Marcin Sawicki

  Marcin Sawicki

  W miejscach publicznych coraz częściej dochodzi do ataków na tle homofobicznym. Niestety dotykają one także dzieci, w tym tych najmłodszych. Jeden z dziennikarzy Dzień Dobry TVN był świadkiem, kiedy dwóch jedenastolatków zostało napastowanych tylko za to, że mieli ze sobą tęczową torbę. Jak skończyła się ta sytuacja? Jak należy reagować, kiedy na naszych oczach dochodzi do podobnych zdarzeń?

  Julia Ebner jest austriacką badaczką terroryzmu i ekstremizmu. Swoje badania prowadzi w bardzo odważny sposób. Zmieniając wygląd przeniknęła m.in. do ekstremistów islamskich i neonazistów, a swoje spotkania z tymi ludźmi opisała w książce "Coraz ciemniej - ekstremiści w sieci", dostępnej również w Polsce. O swojej pracy opowiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN, Marcinowi Sawickiemu.

  Marcin Sawicki wybrał się na prawdziwie męskie warsztaty organizowane przez Toma de Wintera, żeby dowiedzieć co to właściwie znaczy "być mężczyzną". O męskości rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychologiem - Piotrem Mosakiem.

  Marcin Sawicki spotkał się z brytyjskim psychologiem Kevinem Duttonem, który zajmuje się m.in. tematem manipulacji. Zobaczcie jak sprawić by ludzie chętniej zrobili to, czego od nich oczekujemy, jak skutecznie poprosić o podwyżkę i ... jak przekonać nastolatka, żeby aktywniej uczestniczył w obowiązkach domowych: "Rodzice często robią ten błąd, że od razu proszą o zrobienie całego prania, o przygotowanie całego posiłku, a to od razu wielkie zadanie. Lepiej jest podzielić je na mniejsze części. (...) Pomyśl też o nagrodzie dla dziecka, może to być kieszonkowe. Zamiast buziaczków dla dziecka ważniejsza może być kasa"

  Marcin Sawicki: "Ponieważ są w Polsce rodziny, które na święta życzą sobie mąki, oleju, kawy i herbaty. Czyli sytuacja jest bardzo poważna. To jest taka inicjatywa, która daje tym rodzinom właśnie te rzeczy i dużo, dużo więcej". O akcji Szlachetna Paczka, naszemu reporterowi opowiedziały Magda Steczkowska, która wspiera tę akcje od 18 lat i Joanna Sadzik - prezes Stowarzyszenia Wiosna: "Dzisiaj otworzyliśmy bazę rodzin. To oznacza, że każdy z Państwa może wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę, która chwyci go za serce i przygotować właśnie szlachetna paczkę dla niej".

  O pracy nad stworzeniem wiernej repliki samochodu, którym jeździł biskup Karol Wojtyła, Marcinowi Sawickiemu opowiedział Adam Klimek - prowadzący program "Samochód marzeń: kup i zrób". Ile godzin pracy pochłonęła renowacja auta i co sprawiło najwięcej problemów? Gdzie będzie można zobaczyć auto, czy zostanie ono dopuszczone do ruchu?

  Praca domowa może nauczyć dziecko samoorganizacji i dyscypliny. Jednak tylko wtedy, kiedy nie jest przymusem. Obecna podstawa programowa jest tak przeładowana treścią, że nauczyciele nie są w stanie zrealizować jej w ramach godzin lekcyjnych. W efekcie dzieci spędzają całe popołudnia na odrabianiu prac domowych. Jak możemy to zmienić? Czy podstawę programową należy odchudzić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy polonistkę Natalię Bielawską, Mariusza Smołkowicza, inicjatora akcji "Dom nie jest filią szkoły" oraz dziennikarza Marcina Sawickiego.

  Janusz Kowalski jest synem księdza. Ile miał lat, gdy dowiedział się, że jego ojcem jest duchowny? Czy od razu zaakceptował ten fakt? Czy ksiądz był dobrym i czułym ojcem? Jak się odnosił do mamy Janusza? Czy przełożeni duchownego wiedzieli o sprawie? Historię Janusza wysłuchał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  O wywiad z nią staraliśmy się kilka tygodni. W końcu zgodziła się opowiedzieć nam jak wygląda proceder handlu ludźmi w Polsce i kim najczęściej są dziewczyny, które padają jego ofiarą? Marcin Sawicki: "Marta twierdzi, że nie wiedziała w czym bierze udział mówi, że wypierała prawdę, a jej błędem jest to, że nie zareagowała w porę". Marta: "Popełniłam przestępstwo, kilka przestępstw. Uprowadzenie, handel ludźmi i zmuszanie do prostytucji". Czy czuje się winna?

  Nauczycielem Roku 2018 został miłośnik powieści o Harrym Potterze - Przemysław Staroń z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Chrobrego w Sopocie. Na szkolnego Nobla zapracował niestandardowym podejściem do młodzieży i edukacji. Przez swoich kolegów i uczniów jest doceniany za wykorzystywanie nowoczesnych metod nauczania i nowych technologii. Jak wpadł na pomysł, aby szkołę połączyć z magią? Dlaczego postanowił w swojej pracy wykorzystywać media społecznościowe? Czego się uczy od swoich uczniów? O swoim niezwykłym podejściu do edukacji Przemek opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.

  W krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego zawieszono nową kurtyną. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że ponad 100 lat temu zaprojektował ją sam Stanisław Wyspiański. Skąd się wzięła właśnie w tym teatrze? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  W Wieluniu dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z Vitalem Heynenem, trenerem polskiej, siatkarskiej reprezentacji. Belg doprowadził polską drużynę do zwycięstwa w Mistrzostwach Świata. Według niego sukces przyjdzie wtedy, gdy lubimy to, co robimy oraz, że najważniejszy jest duch gry zespołowej. W jaki sposób zagrzewa zawodników do gry?

  Pisarz i wykładowca Alfie Kohn pewnym głosem twierdzi, że nie istnieje żadne badanie naukowe, które niezbicie wykazałoby, że dzieci odnoszą korzyść z odrabiania prac domowych. Dlaczego więc wiele szkół nadal je zadaje? Jakie wyniki osiągają dzieci, które chodzą do szkół, które zrezygnowały z prac domowych? Z pisarzem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  W połowie września tego roku 77-letni mężczyzna wyszedł z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji i ślad po nim zaginął. Po dwóch dniach poszukiwań zaginionego znalazł 15-letni Piotr Pilot. Jak wyglądała akcja poszukiwawcza? Ile osób wzięło w niej udział? Jaki sprzęt wykorzystano? W jakim stanie był mężczyzna, kiedy dotarła do niego pomoc? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dobiegł końca. Główna nagrodę zdobył film Pawła Pawlikowskiego - "Zimna Wojna". Srebrne Lwy otrzymał "Kamerdyner" Filipa Bajona, a nagrody specjalne powędrowały do Wojciecha Smarzowskiego za film "Kler" i Marka Koterskiego za "7 Uczuć". Wczoraj Marcin Sawicki wybrał się z kamerą Dzień Dobry TVN na galę rozdania nagród, a dziś rano spotkał się z laureatami festiwalu. Zobaczcie czego się dowiedział.

  Jacek Koman ukończył wydział aktorski na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. W latach 80. ubiegłego wieku wyemigrował do Australii. Od tego czasu wystąpił w wielu filmach i serialach amerykańskich, brytyjskich i australijskich. Z jakim filmem przyjechał na Festiwal Filmowy w Gdyni? Jak ocenia polskie kino? Czy to prawda, że wystąpi w jednym z polskich seriali? Z aktorem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Podczas 73. Festiwalu Filmowego w Gdyni Marcin Sawicki spotkał się z Miśkiem Koterskim i Agnieszką Podsiadlik. Misiek przyjechał do Gdyni promować film "Siedem uczuć" w reżyserii Marka Koterskiego, zaś Agnieszka film Małgorzaty Szumowskiej "Twarz". Obie fabuły opowiadają o duszy Polaków. Jak aktorzy wspominają pracę na planie? Co było dla nich najtrudniejsze? I co pomagało im w budowaniu postaci?

  Podczas 73. Festiwalu filmowego w Gdyni Marcin Sawicki spotkał się z Anną Smołowik i Aleksandrem Pietrzakiem, którzy do Gdyni przyjechali promować film "Juliusz". Scenariusz pisali znani stand-uperzy: Abelard Giza i Kacper Ruciński. Dlaczego tak trudno jest zrobić film, z którego będą się śmiać widzowie? Czy na planie panowała luźna atmosfera czy pełne skupienie?

  Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Marcin Sawicki spotkał się z Kingą Dębska. Reżyser przyjechała do Gdyni promować poruszający film "Zabawa, zabawa". Fabuła opowiada o losach trzech kobiet, które mają problemem z alkoholem. W rolach głównych zobaczymy Agatę Kuleszę, Dorotę Kolak oraz Marię Dębską. Dlaczego reżyser postanowiła poruszyć temat pijaństwa? I to pijaństwa kobiet piastujących wysokie stanowiska? Jak zdradziła Kinga Dębska jest to film o uczuciach, o ludziach którzy otaczają alkoholików oraz o świecie, który przyzwala pić dalej.

  Trwa 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dziennikarz Dzień Dobry TVN spotkał się z Gabrielą Muskałą oraz Agnieszką Smoczyńską, które do Gdyni przyjechały promować film "Fuga". Fabuła filmu opowiada o losach kobiety, która cierpi na fugę dysocjacyjną, czyli wymazanie pamięci biograficznej. Co było inspiracją dla Gabrieli Muskały, autorki scenariusza oraz odtwórczyni roli głównej? Co przekonało reżyser Agnieszkę Smoczyńską do tej historii?

  Zeszłoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otwierał film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana - "Twój Vincent". Produkcja o znanym malarzu Vincencie van Goghu podpiła potem świat. Obecnie film cieszy się dużą popularnością w Chinach. Czy trafił tam legalnie? Ile do tej pory zarobił? Dorota Kobiela zasiada w jury Konkursu Głównego tegorocznego festiwalu w Gdyni. Jak podchodzi do tej imprezy? Z reżyserką rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Elektroniczny sport to forma rywalizacji w grach komputerowych. Rynek e-sportu rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. To sprawiło, że profesjonalnych graczy jest coraz więcej. W szkołach pojawiły się nawet klasy o tym profilu. Jak wygląda nauczanie w e-klasach? Ile czasu dziennie gracze poświęcają na treningi? Czy rodzice nastoletnich e-graczy nie mają obaw, że ich dziecko uzależni się od gier komputerowych? Ile można zarobić na e-sporcie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Aleksandra Szlachetko, eksperta rynku e-sportu i Kubę "Kubik" Kubiaka, komentatora e-sportowego.

  Fiat 508, Syrena 100 i Warszawa M-20 - takie kultowe samochody można podziwiać na wystawie Perły polskiej motoryzacji prezentowanej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jakie inne auta czekają na zwiedzających? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Pani Magdalena Zarzycka-Redwan jest córką żołnierzy wyklętych. Przyszła na świat, gdy jej rodzice byli osadzeni w więzieniu lubelskiego zamku. Z zakładu karnego została odesłana, kiedy miała 2 lata i 2 miesiące. Trafiła do domu dziecka. Jak dalej potoczyły się jej losy? Jak dzieciństwo wpłynęło na jej dorosłe życie? Z Panią Magdaleną rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.