Marcin Sawicki

  Marcin Sawicki

  W Warszawie wszystkie drzewa przy ulicach, alejach i w parkach będą przechodzić cykliczne przeglądy dendrologiczne. Wynika to z Karty Praw Drzew, czyli dokumentu, który ma ujednolicić zasady pielęgnacji drzew, a także mieć pod kontrolą ich usuwanie. O tym w Dzień Doby TVN opowiedział Tomasz Maksym, dendrolog.

  W miejscach publicznych coraz częściej dochodzi do ataków na tle homofobicznym. Niestety dotykają one także dzieci, w tym tych najmłodszych. Jeden z dziennikarzy Dzień Dobry TVN był świadkiem, kiedy dwóch jedenastolatków zostało napastowanych tylko za to, że mieli ze sobą tęczową torbę. Jak skończyła się ta sytuacja? Jak należy reagować, kiedy na naszych oczach dochodzi do podobnych zdarzeń?

  Julia Ebner jest austriacką badaczką terroryzmu i ekstremizmu. Swoje badania prowadzi w bardzo odważny sposób. Zmieniając wygląd przeniknęła m.in. do ekstremistów islamskich i neonazistów, a swoje spotkania z tymi ludźmi opisała w książce "Coraz ciemniej - ekstremiści w sieci", dostępnej również w Polsce. O swojej pracy opowiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN, Marcinowi Sawickiemu.

  Marcin Sawicki wybrał się na prawdziwie męskie warsztaty organizowane przez Toma de Wintera, żeby dowiedzieć co to właściwie znaczy "być mężczyzną". O męskości rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychologiem - Piotrem Mosakiem.

  Marcin Sawicki spotkał się z brytyjskim psychologiem Kevinem Duttonem, który zajmuje się m.in. tematem manipulacji. Zobaczcie jak sprawić by ludzie chętniej zrobili to, czego od nich oczekujemy, jak skutecznie poprosić o podwyżkę i ... jak przekonać nastolatka, żeby aktywniej uczestniczył w obowiązkach domowych: "Rodzice często robią ten błąd, że od razu proszą o zrobienie całego prania, o przygotowanie całego posiłku, a to od razu wielkie zadanie. Lepiej jest podzielić je na mniejsze części. (...) Pomyśl też o nagrodzie dla dziecka, może to być kieszonkowe. Zamiast buziaczków dla dziecka ważniejsza może być kasa"

  Marcin Sawicki: "Ponieważ są w Polsce rodziny, które na święta życzą sobie mąki, oleju, kawy i herbaty. Czyli sytuacja jest bardzo poważna. To jest taka inicjatywa, która daje tym rodzinom właśnie te rzeczy i dużo, dużo więcej". O akcji Szlachetna Paczka, naszemu reporterowi opowiedziały Magda Steczkowska, która wspiera tę akcje od 18 lat i Joanna Sadzik - prezes Stowarzyszenia Wiosna: "Dzisiaj otworzyliśmy bazę rodzin. To oznacza, że każdy z Państwa może wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę, która chwyci go za serce i przygotować właśnie szlachetna paczkę dla niej".

  O pracy nad stworzeniem wiernej repliki samochodu, którym jeździł biskup Karol Wojtyła, Marcinowi Sawickiemu opowiedział Adam Klimek - prowadzący program "Samochód marzeń: kup i zrób". Ile godzin pracy pochłonęła renowacja auta i co sprawiło najwięcej problemów? Gdzie będzie można zobaczyć auto, czy zostanie ono dopuszczone do ruchu?

  Praca domowa może nauczyć dziecko samoorganizacji i dyscypliny. Jednak tylko wtedy, kiedy nie jest przymusem. Obecna podstawa programowa jest tak przeładowana treścią, że nauczyciele nie są w stanie zrealizować jej w ramach godzin lekcyjnych. W efekcie dzieci spędzają całe popołudnia na odrabianiu prac domowych. Jak możemy to zmienić? Czy podstawę programową należy odchudzić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy polonistkę Natalię Bielawską, Mariusza Smołkowicza, inicjatora akcji "Dom nie jest filią szkoły" oraz dziennikarza Marcina Sawickiego.

  Janusz Kowalski jest synem księdza. Ile miał lat, gdy dowiedział się, że jego ojcem jest duchowny? Czy od razu zaakceptował ten fakt? Czy ksiądz był dobrym i czułym ojcem? Jak się odnosił do mamy Janusza? Czy przełożeni duchownego wiedzieli o sprawie? Historię Janusza wysłuchał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  O wywiad z nią staraliśmy się kilka tygodni. W końcu zgodziła się opowiedzieć nam jak wygląda proceder handlu ludźmi w Polsce i kim najczęściej są dziewczyny, które padają jego ofiarą? Marcin Sawicki: "Marta twierdzi, że nie wiedziała w czym bierze udział mówi, że wypierała prawdę, a jej błędem jest to, że nie zareagowała w porę". Marta: "Popełniłam przestępstwo, kilka przestępstw. Uprowadzenie, handel ludźmi i zmuszanie do prostytucji". Czy czuje się winna?

  Nauczycielem Roku 2018 został miłośnik powieści o Harrym Potterze - Przemysław Staroń z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Chrobrego w Sopocie. Na szkolnego Nobla zapracował niestandardowym podejściem do młodzieży i edukacji. Przez swoich kolegów i uczniów jest doceniany za wykorzystywanie nowoczesnych metod nauczania i nowych technologii. Jak wpadł na pomysł, aby szkołę połączyć z magią? Dlaczego postanowił w swojej pracy wykorzystywać media społecznościowe? Czego się uczy od swoich uczniów? O swoim niezwykłym podejściu do edukacji Przemek opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.

  W krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego zawieszono nową kurtyną. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że ponad 100 lat temu zaprojektował ją sam Stanisław Wyspiański. Skąd się wzięła właśnie w tym teatrze? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.