Polska ma własny obraz van Gogha. Po latach badań udało się ostatecznie potwierdzić autentyczność dzieła, które przechowywane było w galerii Porczyńskich w Warszawie. Jest to obraz "Wiejskie chaty pośród drzew" z 1883 roku. Co o nim wiemy?
"Wiejskie chaty pośród drzew" to jedyne znajdujące się w polskich zbiorach dzieło Vincenta van Gogha. Jego autentyczność udało się właśnie potwierdzić dzięki specjalistycznym badaniom.
Polska ma własnego van Gogha - ekspertyzy potwierdziły autentyczność
Ekspertyzy dotyczące obrazu "Wiejskie chaty pośród drzew" prowadzone były przez specjalistów z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) krakowskiego oddziału Muzeum Narodowego. Eksperci zaprosili do współpracy także fachowców ze słynnego amsterdamskiego Van Gogh Museum. Jak przekazano mediom, analizy były kompleksowe i szczegółowe. Do przeprowadzenia badań wykorzystano wiele technik, takich jak m.in. promieniowanie UV, RTG, mikroskopy oraz skanery. Dzięki temu udało się potwierdzić, że wspomniany obraz rzeczywiście namalował Vincent van Gogh na wczesnym etapie swojej kariery.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kultura i sztuka
Kultura i sztuka
- Przeprowadziliśmy szczegółową analizę pigmentów użytych w dziele. Nie tylko odpowiadały tym opisywanym przez van Gogha w listach do jego brata, ale także były zgodne z materiałami używanymi przez niego w innych dziełach z tego okresu - poinformował dr Julio del Hoyo, kierownik LANBOZ.
Przy okazji tychże badań dzieło przeszło także skomplikowany, trwający wiele miesięcy proces konserwacji. Polegał on na usunięciu z płótna nagromadzonych przez lata zanieczyszczeń, wzmocnieniu dębowego podobrazia, a także zamontowaniu nowej ramy.
- Pasuje do tego wczesnego okresu twórczości van Gogha i wydobywa urok jego obrazów. Ta rama wewnątrz wyposażona jest w tak zwaną "gablotę mikroklimatyczną", co pozwala na bezpieczne przechowywanie dzieła - podkreśla Katarzyna Novljaković, Kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
"Wiejskie chaty pośród drzew" Vincenta van Gogha - historia obrazu
"Wiejskie chaty pośród drzew" to obraz namalowany w 1883 roku, czyli mniej więcej 5 lat przed najsłynniejszymi dziełami van Gogha - "Słonecznikami" czy "Pokojem w Arles". Płótno pochodzi z pracowni Nuenen, niedaleko Eindhoven. Przez lata zmieniał właścicieli oraz miejsc przechowywania. Dzieło często przechodziło z rąk do rąk, a niekiedy przypadkowi posiadacze nie zdawali sobie do końca sprawy z jego wartości, zarówno artystycznej, jak i historycznej oraz finansowej.
Gdy na początku XX wieku prace van Gogha zyskały rozgłos i znacznie zwiększyły swoją wartość, "Wiejskie chaty pośród drzew" znajdowały się już w rękach kolekcjonerów. Najpierw dzieło przebywało w Belgii, potem w Szwajcarii, by ostatecznie trafić w latach 80. do Polski. Od 2020 roku obraz jest natomiast w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego.
Polski van Gogh - gdzie i kiedy będzie można obejrzeć obraz?
Dzieło już niedługo zostanie udostępnione publicznie. Jak poinformowało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie, będzie można je oglądać od 26 kwietnia 2024 roku w Świątyni Opatrzności Bożej.
Więcej na ten temat na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sensacyjne odkrycie szkockich konserwatorów sztuki. Autoportret Van Gogha znaleziony na odwrocie innego obrazu
- Obrazy, które zachwycają. "Jest to fantastyczna inwestycja"
- Warszawska Syrenka oblana farbą. Stanowcza reakcja prezydenta miasta
Autor: Regina Łukasiewicz, pb//am
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/GettyImages