Warszawskie Łazienki Królewskie w tegoroczne wakacje staną się atrakcją dla fanów sztuki. To właśnie tam przez całe wakacje będzie można obejrzeć wystawę "Kolor życia. Frida Kahlo".
Frida Kahlo - trudne życie artystki
Frida Kahlo tworzyła barwne obrazy, ale jej życie wcale nie było usłane różami. Już w dzieciństwie chorowała na polio, a jako nastolatka doznała ciężkich obrażeń w wypadku. Przeszła szereg operacji, ale nigdy nie odzyskała pełnej sprawności. Artystkę ukształtowała kultura rdzennej ludności Meksyku, co przekładało się na jej twórczość. Inspirację czerpała z dziewiętnastowiecznej meksykańskiej sztuki ludowej, w tym portretów i malarstwa wotywnego.
Malarka siłę odnajdywała także z bliskości z naturą. Uwielbiała spędzać czas w ogrodzie, otoczona roślinami i zwierzętami oraz rzeźbami prekolumbijskimi.
"Kolor życia. Frida Kahlo" - wyjątkowa wystawa
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowało wystawę na cześć artystki "Kolor życia. Frida Kahlo". Dzieła jednej z najważniejszych i najbardziej ciekawych artystek XX w., oglądać będzie można przez całe wakacje aż do 3 września w warszawskich Łazienkach Królewskich.
Ekspozycja to przestrzeń wielowątkowa i dynamiczna - tak samo jak biografia i sztuka meksykańskiej malarki - kobiety wrażliwej, poszukującej swojej tożsamości, mającej ogromną moc twórczą i będącej w stanie przezwyciężyć ból.
Frida Kahlo w Łazienkach Królewskich - obrazy
Na wystawie prezentowane są trzy obrazy Fridy Kahlo: "Tam wisi moja sukienka" (1933), "Kokosy" (1951) oraz "Martwa natura z arbuzami" (1953). Dodatkowymi elementami ekspozycji są archiwalne zdjęcia z życia artystki, a także film dokumentalny z 1941 r., którego twórcą jest amerykański fotograf, przyjaciel Fridy Kahlo, a także autor wielu jej zdjęć – Nickolas Muray. Produkcja przedstawia artystkę i jej męża, Diego Rivera, w ogrodzie Niebieskiego Domu (La Casa Azul).
Integralną część wystawy stanowi plenerowa instalacja na dziedzińcu Podchorążówki, odtwarzająca fragmenty Niebieskiego Domu Fridy Kahlo, w którym artystka się urodziła, wychowała, tworzyła i zmarła. Słynny La Casa Azul z dzielnicy Coyoacán został przekształcony w muzeum poświęcone meksykańskiej malarce. Jedną ze ścian instalacji stanowi wnęka z posągiem meksykańskiego bóstwa, nawiązującym do rzeźb, którymi Frida Kahlo i Diego Rivera ozdobili ogród wokół domu.
Ekspozycja, dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powstała dzięki współpracy Muzeum Łazienki Królewskie, Ambasady Meksyku oraz Colección Acervo INBAL – Museo de Arte Moderno – meksykańskiej instytucji kultury zajmującej się popularyzacją kultury meksykańskiej za granicą.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kuchnia inspirowana sztuką Fridy Kahlo
- Guillermo Kahlo. Znany fotograf, krewny Fridy Kahlo
- Kim jest polska Frida Kahlo? "W liceum miałam monobrew, więc słyszałam, że jestem do niej podobna"
gov.pl
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Katja Ogrin/Getty Images