Obraz van Gogha w Polsce. Od kiedy i gdzie można go oglądać?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedyny van Gogh w Polsce (napisy)
Jedyny van Gogh w Polsce (napisy)
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Jedyny w Polsce obraz Vincenta van Gogha pt. "Wiejskie chaty pośród drzew" będzie można zobaczyć w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie. Czym wyróżnia się to dzieło? Na to pytanie w rozmowie z reporterem Dzień Dobry TVN Marcinem Sawickim odpowiedziała Anna Biskupska.

Obraz Vincenta van Gogha w Warszawie

Pierwszy i jedyny obraz van Gogha w Polsce trafił do naszego kraju w latach 80. ubiegłego wieku, a od 2020 roku jest w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. 

- Jedyny w polskich zbiorach obraz van Gogha jest do zobaczenia [...] pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej już od piątku [26 kwietnia - przyp. red.], więc zapraszamy bardzo serdecznie - zachęciła Anna Biskupska z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Jak dodała, niektórzy mogą być zaskoczeni dziełem. - Tu nie mamy feerii barw, grubo kładzionej farby i tego wszystkiego, co na pierwszy rzut oka kojarzy nam się [z van Goghiem - red.]. Mamy skromny, nastrojowy pejzaż, delikatnie malowany, który pochodzi z bardzo wczesnego okresu twórczości van Gogha, więc możemy tutaj poznać taką pierwszą szkołę malarza, gdzie się inspirował, od kogo się uczył. To jest bardzo realistyczny obraz. To jest bardzo ciekawe moim zdaniem, żeby zobaczyć, jak się rodził ten van Gogh, którego później poznamy wszyscy - przyznała rozmówczyni Marcina Sawickiego.

 "Wiejskie chaty pośród drzew" - jedyny obraz van Gogha w Polsce

Obraz van Gogha, którego autentyczność potwierdzili naukowcy, powstał w 1883 roku.

- To jest ten czas, kiedy van Gogh mieszkał jeszcze Holandii i był zafascynowany życiem robotników, rolników, naturą. Od dziecka wykazywał ogromną wrażliwość na naturę. [...] To było w centrum jego zainteresowań i ten holenderski pejzaż został z nim na całe życie. On nawet jak już był we Francji i malował te zupełnie inne obrazy, te takie już bliskie ekspresjonizmowi, powtarzał te tematy - wyjaśniła Anna Biskupska.

Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości