, może dlatego, że miałem zdolności plastyczne. Pan, który mnie uczył, widział, że mi to idzie i wiedział, że jeśli będzie mnie uczył, to nie zmarnuje on czasu - opowiadał.

Drykier. Kto korzysta z jego usług?

Rzeczy wykonywane przez pana Mirosława można zobaczyć m.in. na Bazylice Mariackiej. Są to kule, które zdobią wieżyczki. Wiedza, którą posiada bohater naszego reportażu, przydaje się także przy renowacji starych samochodów.

- Rekonstrukcją zabytkowych samochodów zajmuję się od 1965 roku. Bardzo duży problemem jest zdobycie zegarów. Trzeba było zrobić puszkę, trzeba było zrobić ramkę. Całkiem przypadkowo dowiedziałem się, że jest taki pan Mirek, który ma taki zakład - mówił Wacław Piasecki, który odnawia stare samochody.

Kto jeszcze korzysta z jego usług? Co najchętniej wyrabia Mirosław Szczałba? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości