Co to jest batrachofobia i jak ją leczyć?

Mężczyzna trzymający w dłoniach żabę. Fobie. Lęki. Batrachofobia.
Batrachofobia
Źródło: Adriana Varela Photography/Getty Images

Fobie to jedne z częściej występujących zaburzeń. Zdaniem naukowców, co 10 osoba cierpi na jakąś fobię. Jedną z nietypowych odmian tego typu zaburzeń jest batrachofobia, czyli chorobliwy lęk przed żabami.

Batrachofobia jest rzadko występującą fobią i niegroźną, bo człowiek żyjący we współczesnym świecie dosyć rzadko styka się bezpośrednio z żabami. Niektórzy jednak chcą poradzić sobie z tym zaburzeniem. 

Co to jest batrachofobia i jak się objawia?

Batrachofobia to jeden z typów fobii zwierzęcych, czyli związanych z nieuzasadnionym lękiem przed zwierzętami. Żaby w Polsce są niegroźne, jednak mogą napawać obrzydzeniem i niechęcią. Należy pamiętać o tym, że batrachofobia jest zaburzeniem nerwicowym, a lęk przed żabami może utrudniać funkcjonowanie w niektórych sytuacjach. Przykładowo, widząc w lesie żabę, osoba cierpiąca na batrochofobię zacznie uciekać lub wpadnie w panikę. Dodatkowo pojawić się mogą objawy somatyczne, czyli przyspieszone bicie serca, wzrost adrenaliny we krwi, reakcja "walcz lub uciekaj".

Kiedy warto skorzystać z pomocy terapeuty?

Kiedy warto skorzystać z pomocy terapeuty?

Firewalking, czyli próba ognia
Źródło: Dzień Dobry TVN
Firewalking dodaje odwagi
Firewalking dodaje odwagi
Mężczyzna na kozetce
Mężczyzna na kozetce
Ogrodnicza terapia
Ogrodnicza terapia
Zawód: przyjaciółka na telefon
Zawód: przyjaciółka na telefon
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?

Osoby cierpiące na batrachofobię nie są w stanie podjąć pracy w sklepie zoologicznym lub w miejscu, gdzie mogą pojawić się żaby. Fobie takie jak batrachofobia w większości przypadków wywodzą się z doświadczeń z dzieciństwa i związane są z warunkowaniem klasycznym lub instrumentalnym.

Zobacz wideo: Gwiazdy opowiedziały o swoich fobiach

13783352_gwiazdy-o-swoich-fobiach_MP4HIGH
Gwiazdy opowiedziały o swoich fobiach (2018)
Materiał, w którym gwiazdy podzieliły się, co powoduje, że odczuwają lęk. Jak się objawiają ich fobie i jak sobie z nimi radzą?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Metody oswajania fobii

Osoby cierpiące na batrachofobię w niektórych przypadkach mogą poradzić sobie same z zaburzeniem. Można spróbować następujących metod:

  • opanowanie umiejętności relaksacji i stosowanie jej w sytuacjach związanych z fobią;
  • przebywanie z kimś, komu ufamy w momencie jakiegokolwiek kontaktu z żabami;
  • odwrócenie uwagi od obiektu, którego się boimy;
  • obserwowanie osób, które nie boją się płaza.

Pomóc mogą także ćwiczenia oddechowe, techniki medytacyjne, kąpiele relaksacyjne oraz wizualizacje. W przypadku dzieci zdradzających objawy fobii nie należy dodatkowo straszyć maluchów, tylko przyzwyczajać je do widoku żab. Należy pamiętać o tym, że dzieci uczą się fobii z własnych doświadczeń, filmów oraz z opowieści dorosłych. W przypadku fobii należy działać szybko, ponieważ dużo skuteczniej można zmienić lęki i przekonania na wczesnym etapie fobii. Zdecydowanie najgorszą metodą jest unikanie tego, czego się boimy, ponieważ w ten sposób niczego nie osiągniemy i nie pokonamy lęku. W wielu sytuacjach osoby, które odczuwają lęk przed żabami, nie są w stanie samodzielnie zmniejszyć lęku. W takich sytuacjach konieczna jest psychoterapia.

Terapia i leczenie

Bardzo często osoby cierpiące na fobię z własnej woli zgłaszają się do psychologa. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku fobii utrudniających codzienne funkcjonowanie, np. klaustrofobii czy panicznego lęku przed psami. Jednak także osoby, których lęki związane są z mniej popularnymi fobiami, mogą znaleźć pomoc u psychoterapeuty. Metodą stosowaną przez psychologów jest systematyczna desensytyzacja, czyli odwrażliwianie. Metoda ta polega na stopniowym zwiększaniu siły bodźców, aby powoli zmniejszać lęk. Przykładowo, najpierw psycholog pokazuje zdjęcia żab i zachęca do opanowania lęku. Następnie pacjent musi zbliżyć się do maskotki w kształcie żaby. Potem pacjent ma za zadanie dotykać małej żabki, a później oswajać się z coraz większymi okazami. Jeśli nie jest to skuteczne, na konkretnym etapie można zrobić przerwę i zastosować techniki relaksacyjne. Innym rodzajem terapii, ale tylko z wyboru i za zgodą pacjenta, jest terapia implozywna, czyli "rzucenie na głęboką wodę". Pacjent od razu musi zmierzyć się z groźnie wyglądającą żabą i przebywać przez jakiś czas w jej obecności. Na początku lęk zawsze jest najsilniejszy, lecz wraz ze zwiększaniem się ilości bodźców strach zmniejsza się. Dodatkowo psychoterapeuci stosują modelowanie, czyli obserwowanie przez pacjenta takich sytuacji, w których "model" (czyli inna osoba) bez lęku wchodzi w sytuacje, których pacjent się obawia. Metody takie jak desensytyzacja, czy terapia implozywna, są stosowane przez terapeutów z poznawczo-behawioralnej szkoły psychologicznej. Zupełnie inne sposoby leczenia są w terapii psychoanalitycznej. W tym nurcie psychoterapeuta analizuje przyczyny powstawania fobii i odnosi je do konkretnych zdarzeń z dzieciństwa, relacji z rodzinami, ze zwierzętami, z przyrodą. Obecnie za najbardziej skuteczną uznaje się jednak terapię poznawczo-behawioralną. Zdarza się, że w niektórych przypadkach, trzeba leczyć fobię za pomocą leków. Farmakoterapia jest wskazana, jeśli pacjent nie może wyleczyć się z fobii oraz gdy lękowi przed konkretnymi obiektami towarzyszą objawy depresji lub schizofrenii, czy też innych zaburzeń psychicznych. Jednak w większości przypadków wystarczy terapia krótkoterminowa, skoncentrowana na stopniowym łączeniu bodźca ze stanem relaksacji.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości