obraz

  obraz

  Roboty i sztuczna inteligencja wkraczają do niemal wszystkich dziedzin naszego życia, nawet do świata sztuki. Niedawno w nowojorskim domu aukcyjnym wystawiono portret "Edmonda De Belamiego”, który został wygenerowany za pomocą algorytmu i bazy składającej się z 15 000 portretów namalowanym pomiędzy XIV a XX w. Obraz sprzedano za 432,5 tys. dolarów (co stanowi równowartość ok. 1,6 mln zł). W jaki jeszcze sposób roboty zrewolucjonizowały rynek sztuki? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  O wyjątkowych dziełach sztuki, które można będzie już wkrótce nabyć na aukcji, opowiedziała nam Iwona Buchner - właścicielka domu aukcyjnego.

  "Twój Vincent" to brytyjsko-polski, pełnometrażowy film animowany techniką malarską w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Ten drugi pojechał na ceremonię rozdania Złotych Globów, ponieważ produkcja ma szansę na nagrodę. Kilka godzin przed rozpoczęciem imprezy z Hugh połączył się prowadzący Dzień Dobry TVN Piotr Kraśko. Rozmawiali o protokole ceremonii i powstaniu filmu. Dlaczego wraz z Dorotą Kobielą postanowili zrobić film o van Goghu? Jak bardzo zmieniło się życie Hugh po zdobyciu Oscara?

  "Twój Vincent" to film opowiadający o życiu Vincentego van Gogha. To również pierwsza w historii świata produkcja, która powstała z obrazów malowanych na płótnie. Skąd pomysł na tam ambitne przedsięwzięcie? Ilu artystów brało udział w projekcie? Jak przygotowywali się do pracy? I dlaczego właśnie van Gogh został bohaterem filmu? O tym w Dzień Dobry TVN kobieta, która miała odwagę wprowadzić swój niezwykły pomysł w życie - Dorota Kobiela.

  Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan miał niepowtarzalną okazję zobaczyć z bliska dzieło malarza El Greco. Ekstaza świętego Franciszka - to jedyny obraz El Greco dostępny w kolekcji muzealnej w Polsce. Obraz został poddany badaniom, w trakcie których dokonano kilku ciekawych odkryć. Ponoć obraz jest pierwszym z ponad 200 wersji obrazu "Ekstazy świętego Franciszka".

  Łączą ich rysy twarzy, cienie pod oczami, a nawet charakterystyczny pieprzyk. Czy to możliwe, że we Wrocławiu znajduje się portret przodka Roberta De Niro, który wyglądał identycznie jak aktor? Poznajcie historię niezwykłego obrazu! Czyja podobizna znajduje się na nim naprawdę?

  Tym razem nasza "złota rączka" Wiesiek Skiba pokazuje, jak ze starego obrazu zrobić lustro w stylu vintage. Zobaczcie, jakie to proste!

  Justyna Kisielewicz to malarka po warszawskiej ASP. Jej prace były wystawiane w najbardziej elitarnych galeriach sztuki na całym świecie. Jej droga do sukcesu nie należała jednak do najłatwiejszych. Dlaczego? Jej obrazy charakteryzuje wyrazistość i kolor. Są pełne pop-kulturowych symboli. Gdzie malarka szuka inspiracji do pracy? I kto kupuje jej obrazy?

  W czasie II Wojny Światowej Polska utraciła ponad 500 tysięcy dzieł sztuki. Nadal nie odnaleziono 63 tysięcy przedmiotów. Poszukiwania zaginionych obrazów są bardzo trudne. Teraz pojawiła się jednak nadzieja i szansa na odnalezienie obrazów. Ponieważ pewien Polak wymyślił, wraz z grupą informatyków, program do wyszukiwania zaginionych obrazów. W jaki sposób działa aplikacja i czy każdy będzie mógł teraz być jak Sherlock Holmes? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Iwona Buchner opowiedziała nam o aukcji, na której pojawi się 87 dzieł polskiej sztuki od XIX do XXI wieku o łącznej wartości szacowanej na ponad 6 mln zł. Perłą tej aukcji jest obraz „Dziewczynka z koszem owoców i barankiem”. Jest to dzieło jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów paryskich – Tadeusza Makowskiego.

  Najdroższym, do tej pory, sprzedanym za nieco ponad 1 mln funtów, obrazem polskiego artysty jest "Żebrzący rozbitek" Henryka Siemiradzkiego. Czy 4 grudnia, kiedy na aukcję trafi "Hektor" Jacka Malczewskiego dotychczasowy rekord zostanie pobity? Spytaliśmy o to właścicielkę domu aukcyjnego Iwonę Buchner.