Terapia inspirowana sztuką Zdzisława Beksińskiego. "Wielu naszych uczestników podjęło pracę"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Terapia Beksińskim
Terapia Beksińskim
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Artur Groszkowski prowadzi treningi interpersonalne i zajęcia twórczego rozwoju dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Inspiracją do tworzenia prac są dzieła Zdzisława Beksińskiego. Na czym polega arteterapia? Jakie przynosi efekty?

Terapia dziełami Zdzisława Beksińskiego

Artur Groszkowski to artysta i terapeuta zajmujący się arteterapią, czyli rodzajem psychoterapii wykorzystującej różne dziedziny artystyczne. Na co dzień prowadzi treningi interpersonalne i zajęcia twórczego rozwoju. - Pracuję z osobami z niepełnosprawnością intelektualną - tłumaczy mężczyzna, który prowadzi zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Choszcznie.

- Wystarczy odrobina papieru i jakiś karton - tak to się właśnie zaczęło. Wymyśliliśmy sobie autorską technikę, która spożytkuje papier, który nam się gromadził w ogromnych ilościach - opowiada. Inspiracje do swoich prac czerpią z twórczości znanego polskiego artysty Zdzisława Beksińskiego. Choć Artur Groszkowski nie był fanem jego dzieł, to w pracach uczestników zauważył pewne podobieństwa, które mu się z nimi skojarzyły.

Arteterapia uczy samodzielności

Terapeuta podkreśla, że sztuka Zdzisława Beksińskiego pozwala mu w bezpieczny sposób poruszać z uczestnikami tematy związane z przemijaniem i kruchością życia. Dodatkowo uczą się nowych sprawności manualnych i rozwijają myślenie przyczynowo skutkowe.

W placówce prowadzone są również inne zajęcia, które mają na celu wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną w rozwoju i przygotowaniu ich do podjęcia pracy.

- Wielu naszych uczestników po terapii podjęło pracę - podkreśla Artur Groszkowski. - Dostrzegłam w tym rolę społeczną. Był rok, kiedy mieliśmy około 10 wystaw. Dochodził kontakt z ludźmi, wywiady i uczestnicy musieli się tego uczyć - tłumaczy kierownik SDS w Choszcznie. Joanna Czechowicz.

Prace uczestników znalazły się obok oryginalnych dzieł Zdzisława Beksińskiego podczas wystawy Płockiej Galerii Sztuki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Reporter: Radosław Męczykalski/Agata Hryń

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości