obraz

  Miłośnicy talentu Vincenta van Gogha mają powody do radości. Szkocka Galeria Narodowa ogłosiła, że odnalazła nieznany wcześniej autoportret wybitnego malarza. Przełomowego odkrycia dokonano podczas przygotowań do wystawy "Smak impresjonizmu".

  Policja pochwaliła się niedawno sukcesem – uniemożliwieniem sprzedaży wartego ogromne pieniądze obrazu Edwarda Okunia, rzekomo zrabowanego przez hitlerowców. Ale czy rzeczywiście "Donzella" była na liście strat wojennych? Wiele osób ma wątpliwości. Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga TVN.

  Nie trzeba być plastycznie uzdolnionym, by wyrażać siebie za pomocą sztuki. Tak jest w przypadku własnych obrazów. W artykule pokażemy, jak namalować obraz – od czego zacząć, które materiały kupić, na jakiej technice się skupić.

  Portret Mrilyn Monroe namalowany przez amerykańskiego mistrza pop-artu Andy'ego Warhola został sprzedany za rekordową sumę pieniędzy. W siedzibie Christie's w Nowym Jorku kupiono go za ponad 195 milionów dolarów. Gdzie trafią pieniądze ze sprzedaży?

  Ten francuski obraz olejny w momencie przedstawienia wywołał spore zamieszanie. Wielu uznało go za malunek kontrowersyjny. Dziś zwykło się mówić, że to od niego rozpoczęło się nowoczesne malarstwo. To dlatego tak ważne jest, by dobrze poznać dzieło "Śniadanie na trawie" i zrozumieć intencje jego autora.

  Antywojenne dzieło Banksy’ego - anonimowego artysty z Bristolu - zatytułowane "CND Soliders" zostało sprzedane. Kwota w całości zasili konto największego ukraińskiego szpitala dziecięcego - Ohmatdyt w Kijowie.  

  Natalia Malinowska to niezwykle utalentowana artystka, tworząca niepowtarzalne obrazy z żywicy. Dzieła jej autorstwa spotkały się z uznaniem miłośników sztuki z całego świata.

  Dzięki obrazom z gładzi gipsowej można świetnie i oryginalnie ozdobić pomieszczenia. Tego typu akcesoria dodają niesamowitego klimatu. Co więcej - można je uzyskać niewielkim kosztem i samodzielnie wykonać. W jaki sposób? W Dzień Dobry TVN zaprezentowała to dekoratorka wnętrz, Agnieszka Malec.

  "Życie z dzieckiem, które ma autyzm, to też terapia".

  Zastanawialiście się kiedyś, jak dziś wyglądałyby postacie z najsłynniejszych obrazów? W dobie filtrów, przeróbek i licznych upiększaczy? Jeden z internautów dał się ponieść wyobraźni, a na Twitterze zamieścił prace, które odwzorowują obecne kanony piękna. Ten widok nie napawa optymizmem. 

  Zakupiony na targu staroci w Lublinie "bezwartościowy" obraz uczynił ze swojego właściciela milionera, gdy dzieło zostało poddane fachowej ekspertyzie. Okazuje się bowiem, że portret Chopina prawdopodobnie powstał wykonany za życia kompozytora. Co za tym idzie, jest warty fortunę.

  Julia Kuczyńska, znana jako Maffashion, pochwaliła się osiągnięciem narzeczonego - Sebastiana Fabijańskiego. Aktor namalował bowiem obraz, który został wystawiony na licytację, by pomóc chłopcu chorującemu na SMA. - Ludzie są niesamowici - podkreśliła blogerka modowa.

  "Głowa kobiety" Pabla Picassa oraz "Młyn" holenderskiego malarza Pieta Mondriana to dwa obrazy, które zostały skradzione z Galerii Narodowej w Atenach. Grecka policja poinformowała, że właśnie odzyskała oba dzieła.

  Zaginiony przed laty obraz Jana Matejki "Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego" został odnaleziony. Trafi na licytację domu aukcyjnego i wszystko wskazuje na to, że jego wartość to co najmniej kilka milionów złotych.

  Historia dzieje się na naszych oczach. Trwają prace badawcze nad pochodzeniem wilanowskiego obrazu "Salvator Mundi". Dzieło skrywa wiele tajemnic, które badacze starają się odkryć.

  Po raz kolejny obraz Banksy'ego pobił rekord. Praca tego wyjątkowego artysty podarowana jednemu z angielskich szpitali została wylicytowana za kilkadziesiąt milionów funtów. Zdobyte dzięki temu środki pójdą na cele charytatywne.

  Obraz "Szał" Władysława Podkowińskiego do dzisiaj budzi wiele emocji, ale w 1894 roku - zarówno dzieło, jak i sam artysta - wywołał prawdziwy skandal. Kto kryje się za nagą kobiet ukazaną na płótnie? Dlaczego malarz postanowił pociąć obraz?

  Ewa Juszkiewicz to jedno z najgorętszych nazwisk świata sztuki. Polka trafiła do grona największych artystów takich jak Damien Hirst czy Jeff Koons. Jej obrazy są poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie. Jeden z nich można będzie oglądać i wylicytować w DESA Unicum.

  Obraz olejny "Pochodnie Nerona" został namalowany w Rzymie w 1876 roku przez Henryka Siemiradzkiego. To dzieło sztuki odegrało kluczową rolę w historii polskiego muzealnictwa. Dlaczego jest tak ważny?

  16 grudnia prof. Zbigniew Religa obchodziłby swoje 82. urodziny. Choć słynny kardiochirurg odszedł 11 lat temu, nieustannie działa założona z jego inicjatywy fundacja. To właśnie na jej wsparcie przeznaczony zostanie dochód z niezwykłej licytacji, o której opowiadała w naszym programie Magdalena Kapela - autorka jednego z wystawionych obrazów.

  Kwiaty i świece złożone pod portretem anonimowej czarnej postaci. Od płonącej świeczki zaczyna się palić amerykańska flaga. To nowe dzieło Banksy'ego, które zainspirowane zostało śmiercią George'a Floyda. Brytyjski artysta wyraża nim poparcie dla ruchu Black Lives Matter.

  Agnieszka Woźniak-Starak pochwaliła się ostatnio swoimi umiejętnościami artystycznymi i na Instagramie pokazała obraz, który powstał w ramach współpracy z Michałem Zaborowskim. Dzieło poruszyło obserwatorów dziennikarki, którzy zachęcali ją do rozwijania talentów.

  Roboty i sztuczna inteligencja wkraczają do niemal wszystkich dziedzin naszego życia, nawet do świata sztuki. Niedawno w nowojorskim domu aukcyjnym wystawiono portret "Edmonda De Belamiego”, który został wygenerowany za pomocą algorytmu i bazy składającej się z 15 000 portretów namalowanym pomiędzy XIV a XX w. Obraz sprzedano za 432,5 tys. dolarów (co stanowi równowartość ok. 1,6 mln zł). W jaki jeszcze sposób roboty zrewolucjonizowały rynek sztuki? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  O wyjątkowych dziełach sztuki, które można będzie już wkrótce nabyć na aukcji, opowiedziała nam Iwona Buchner - właścicielka domu aukcyjnego.

  "Twój Vincent" to brytyjsko-polski, pełnometrażowy film animowany techniką malarską w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Ten drugi pojechał na ceremonię rozdania Złotych Globów, ponieważ produkcja ma szansę na nagrodę. Kilka godzin przed rozpoczęciem imprezy z Hugh połączył się prowadzący Dzień Dobry TVN Piotr Kraśko. Rozmawiali o protokole ceremonii i powstaniu filmu. Dlaczego wraz z Dorotą Kobielą postanowili zrobić film o van Goghu? Jak bardzo zmieniło się życie Hugh po zdobyciu Oscara?

  "Twój Vincent" to film opowiadający o życiu Vincentego van Gogha. To również pierwsza w historii świata produkcja, która powstała z obrazów malowanych na płótnie. Skąd pomysł na tam ambitne przedsięwzięcie? Ilu artystów brało udział w projekcie? Jak przygotowywali się do pracy? I dlaczego właśnie van Gogh został bohaterem filmu? O tym w Dzień Dobry TVN kobieta, która miała odwagę wprowadzić swój niezwykły pomysł w życie - Dorota Kobiela.

  Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan miał niepowtarzalną okazję zobaczyć z bliska dzieło malarza El Greco. Ekstaza świętego Franciszka - to jedyny obraz El Greco dostępny w kolekcji muzealnej w Polsce. Obraz został poddany badaniom, w trakcie których dokonano kilku ciekawych odkryć. Ponoć obraz jest pierwszym z ponad 200 wersji obrazu "Ekstazy świętego Franciszka".

  Łączą ich rysy twarzy, cienie pod oczami, a nawet charakterystyczny pieprzyk. Czy to możliwe, że we Wrocławiu znajduje się portret przodka Roberta De Niro, który wyglądał identycznie jak aktor? Poznajcie historię niezwykłego obrazu! Czyja podobizna znajduje się na nim naprawdę?

  Tym razem nasza "złota rączka" Wiesiek Skiba pokazuje, jak ze starego obrazu zrobić lustro w stylu vintage. Zobaczcie, jakie to proste!

  Justyna Kisielewicz to malarka po warszawskiej ASP. Jej prace były wystawiane w najbardziej elitarnych galeriach sztuki na całym świecie. Jej droga do sukcesu nie należała jednak do najłatwiejszych. Dlaczego? Jej obrazy charakteryzuje wyrazistość i kolor. Są pełne pop-kulturowych symboli. Gdzie malarka szuka inspiracji do pracy? I kto kupuje jej obrazy?