Moda na ludowe motywy nie przemija i coraz więcej osób zaczyna interesować się historią swojego regionu. Ewa Korniluk to rękodzielniczka, która odtwarza podlaskie ornamenty okienne. Reporterce Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak zaczęła się jej przygoda z drewnem. Zobaczcie, jak wyglądają dekoracje wykonane przez artystkę.
W trakcie pandemii Ewa Korniluk przeniosła się do wiejskiego domu rodzinnego, gdzie przypadkiem odkryła stary warsztat. Znalezisko sprowokowało Ewę do rozwijania w sobie talentu manualnego, który odziedziczyła po dziadku. Robi to, wykonując dekoracje nadokienne. Na początku wspierał ją mieszkaniec pobliskiej wsi - 95-letni pan Aleksy.
- Miałam bardzo duży kłopot, żeby znaleźć rzemieślnika, który mi pomoże i wykona takie ozdoby. Zwiedziłam, myślę, że z 12 wsi, mając stary wzór dziadka [...]. Ta silna potrzeba zaprowadziła mnie do pana Aleksego, który od pokoleń zajmował się tym rzemiosłem - powiedziała rzemieślniczka.
Drewno to jej wielka pasja
Tworzenie szablonu, rysowanie, poprawki, nawiercanie otworów i finalne czyszczenie drewna to tylko kilka z etapów, przez które musi przejść Ewa, tworząc dekorację nadokienną. Cały proces trwa około 2 godziny i wymaga siły oraz precyzji.
- Jeden fałszywy ruch i taka dekoracja jest do wyrzucenia. Teraz już jestem samowystarczalna, mam swoje motywy, mam bardzo dużą kolekcję tych wzorów. [...] Jeśli jakiś wzór mnie zainteresuje, potrafię odrysować go na kartonie - dodała artystka.
Wiele osób odzywa się do niej, by podzielić się własnymi wspomnieniami. Wielbiciele sztuki tradycyjnej często proszą o odwzorowania dekoracji z chat dziadków.
- Przypominają sobie swoją historię, swoje dzieciństwo i dla nich taki ornament ma bardzo duże symboliczne znaczenie - podsumowała Ewa Korniluk.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ogród w donicy i skrzyni. Jak zabezpieczyć drewno? "Powierzchnia staje się hydrofobowa"
- Tworzy niezwykłe dzieła z drewna. "Moja droga jest odwrotna"
- Polscy artyści na maltabiennale.art 2024. "Jestem pod wrażeniem rozmachu"
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Katarzyna Chętnik
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN