Kreatywność w drewnie
Olek Oniszh studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Universität für Angewandte Kunst w Wiedniu. Jednak to nie architektura, a prace w drewnie stały się jego prawdziwą pasją. Od 2013 roku zawodowo tworzy meble, które zaskakują swoją prostotą i oryginalnością. Ale za tym kryje się niezwykła wiedza i umiejętność, którymi Olek się z nami podzielił.
Pasję i talent Olka można zauważyć w każdym detalu jego domu. - To jest dom baza. Pracownia generalnie determinowała w ogóle całą architekturę tego domu. Olek jest współprojektantem. Natomiast ja jako architekt oddałam Olkowi pałeczkę, jeżeli chodzi o wyposażanie domu i projektowanie mebli - powiedziała żona artysty - Maria Oniszh.
Naszą uwagę zwrócił drewniany stół zrobiony przez Olka, który emanuje swoją prostotą. - Jego design wynika już z wiedzy rzemieślnika, nie architekta - zaznaczyła Maria.
W ich domu nie brakuje również dzieł mężczyzny, za którymi kryje się wyjątkowa historia. - Ten stołeczek jest stołeczkiem bardzo sentymentalnym, bo dostałam go jeszcze nie będąc żoną Olka, w prezencie. Zadeklarował mi wtedy uczucie, że mnie kocha - zdradziła Maria.
Meble z duszą - jak Olek Oniszh łączy technikę rzemieślniczą z nowoczesnym designem?
Meble Olka Oniszha to nie tylko funkcjonalne przedmioty, to prawdziwa sztuka. - Olek tak naprawdę wymyślił sposób na tworzenie mebli - powiedziała artystka Olga Milczyńska.
Rzemieślnik wykorzystuje drgania piły taśmowej, aby nadać przedmiotom unikalnego charakteru. - To jest takim dosyć dużym ewenementem na skalę światową - dodała.
Każdy kawałek drewna, niezależnie od swojego pochodzenia, jest w pełni wykorzystany przez Olka. To podejście połączone z miłością do rzemiosła sprawia, że jego meble są wyjątkowe.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu
- Polscy artyści na maltabiennale.art 2024. "Jestem pod wrażeniem rozmachu"
- Tego dzieła polskiego malarza prawie nikt nie widział przez 150 lat. "Dosyć obrazoburcze"
Autor: Anna Gondecka
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN