lęk

  Praca pochłania znaczną część naszego życia. Na niedomiar złego, kiedy wyjeżdżamy na wakacje, zamiast cieszyć się urlopem, mamy natrętne myśli. Okazuje się, że taki stan to w psychologii stresslaxing. Co można z tym zrobić? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN, psycholożka Magdalena Chorzewska.

  Praca to w dzisiejszym świecie niemal konieczność. Wciąż trwają batalie o rozmaite stanowiska w renomowanych firmach, a przebić się, nawet z bardzo dobrym CV i referencjami, wcale nie jest łatwo. A gdy wreszcie to się uda, do codziennych trosk nierzadko dochodzi jeszcze strach przed pracą. To w końcu nowe wyzwanie, któremu trzeba jakoś sprostać, a nie każdy od razu czuje się na siłach. A co, jeśli powierzone zadania okażą się zbyt trudne i nie podołamy?

  Czym jest ROCD i skąd się bierze? To zmora naszych czasów, której tajniki zgłębiła dla dziendobry.tvn.pl psycholog Marzena Mawricz.

  Gdy jedni marzą o białej sukni i uroczystej ceremonii, inni uciekają przed decyzją i panicznie boją się zobowiązań wobec ukochanej połówki. Taki paraliżujący lęk ma nawet swoją nazwę - gamofobia.

  Hippopotomonstrosesquippedaliphobia z całą pewnością należy do grupy najdziwniejszych fobii. Strach przed długimi słowami nie zdarza się często, jeżeli jednak już występuje, jest niezwykle uciążliwy dla chorego.

  Strach przed ciążą może przyjmować różne postaci i różne mogą być jego przyczyny. Warto rozróżnić więc ten, wynikający z obaw o utrzymanie pracy, zahamowanie kariery zawodowej czy utratę figury, od stanów lękowych.

  Neurobiolodzy z Bristolu odkryli, gdzie w mózgu mieści się strach. Otwiera to szansę na skuteczniejsze leczenie zaburzeń lękowych. A jak do tej pory ludzie radzili sobie z obawami? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dziennikarz Marcin Sawicki.

  Achluofobia to fachowa nazwa strachu przed ciemnością. Osoby, które na nią cierpią odczuwają paniczny lęk, gdy tylko zgaśnie światło. Zdają sobie sprawę z irracjonalności swoich reakcji, ale nie potrafią nad nimi zapanować. Z pomocą psychoterapii achluofobię można pokonać raz na zawsze.

  Lęk przed ptakami, czyli ornitofobia, może utrudniać codzienne życie. Osoba cierpiąca na tę fobię obawia się wszystkich rodzajów ptaków, bez względu na ich wielkość, kolor i występowanie. Leczenie ornitofobii wymaga psychoterapii.

  Czy każdy wyraz może zostać napełniony lękiem?

  W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym trener mentalny i psycholog sportowy Jakub Bączek.

  Działa podobnie do akupunktury.

  Fobie to jedne z częściej występujących zaburzeń. Zdaniem naukowców, co 10 osoba cierpi na jakąś fobię. Jedną z nietypowych odmian tego typu zaburzeń jest batrachofobia, czyli chorobliwy lęk przed żabami.

  "Żeby nie tracić zdrowia psychicznego, musimy mieć poczucie kontroli i wpływu".

  Małgorzata Ohme opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, jak opanować poczucie lęku w obliczu informacji, które docierają do nas z Ukrainy, a także, w jaki sposób tłumaczyć dzieciom tę trudną sytuację. Dziennikarka z wykształcenia jest psychologiem.

  Po zakrapianej imprezie wiele osób następnego dnia zmaga się nudnościami, bólem głowy czy pragnieniem. Natomiast są i tacy, u których pojawia się niepokój. Naukowcy określili to mianem "hangxiety". Co on oznacza? Jak sobie poradzić z lękiem?

  Anatidefobia to mało znany rodzaj fobii, który polega na lęku przed byciem obserwowanym przez kaczki. Dokładne przyczyny tej fobii nie są dokładnie znane – zwłaszcza, że cierpiący na anatidefobię należą do bardzo małej grupy społeczeństwa.

  Mysofobia to lęk przed brudem, który objawia się natrętnymi myślami i nieadekwatnymi zachowaniami. Osoby cierpiące na mysofobię mogą mieć problemy związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie, ponieważ unikają sytuacji, w których mogłyby się pobrudzić w sensie fizycznym.

  Nawet 2,5 proc. populacji cierpi na zaburzenia kompulsywno-obsesyjne. Choroba cechuje się występowaniem natrętnych i niechcianych myśli oraz czynności, nad którymi trudno zapanować. Schorzenie potrafi znacznie uprzykrzać i dezorganizować życie codzienne.

  Lęk przestrzeni, czyli agorafobia, to stosunkowo często pojawiające się zaburzenie nerwowe. Osoby cierpiące na agorafobię odczuwają paniczny lęk przed otwartymi przestrzeniami, np. w górach, a także miejscami publicznymi oraz dużymi skupiskami ludzi, np. w supermarkecie. W przypadku tego zaburzenia często pojawia się obawa przed publicznym upokorzeniem.

  "Nie powinniśmy go lekceważyć".

  W psychologii słowo deprywacja oznacza brak zaspokojenia potrzeb, najczęściej psychologicznych. Zwykle ma źródło we wczesnym dzieciństwie. Niekiedy może prowadzić do poważnych zaburzeń. Jakich?

  Lęk przed ludźmi to zaburzenie, które w psychologii i psychiatrii nazywane jest antropofobią. Zaburzenie to należy do fobii społecznych, czyli zaburzeń nerwicowych. Dla osób chorych jakiekolwiek spotkania towarzyskie czy rozmowy z innymi ludźmi powiązane są z chorobliwą nieśmiałością oraz panicznym lękiem.

  Nekrofobia to lęk przed rzeczami związanymi ze śmiercią, m.in. zwłokami, duchami. Jest podobna do tanatofobii, czyli lęku przed umieraniem. Przyczyn lęków może być wiele, wliczając w to genetykę czy traumatyczne przeżycia z dzieciństwa.

  Fobia społeczna to zaburzenie nerwicowe, którego symptomy mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie. Osoby cierpiące na fobię odczuwają nieadekwatny lęk podczas wykonywania codziennych czynności, co bardzo utrudnia im funkcjonowanie w społeczeństwie. Objawy fobii społecznej można jednak leczyć. Radzimy, jak odróżnić fobię społeczną od nieśmiałości i kiedy warto podjąć leczenie.

  Osobowość lękliwa (unikająca) charakteryzuje się przede wszystkim lękiem przed kontaktem z innymi ludźmi. To rodzaj zaburzenia osobowości, które wynika z zaniżonej samooceny. Co więcej, ludzie z osobowością unikającą są świadomi wielu swoich problemów, jednak często nie potrafią zauważyć problemu w swoim myśleniu.

  "To przeradza się w różnego rodzaju dolegliwości".

  Dysmorfofobia to zaburzenie, w którym występuje przesadne zaabsorbowanie rzekomym defektem ciała. Przypadłość dotyczy 2 proc. ludzi i występuje częściej niż schizofremia. Prawdopodobnie cierpiał na nią Michael Jackson. Co sprzyja wystąpieniu tego zaburzenia? Jak je leczyć? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychiatrę dr Annę Sierakowską.

  Każdy z nas odczuwa lęk i nie jest to przyjemne uczucie. W Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Robert Rutkowski stwierdził, że stresowi trzeba dziękować za to, że jest. Dlaczego? Jak ukoić zszargane nerwy? I gdzie kończy się ten "zdrowy" lęk, a zaczyna poważny problem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie?

  Grzyba cerrena unicolor, powszechnie znanego jako huba, można znaleźć praktycznie w każdym polskim lesie. Pod mikroskop wzięły go trzy badaczki z Uniwersytetu Lubelskiego: dr hab. Magdalena Jaszek, dr Magdalena Mizerska-Kowalska i dr Anna Matuszewska. Wyniki ich badan są zaskakujące: okazało się, że huba zawiera enzym, który niszczy komórki raka macicy. Czy to przełom w leczeniu onkologicznym? Kiedy lek będzie dostępny dla pacjentów? Badaczki o swoim niesamowitym odkryciu powiedziały w Dzień Dobry TVN.