drewno

  Tworzenie rzeźb z drewna to piękna pasja. Jednak by móc wydobywać z drewnianych bloków całkiem nowe formy, trzeba najpierw wiedzieć, jak zacząć.

  Rzeźby ludowe z drewna są elementem obecnym w życiu wszystkich narodów.

  Dlaczego coraz trudniej jest kupić drewno na zimę?

  Mikołaj Pierko z drewna potrafi wyczarować praktycznie wszystko.

  W Dzień Dobry TVN opowiedział nam o tym, jak łączy rzeźbiarstwo z misją historyczną.

  Program "chrust plus" to popularna w sieci nazwa na decyzję dyrektora generalnego Lasów Państwowych, która miała ułatwiać kupowanie drewna w celach opałowych. W związku z tą decyzją powstało niemałe zamieszanie. Czy faktycznie można w lesie zbierać chrust? Kiedy trzeba za to zapłacić? Jak legalnie pozyskiwać drewno na opał?

  Wystarczy odrobina wolnego czasu i chęci, aby zabrać się za domowe majsterkowanie w drewnie. Dzięki temu możesz stworzyć unikatowe zabawki, a także dekoracje do domu. Sprawdź, jak je wykonać.

  Boazeria przeszła tradycyjną drogę w świecie wyposażenia wnętrz - będąc obiektem pożądania w latach 80. i 90., zamieniła się we wstydliwy relikt minionej epoki. Dziś powraca w glorii i chwale. Ola Ziarek, architektka wnętrz, wyjaśnia, co zrobić, by stare drewno zalśniło współczesnym blaskiem.

  Elżbieta Zielińska dwa lata temu zetknęła się z pirografią. Tak ją zafascynowała ta sztuka, że postanowiła spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Dziś tworzy prawdziwe arcydzieła, które zaprezentowała w Dzień Dobry TVN. Czy prowadzący poradzili sobie z malowaniem ogniem?

  "Nie traktuję tego jako pracy i mam nadzieję, że tak zostanie".

  Ewelina Baranowska i Konrad Cześnik to niezwykle utalentowani artyści, którzy ze znalezionego na plaży kawałka drewna potrafią stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Oryginalne projekty ich autorstwa zwracają uwagę precyzją wykonania, stanowią także nie lada gratkę dla wielbicieli stylu marynistycznego. W Dzień Dobry TVN narzeczeni opowiedzieli o swojej niezwykłej pasji.

  Metoda decoupage to wyjątkowe zdobienie materiałów takich jak drewno, szkło czy ceramika. Dzięki niej można stworzyć piękne i unikatowe lampiony, które staną się ozdobą każdego pomieszczenia.

  Ozdoby bożonarodzeniowe z drewna doskonale współgrają z ciepłym klimatem tego okresu. Dekoracje wykonane z tak szlachetnego surowca wprowadzają do wnętrza świeżość i modny styl. Drewniane ozdoby choinkowe są świetnym uzupełnieniem klasycznych bombek i łańcuchów.

  "Taki gest może przyczyni się do minimalnej poprawy"

  Olej do drewna to preparat, który zyskuje coraz większą popularność wśród środków do zabezpieczania drewna. W zależności od rodzaju oleju można go wykorzystać do drewna znajdującego się na zewnątrz, jak i do drewna użytkowanego w pomieszczeniach.

  Styl zakopiański to wizytówka Zakopanego. Tamtejsza architektura i sposób urządzania wnętrz mają w sobie niepowtarzalny urok i przyciągają turystów prawie tak mocno jak góry. Jednym z elementów tego stylu jest sosrąb.

  Fornir to naturalne lub modyfikowane płyty, które służą do oklejenia mebli łazienkowych, kuchennych i salonowych. Odpowiednia pielęgnacja takiego drewna sprawia, że produkt służy przez długie lata. Czym czyścić fornir?

  Czasy świetności typowa boazeria, znana z domów babć i rodziców, ma już za sobą. Teraz jest już niemodna i często nie za bardzo wiadomo, co z nią zrobić. Prosty sposób na zmianę wystroju wnętrza to malowanie boazerii. Jak się za to zabrać?

  Wygląd drzwi w dużym stopniu wpływa na charakter całego wnętrza. Stare, pokryte grubą warstwą emalii skrzydło może zaburzać styl aranżacji mieszkania. Krzysztof Miruć w programie "Zgłoś remont" udowadnia, że wystarczy odrobina wolnego czasu, kilka narzędzi i puszka farby, by zniszczone drzwi odzyskały dawny blask.

  Choć drewniana podłoga jest piękna i robi wrażenie, to jednak trzeba o nią odpowiednio dbać, a położenie jej jest bardzo pracochłonne i kosztowne. Krzysztof Miruć w programie "Weekendowa metamorfoza" udowadnia, że można otrzymać ten sam zachwycający efekt, dzięki winylowym panelom, które rewelacyjnie imitują drewno.

  Jego pasja, która zaczęła się jeszcze w dzieciństwie, dziś jest sposobem na życie. Sławomir Kotecki Mino interesuje się rzeźbiarstwem, a jego specjalnością są prace w drewnie. Tworzy deski do jeżdżenia, tzw. longboardy, ale wykonuje je z oryginalnego tworzywa - zużytych skrzynek po owocach, które znajduje na śmietnikach.

  W każdym ogrodzie prędzej, czy później pojawiają się elementy drewniane. Często wykorzystujemy je do konstrukcji altan, domków narzędziowych, huśtawek, czy jako podpory do roślin, skrzynie na kwiaty, czy ozdoby. Naturalne drewno ociepla ogród i jeszcze bardziej zbliża go do natury. Jak je jednak zabezpieczyć, żeby przez wiele lat cieszyć się jego urokiem?

  Drewno to niezwykły materiał. Jest łatwo dostępne, plastyczne i miłe w dotyku. W odpowiednich rękach, mogą z niego powstać prawdziwe dzieła sztuki. Doskonale wie o tym Dominik Syska, który pasję do stolarstwa ma we krwi.

  W naszej szerokości geograficznej drewno od wieków było obowiązkowym elementem wystroju wnętrz, a niejednokrotnie jedynym dostępnym budulcem. I choć samo w sobie pozostaje niezwykle pożądanym elementem wnętrz, to już zupełnie inaczej do niego podchodzimy. O najsilniejszych trendach opowiedziała dekoratorka wnętrz Ewa Mierzejewska.

  Irena Brzeska jest lokalną rzeźbiarką, która w swój niezwykły drewniany świat tchnęła życie. Pewnego dnia zamiłowanie do sztuki przerodziło się w nową pasję - Teatr Rzeźby. Jak obecnie wygląda jej małe królestwo?

  Szukasz pomysłu na przebranżowienie się? A może zwyczajnie brak ci pasji? Stolarstwem interesuje się coraz więcej osób. Kursy przyciągnął tłumy, w tym Jaśka Melę. Jak sobie radzi? Zobacz materiał i dowiedz się też, jak samemu zrobić deskę do krojenia.

  Izabela Gruszecka wiele lat pracowała w korporacji. Jednak po niespodziewanej śmierci mamy postanowiła powrócić do rodzinnego domu i wesprzeć w pracy ojca, który zajmował się stolarstwem. O swojej historii opowiedzieli reporterowi Dzień Dobry TVN.

  Nasz prowadzący Damian Michałowski ze studia powędrował na ul. Hożą, by przywitać się z niezwykłymi strażakami OSP. I tak widzowie oraz przechodnie mogli zobaczyć, jak szybko i z jaką precyzją można rąbać drewno.

  Tym razem Katarzyna Jaroszyńska zabrała nas do ... królestwa drewna, w którym właścicielka - Magdalena Mieloszyk: "Jeśli czegoś nie mam, to najpierw, zanim kupię, to mówię, a może by tak to zrobić. Dla mnie patyk już jest inspiracją". Jak Wam się podoba taki bardzo osobisty wystrój?

  To mieszkanie znajduje się w przedwojennej kamienicy w Bydgoszczy. Na 76 metrach, przerobionego strychu, mieszkają Kasia i Mikołaj. Swoje mieszkanie urządzili meblami z sieciówki, ale zrobili to w niebanalny sposób. Na ścianach wiszą obrazy i pamiątki rodzinne, a w łazience znalazło się miejsce dla wanny i prysznica oraz... tajemnicze przejście dla kotów. Natomiast do sypialni trafił różowy flaming i sztuka campu.