Przemoc może dotknąć każdego z nas
Każda osoba, niezależnie od płci, orientacji czy wieku może być ofiarą przemocy. Przez stereotypowe wzorce męskości, wciąż mocno zakorzenione w naszym społeczeństwie, mężczyznom może być trudniej poprosić o wsparcie, gdy dzieje im się krzywda. Jeżeli czujesz się upokarzany, wyśmiewany, szantażowany przez osobę partnerską, nie bagatelizuj swoich uczuć.
Warto mówić o tym głośno, zarówno dla swojego dobra, jak i dla dobra osób, które jeszcze nie odważyły się o taką pomoc poprosić.
Przemoc karmi się milczeniem
Jednym ze sposobów na uzyskanie pomocnych informacji dla osób będących ofiarami przemocy domowej lub świadków czy osób stosujących przemoc jest Antyprzemocowa Linia Pomocy SEXEDPL 720 720 020. W kwietniu działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 16–24. Linia jest bezpieczna, anonimowa i bezpłatna.
Jej partnerem strategicznym jest marka Uber, z którą SEXEDPL współpracuje już drugi rok. Dzięki temu wsparciu udało się przedłużyć godziny działania infolinii, a w planach są kolejne działania mające podnosić świadomość i bezpieczeństwo. W ubiegłym roku, w wyniku wspólnych działań, Uber uruchomił specjalny produkt dla pasażerek, gdzie kurs jest realizowany przez kierowczynie, przeprowadzono też działania edukacyjne w różnych formach.
Dzwoniąc na nr 720 720 020, otrzymasz wparcie wyszkolonych specjalistów i specjalistek, w tym psycholożek, psychologów, seksuolożek i seksuologów mających doświadczenie w przeciwdziałaniu przemocy oraz interwencji kryzysowej. Pamiętaj, że prosząc o pomoc, nie pokazujesz słabości, a ogromną siłę i odwagę, by zawalczyć o siebie.
Każda przemoc jest zła
W studiu Dzień Dobry TVN dyrektor zarządzająca Fundacją SEXEDPL Martyna Wyrzykowska oraz psycholog, seksuolog kliniczny, psychoterapeuta i ekspert SEXEDPL dr Robert Kowalczyk opowiedzieli widzom, dlaczego w nowej odsłonie kampanii skupiono się w dużej mierze na dotarciu do mężczyzn doświadczających przemocy.
- Zauważyliśmy, że jest to grupa, o której najmniej się mówi w kontekście przemoc. Jest ona faktycznie mniej procentowo liczna, jednak przemocy może doświadczyć każdy z nas. Zwróciliśmy się do mężczyzn ze szczególnymi komunikatami: "Jak rozpoznać, że jestem w związku przemocowym", "Gdzie zwrócić się o pomoc". Zauważyliśmy natychmiastowy efekt, bo przez ostatnie 3 miesiące 60 proc. osób dzwoniących na infolinię to są właśnie mężczyźni - tłumaczyła dyrektor zarządzająca Fundacją SEXEDPL.
Martyna Wyrzykowska zaznaczyła też, że statystycznie 30 proc. mężczyzn doświadcza w swoim życiu przemocy ze strony osób bliskich i z grona znajomych. - W związkach ta proporcja się odwraca i to kobiety częściej padają ofiarami przemocy psychicznej i fizycznej - powiedziała nasza gościni.
Dr Robert Kowalczyk wyjaśnił, dlaczego mężczyźni boją się prosić o pomoc. - Doświadczam tego w gabinecie. Bardzo często mężczyźni mówią o wstydzie i poczuciu winy, o wyjściu z roli tzn. takie skojarzenie, że mężczyzna może być ofiarą, często jest w ich przeżyciu oznaką słabości w związku z tym, muszą sami sobie z tym poradzić. Druga sprawa, najczęściej obsadzani są w roli agresorów, rzadziej dostrzegane jest, że sami mogą być ofiarami - zaznaczył ekspert SEXEDPL.
Z jakimi formami przemocy najczęściej mierzą się mężczyźni? Zobacz nasze wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przerażona 7-latka zadzwoniła na 112. "Mama wybiegła z domu"
- Kobieta stała z mężczyzną i wykonywała taki gest. Ile osób zareagowało?
- Destrukcyjne zachowania w sieci. "Chcemy obudzić wolę walki z hejtem"
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News