Zdzisław Beksiński wraca do muzeum. Takiej wystawy jeszcze nie było

Wystawa dzieł Zdzisława Beksińskiego
Źródło: Dzień Dobry TVN
Terapia Beksińskim
Terapia Beksińskim
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Niepokojące, fantastyczne, często z ukrytą historią obrazy Zdzisława Beksińskiego przyciągają wzrok nie tylko wielbicieli malarstwa. 70 unikatowych prac artysty właśnie trafiło do Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Co będzie można zobaczyć na wystawie "Beksiński w Gdańsku"?

Malarstwo Zdzisława Beksińskiego wraca do muzeum

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich artystów. Od śmierci malarza minęło ponad 15 lat, a jego dzieła wraz z upływającym czasem, zdają się uderzać amatorów sztuki z jeszcze większą siłą. W gdańskim Teatrze Szekspirowskim zorganizowano wyjątkową wystawę, która zgromadziła 70 oryginalnych dzieł malarza, w tym obiekty, które nie były dotychczas eksponowane.

Wernisaż wystawy odbył się 30 czerwca i zaprezentował m.in. dzieła, które na co dzień znajdują się w słynnym sanockim muzeum oraz w jego magazynach.

- Pokazujemy blisko 70 prac z tych najważniejszych okresów twórczych Zdzisława Beksińskiego, bardzo różnorodnych i reprezentatywnych, gdzie zauważymy przekrój, rozwój artysty, to, jak jego malarstwo się zmieniało na przestrzeni kilku dekad – tłumaczyła kuratorka wystawy Dorota Szomko-Osękowska w rozmowie z trójmiasto.pl.

Beksiński z prywatnych kolekcji

Popularność i niepokojący styl sanockiego malarza sprawiły, że wielu kolekcjonerów sztuki zainwestowało w jego płótna. Nic więc dziwnego, że na wystawie o nazwie "Beksiński w Gdańsku" można podziwiać również obrazy, które należą do prywatnych kolekcji. Amatorzy wizji artysty zobaczą obiekty powstałe podczas fantastycznego, ostatniego dwudziestolecia jego twórczości, a także te z okresu abstrakcyjnego. O wyjątkowości wystawy opowiedziała Magdalena Jaworska, dyrektorka Muzeum Sztuki Fantastycznej.

- Z kolekcji prywatnych udało nam się pozyskać 9 obrazów, z których 6 na stałe jest eksponowanych u nas w Warszawie, natomiast 3 są to obrazy, których nigdy nie prezentowano szerokiej publiczności. Są to rzeczywiście prace, które będą stanowiły gratkę dla fanów Zdzisława Beksińskiego – tłumaczyła ekspertka.

Wystawa Beksiński w Gdańsku będzie otwarta dla zwiedzających do 1 października 2023 roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: kultura.trojmiasto.pl

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto / Contributor/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości