rękodzieło

  Sprawdź, na czym polega jego praca i kto korzysta z jego usług.

  Dzięki niej upływający czas możemy mierzyć w wyjątkowo piękny sposób.

  Kawiarenka Dzień Dobry TVN zamieniła się z samego rana w małą pracownię ceramiczną. Przedmioty z gliny wyrabiały panie, które trafiły na warsztaty Małgorzaty Maier.

  W wyposażeniu każdej łazienki musi się znaleźć mydelniczka. Jednak wcale nie musimy jej kupować. Z pomocą masy samoutwardzalnej taką mydelniczkę możemy wykonać samodzielnie. Od czego zacząć? Co jeszcze będzie potrzebne do jej wykonania? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Mikołaj Pierko z drewna potrafi wyczarować praktycznie wszystko.

  Katarzyna Cieciura jest dyrektorką jednej z krakowskich podstawówek. Po godzinach pracy zajmuje się tworzeniem unikatowej biżuterii. Z czego ją robi i jak zaczęła się jej przygoda z rękodziełem?

  Stół stolarski to podstawowy element wyposażenia każdego warsztatu. Pracują na nich nie tylko stolarze, ale również uczniowie szkół zawodowych, majsterkowicze, rzeźbiarze, hobbyści. Ekskluzywne, bogato wyposażone stoły stolarskie mogą kosztować nawet 9 tysięcy złotych. Ale stół stolarski można również zrobić samodzielnie.

  "Przy dużych krosnach nie muszę chodzić na siłownię".

  "Nie traktuję tego jako pracy i mam nadzieję, że tak zostanie".

  Ewelina Baranowska i Konrad Cześnik to niezwykle utalentowani artyści, którzy ze znalezionego na plaży kawałka drewna potrafią stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Oryginalne projekty ich autorstwa zwracają uwagę precyzją wykonania, stanowią także nie lada gratkę dla wielbicieli stylu marynistycznego. W Dzień Dobry TVN narzeczeni opowiedzieli o swojej niezwykłej pasji.

  Sara Tucker wraz z mężem Witoldem Maliszewskim kolekcjonuje rękodzieło z całego świata. "Perełki" często znajdują na pchlich targach. - Kocham rzeczy z odzysku. Lubię znajdować stare rzeczy, które mają historię - wyjaśnia.

  Kasia Pietrzak pewnego dnia usiadła przy maszynie i zaczęła improwizować. Tak narodził się pierwszy zwierzak o imieniu Heniek. Kobieta pochwaliła się nim w mediach społecznościowych i wkrótce otrzymała zaproszenie na targi rękodzieła w Anglii. O jej pracach zrobiło się głośno.

  Szalem owinęli się nasi prowadzący.

  "Ludzie chcą mieć coś kolorowego"

  Wyjątkowa pasja rodem z Portugalii

  Klaudia od dziecka kochała rękodzieło i samodzielnie tworzyła dla swoich bliskich najróżniejsze ozdoby. W pewnym momencie hobby stało się także pracą. Kobieta tworzy miniaturowe wnętrza w lampionach i ramkach, które odwzorowuje na podstawie zdjęć od swoich klientów. W zależności od okazji dostaje prośby o wykonanie wnętrza pokoju dziecięcego, sypialni, pokoju babci, a nawet… pociągu. Skąd pomysł na tworzenie małych dzieł sztuki i jak one wyglądają?

  Technika zdobnicza, jaką jest decoupage staje się coraz bardziej popularna. Wynika to głównie z jej łatwości oraz dostępności akcesoriów. Do odnowienia starych przedmiotów potrzebujemy przede wszystkim ozdobnego papieru lub papierowej serwetki. Sprawdź, jakie dokładnie akcesoria do decoupage są niezbędne, aby zacząć przygodę z tą techniką!

  Ester Andrews to projektantka z Nowego Jorku, która w swojej pracy często tworzy dodatki dla panien młodych. W trakcie przygotowań do własnego ślubu postanowiła od postaw wydziergać swoją suknię. Niebanalny, czasochłonny projekt doskonale pasował do oryginalnej, "kosmicznej" ceremonii. Zobacz efekt końcowy.

  Magdalena Koluch to polska emigrantka, która podbija nowojorski świat mody. Robi na drutach i jest dziewiarką. Współpracuje ze znanymi amerykańskimi projektantami oraz dużymi firmami, a jej nazwisko pojawia się w słynnych magazynach modowych.

  Kwiaty z bibuły doskonale sprawdzą się jako element palmy wielkanocnej, prezent wykonany samodzielnie przez dzieci lub sezonowa dekoracja mieszkania. Do ich zrobienia potrzebna będzie bibuła w wybranych kolorach, klej i nożyczki. Te podstawowe przybory papiernicze w zupełności wystarczą do zrealizowania prostych projektów.

  Zimna porcelana (czyli masa porcelanowa lub sucha porcelana) to obok masy solnej i ciastoliny najpopularniejsza masa plastyczna, jaką można samodzielnie zrobić w domu. Łatwość wykonania, dostępność składników i duża plastyczność to sekrety jej popularności. Podpowiadamy, jak zrobić zimną porcelanę w domu i jakie cuda można z niej wyczarować.

  Anna Kiełtyka rocznie wytwarza około 200 krasnali. Jej wyroby znalazły już właścicieli m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Skandynawii. Cały czas napływają do niej nowe zamówienia. Co wyjątkowego jest w tych figurkach? Opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Hafty wymagają czasu, cierpliwości i skupienia. Te bardziej profesjonalne także wprawy i artystycznego zacięcia. Jednak najpiękniejsze powstają z zamiłowania do rękodzieła i szacunku do jego historii. Czy to łatwa sztuka? O swojej pasji opowiedziała nam hafciarka Paulina Pleskot.

  Paulina Kmiecik ma niecodzienną pasję. Ze zwykłego sznurka jest w stanie stworzyć małe dzieła sztuki - makramy, torby, paski i różnorakie akcesoria. Prowadzi bloga, w którym dzieli się swoim sposobem na życie i największą pasją. Czy każdy może pójść w jej ślady i wyplatać ze sznurka?

  Sztuka nie jest zarezerwowana tylko dla artystów czy profesjonalnych muzyków. Anna Weber to kompozytorka, blogerka, youtuberka i przede wszystkim mama trzech chłopców, która pokazała nam, jak w domu z dziećmi zrobić najprostsze instrumenty muzyczne.

  Sklep z wikliną na warszawskiej Pradze funkcjonował nieprzerwanie od 30 lat. W momencie, kiedy przyszła pandemia, z powodu braku klientów Sylwester Nejman postanowił zamknąć lokal. Nagła wyprzedaż asortymentu jednak odmieniła jego losy. Teraz interes 85-latka przejęły jego wnuczki. Jak im idzie?

  Dzisiejsza sztuka rozwija się w niezwykłych kierunkach, a artyści bez przerwy zaskakują nowatorskimi pomysłami. W Dzień Dobry TVN mogliśmy poznać jeden z nich. W programie gościem była Sylwia Janczyszyn, która pokazała swoje dzieła i opowiedziała, czym jest pirografia.

  Karolina piecze chleby, uprawia jogę i własnoręcznie tworzy ceramikę. Czy te zainteresowania widać we wnętrzu jej domu? Jak przyznaje, nie lubi powtarzalności, więc meble przyozdobiła własnoręcznie. Dlaczego w łazience ma drewnianą podłogę i szafę? W cyklu Odpicowane Mieszkanie dom pełen natury i sielskości.

  Katarzyna i Jacek Anyszkiewicz dają upust swojej wyobraźni i robią niezwykłe lalki. Ich zabawki nie są jednak przeznaczone dla małych dzieci. Dlaczego? Jak para dzieli się pracą? Jak duże jest zainteresowanie ich stworkami?

  Fez jest najstarszym miastem Maroka. Tutejsi mieszkańcy zazwyczaj utrzymują się z wszelkiego rodzaju rzemiosła. W jaki sposób wyrabia się słynną na całym świecie ceramikę? I jak wygląda codzienne życie Marokańczyków?