SEXEDPL w ramach międzynarodowej akcji "16 Dni Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć" stworzyła kampanię promującą bezpłatną Antyprzemocową Linię Pomocy 720 720 020. W studiu Dzień Dobry TVN założycielka i prezeska fundacji Anja Rubik oraz dyrektorka zarządzająca Martyna Wyrzykowska podsumowały ją, a także przedstawiły wyniki badań.
Anja Rubik o lękach kobiet
Badanie SEXEDPL i Uber Polska pokazuje, że lęk, który odczuwają kobiety, nie jest abstrakcyjny, ani nieuzasadniony. 62 proc. Polek i 42 proc. Polaków twierdzi, że doświadczyło niechcianych interakcji ze strony obcych mężczyzn. Co druga kobieta była molestowana słownie przez mężczyznę. 1/3 kobiet deklaruje, że była prześladowana. Co trzecia kobieta doświadczyła molestowania fizycznego. Co dziesiąty mężczyzna twierdzi, że był molestowany fizycznie przez kobietę.
- Jak pokazują badania, ten lęk zaczyna się w bardzo wczesnym wieku. Tak naprawdę nastoletnim. Kiedy po raz pierwszy doświadczamy pierwszej seksualizacji i pierwszego molestowania, często werbalnego, może pierwszego niechcianego dotyku w miejscu publicznym czy przycinek seksistowskich. To jest zazwyczaj między 10. a 20. rokiem życia - mówiła Anja Rubik w Dzień Dobry TVN.
Jak zaznaczyła, skala problemu jest większa niż przypuszczano. - Nie wiedzieliśmy, że sytuacja jest aż tak poważna, powiem szczerze, do czasu aż dostaliśmy raport. Nasza Antyprzemocowa Linia Pomocy działa już od trzech lat, codziennie od 16 do 24. Przypomnę numer: 720 720 020. Więc widzieliśmy, że jest problem, ale dopiero kiedy zobaczyliśmy te rezultaty, zrozumiałyśmy, jak bardzo, bardzo duży - przyznała założycielka i prezeska Fundacji SEXEDPL.
Kampania "16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć"
Kampania trwała od 25 listopada, czyli od Międzynarodowego Dnia Przeciw Przemocy Wobec Kobiet do 10 grudnia - Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Jak się okazało, z Antyprzemocowej Linii Pomocy coraz częściej korzystają mężczyźni.
- Mężczyźni są znaczącą częścią Antyprzemocowej Linii Pomocy. My też realizujemy szereg działań skierowanych bezpośrednio do nich, żeby troszeczkę ich wyciągnąć na powierzchnię, bo ostatnio statystyki dotyczące przemocy wobec mężczyzn są absolutnie niedoszacowane w Polsce. Wielu mężczyzn, co pokrzepiające, dzwoni po to, by zapytać, w jaki sposób mogą się zachowywać tak, żeby zmniejszyć ten lęk u kobiet - tłumaczyła Martyna Wyrzykowska, dyrektorka zarządzająca Fundacji SEXEDPL.
- My, wychowujemy dziewczynki w taki sposób, żeby je uwrażliwiać na to, by się nie pakowały w niebezpieczne sytuacje, ale nie dajemy im już narzędzi, co mają zrobić, jeśli się już w tej sytuacji znajdą. A pojawienie się w niebezpiecznej sytuacji, to może być po prostu wyjście z tramwaju podczas powrotu z pracy i nagle jesteśmy same na środku ulicy. Natomiast chłopców, mężczyzn nie uczymy tego, w jaki sposób te ich zachowania - często niemających żadnych złych intencji - mogą podbudowywać lęk. To jest taka sytuacja, jak np. przechodzenie ciemną uliczką i spacer zbyt blisko innej kobiety. To mogą być rzeczy, w które w kimś wzbudzą lęk, a z naszej strony, ze strony mężczyzny wystarczy wycofanie się o kilka kroków albo wyprzedzenie - dodała nasza rozmówczyni.
Więcej na temat wyników badań, raportu i projektu w wideo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Krzywda, cierpienie i ból są niezależne od płci. Jak pomóc osobie, która doświadcza przemocy domowej?
- Przemoc w bliskich związkach. Fundacja Sexed.pl otworzyła linię pomocy
- #SEXEDPL Anja Rubik będzie rozmawiać z Polakami o seksie!
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News