Marcin Sawicki

  "Schudł 45 kg, został z niego szkielet po 4 miesiącach w szpitalu".

  Myśląc o przypominającej nas osobie, zakładamy wyłącznie wizualne podobieństwo. Jak donoszą naukowcy - możliwe, że niesłusznie.

  Adam Sokólski pracował w warszawskiej agencji reklamowej, a jego żona w wydawnictwie. Tak bardzo zakochali się w Zanzibarze, że postanowili porzucić swoje dotychczasowe życie i zamieszkać na wyspie.

  Potencjał sztucznej inteligencji może okazać się niezastąpiony w rewolucjonizowaniu systemu opieki zdrowotnej, w tym także diagnostyki i leczenia nowotworów. To dobra wiadomość dla pacjentów, jak również dla opiekujących się nimi lekarzy.

  Ireny Gut w trakcie II wojny światowej samodzielnie uratowała od zagłady 12 osób żydowskiego pochodzenia. Jeannie Smith, córka Gut, w Dzień Dobry Wakacje opowiedziała o swojej mamie.

  Mogłoby się wydawać, że rugby to dyscyplina sportu, która w Polsce nie jest zbyt dobrze znana i ciszy się niewielką popularnością. Tymczasem mało kto wie, że w Gdańsku od wielu lat działa klub rugby.

  Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę?

  Jak wyglądało to spotkanie? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN dziennikarz, Marcin Sawicki.

  Marcin Sawicki wybrał się do Krakowa, gdzie on kilku dni trwa festiwal Mastercard OFF Camera. Tam spotkał się z 16-letnim Teodorem Koziarem, który mimo młodego wieku został już okrzyknięty polskim Leonardo DiCaprio.

  W Krakowie trwa wielkie święto kina. Podczas festiwalu odbywają się nie tylko projekcje filmów, ale również spotkania z cenionymi twórcami.

  Olivia Gazis, z domu Andrzejczak, jest reporterką w CBS News. Jej rodzina pochodzi z Kalisza, ona natomiast urodziła się w Nowym Jorku. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej wyjątkowej rodzinie i pracy w amerykańskiej telewizji.

  Gdzie kierują się uchodźcy i jaką pomoc otrzymują w państwach Unii Europejskiej i na świecie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Sawicki.

  Ukraińcy znajdą schronienie w ogromnym hangarze.

  Od chwili inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, internet zalewa ogromna liczba fake newsów. Ma to na celu eskalację konfliktów i sianie paniki.

  Helen Tupper opowiedziała też o tym, co nas blokuje przed samorozwojem.

  Trwa wyjątkowa akcja "Przepisujemy Tolkiena", zorganizowana z okazji 130. urodzin słynnego pisarza. Inicjatywa polega na własnoręcznym przepisywaniu 11 książek jego autorstwa. Do tej pory zaangażowało się w nią ponad 13 tys. osób z całej Polski, a także z Anglii, Litwy, Irlandii i Czech.

  W Warszawie wszystkie drzewa przy ulicach, alejach i w parkach będą przechodzić cykliczne przeglądy dendrologiczne. Wynika to z Karty Praw Drzew, czyli dokumentu, który ma ujednolicić zasady pielęgnacji drzew, a także mieć pod kontrolą ich usuwanie. O tym w Dzień Doby TVN opowiedział Tomasz Maksym, dendrolog.

  Do rozpoczęcia sylwestrowych imprez zostało zaledwie kilka godzin. Czy przez tan czas można się nauczyć tańczyć? Nasi dziennikarze Katarzyna Olubińska-Godlewska i Marcin Sawicki podjęli się takiego wyzwania. Jak im poszło? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Saul Dreier urodził się prawie 100 lat temu w Krakowie. Jego lata młodości przypadły na czas okupacji hitlerowskiej. Bardzo dobrze pamięta czasy II wojny światowej. Jest dowodem na to, że na nic w życiu nie jest za późno. Mając 90 lat, postanowił nauczyć się grać na perkusji i założył Holocaust Survivors Band.

  Lekarz: "On nie rozwiąże problemu pandemii"

  Kasia Smutniak została wyróżniona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w szwajcarskim Locarno. Aktorka otrzymała Leopard Club Award, czyli prestiżową nagrodę dla największych osobowości współczesnego kina. Jak ją przyjęła? Co jeszcze dzieje się w życiu gwiazdy? Rozmawiał z nią dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  W miejscach publicznych coraz częściej dochodzi do ataków na tle homofobicznym. Niestety dotykają one także dzieci, w tym tych najmłodszych. Jeden z dziennikarzy Dzień Dobry TVN był świadkiem, kiedy dwóch jedenastolatków zostało napastowanych tylko za to, że mieli ze sobą tęczową torbę. Jak skończyła się ta sytuacja? Jak należy reagować, kiedy na naszych oczach dochodzi do podobnych zdarzeń?

  Sąd w Budapeszcie orzekł, że Klubrádió, ostatnia duża i niezależna rozgłośnia na Węgrzech, może nadawać w eterze tylko do niedzieli, 14 lutego. Marcin Sawicki pojechał na miejsce, aby porozmawiać z dziennikarzami zamykanego radia o zaistniałej sytuacji. Czy do podobnego zdarzenia może dojść również w Polsce?

  Julia Ebner jest austriacką badaczką terroryzmu i ekstremizmu. Swoje badania prowadzi w bardzo odważny sposób. Zmieniając wygląd przeniknęła m.in. do ekstremistów islamskich i neonazistów, a swoje spotkania z tymi ludźmi opisała w książce "Coraz ciemniej - ekstremiści w sieci", dostępnej również w Polsce. O swojej pracy opowiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN, Marcinowi Sawickiemu.

  Festiwal Mastercard OFF CAMERA w Krakowie i na player.pl trwa do 25 września. W tym roku odbywa się on w nieco innej, internetowej formie. To, co jest jednak niezmienne to najlepsze filmy z całego świata, o których dyrektor artystyczna Anna Trzebiatowska opowiedziała naszemu reporterowi, Marcinowi Sawickiemu.

  Timothy C. Winegard jest autorem książki "Komar. Najokrutniejszy zabójca na świecie", w której opisuje niezwykły wpływ owada na losy ludzkości. W Dzień Dobry TVN pisarz opowiedział o potężnej sile małego stworzenia.

  W Warszawie rozpoczął się 56. Rajd Barbórka. Wśród gwiazd, które pojawiły się na imprezie są Krzysztof Hołowczyc, Maciej Wisławski i ich „Babcia”.

  Marcin Sawicki wybrał się na prawdziwie męskie warsztaty organizowane przez Toma de Wintera, żeby dowiedzieć co to właściwie znaczy "być mężczyzną". O męskości rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychologiem - Piotrem Mosakiem.

  Marcin Sawicki spotkał się z brytyjskim psychologiem Kevinem Duttonem, który zajmuje się m.in. tematem manipulacji. Zobaczcie jak sprawić by ludzie chętniej zrobili to, czego od nich oczekujemy, jak skutecznie poprosić o podwyżkę i ... jak przekonać nastolatka, żeby aktywniej uczestniczył w obowiązkach domowych: "Rodzice często robią ten błąd, że od razu proszą o zrobienie całego prania, o przygotowanie całego posiłku, a to od razu wielkie zadanie. Lepiej jest podzielić je na mniejsze części. (...) Pomyśl też o nagrodzie dla dziecka, może to być kieszonkowe. Zamiast buziaczków dla dziecka ważniejsza może być kasa"

  Marcin Sawicki: "Ponieważ są w Polsce rodziny, które na święta życzą sobie mąki, oleju, kawy i herbaty. Czyli sytuacja jest bardzo poważna. To jest taka inicjatywa, która daje tym rodzinom właśnie te rzeczy i dużo, dużo więcej". O akcji Szlachetna Paczka, naszemu reporterowi opowiedziały Magda Steczkowska, która wspiera tę akcje od 18 lat i Joanna Sadzik - prezes Stowarzyszenia Wiosna: "Dzisiaj otworzyliśmy bazę rodzin. To oznacza, że każdy z Państwa może wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę, która chwyci go za serce i przygotować właśnie szlachetna paczkę dla niej".