telefon

  telefon

  Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Smartfon, oprócz spełniania podstawowych funkcji komunikacyjnych, zastępuje nam telewizję, gazetę, odtwarzacz multimedialny czy aparat fotograficzny. Z okazji Światowego Dnia bez Telefonu Komórkowego zapytaliśmy eksperta, czy w obecnych czasach celebracja takiego święta w ogóle jest możliwa oraz, czy istnieją przesłanki, aby mówić o uzależnieniu od smartfonów.

  Posiadacze iPhone'a 6 powinni wiedzieć, że jeśli bateria w ich telefonie jest już mocno zużyta, to przełoży się to na systemowe spowolnienie urządzenie. Dzieje się tak na skutek działania funkcji zarządzania energią w systemie iOS. W tym przypadku wymiana baterii w iPhone 6s i 6 będzie nieunikniona.

  Znacie ten stan, kiedy znajomi czy rodzina obrażają się, gdy nie odbieracie od nich telefonu albo nie odpisujecie na sms? Bywają dni, w których nie mamy ochoty z nikim się kontaktować bądź po prostu brakuje nam na to czasu. Co robić w takiej sytuacji - zignorować powiadomienia czy odebrać i powiedzieć wprost, że nie mamy siły na rozmowę? O tym opowiadali nam Jakub Bączek, trener mentalny oraz Filip Puzyr, standuper.

  Kiedy dzwoni nieznany numer, często w głowie rodzą się różne pytania: czy warto odebrać? Może to kolejny telemarketer lub naciągacz? A może ktoś sobie żarty stroi? Odpowiedzią na najważniejsze pytanie dotyczącego tego, kto dzwoni, są bazy danych dostępne w internecie. Dzięki nim można poznać właściciela numeru dzwoniącego i przestać obawiać się nieznanych połączeń.

  Po zakupie nowego telefonu wiele osób zaczyna poszukiwać informacji, które pozwolą im cieszyć się dobrze działającą baterią możliwie jak najdłużej. Pożądane są wskazówki dotyczące np. pierwszego ładowania, czyli tzw. formatowania baterii, i tego, jak dbać o baterię w telefonie, by nie mieć problemów z tym, że szybko się rozładowuje.

  Wydaje nam się, że dzwoni do nas mama i prosi nas o kliknięcie w link. Mamie ufamy, więc klikamy. Okazuje się, że tak naprawdę jest to ktoś inny, kto wcale nie ma dobrych intencji. Wykonywanie połączeń na nieprawdziwy identyfikator, czyli "spoofing telefoniczny", to coraz częściej spotykane oszustwo. O tym, jak łatwo paść jego ofiarą, przekonała się nasza prowadząca Anna Kalczyńska, której w studiu zaprezentował to Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii. Podpowiedział nam też, jak rozpoznać złodziejski atak i jak się przed nim uchronić.

  Power bank to niezwykle ważne urządzenie, które w wielu sytuacjach jest w stanie zwiększyć nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo użytkownika. Aby jednak urządzenie mogło poprawnie i jak najdłużej służyć, konieczna jest wiedza w zakresie tego, jak należy ładować power bank.

  Od 31 października niektórzy mieszkańcy naszego kraju otrzymują połączenia z tajemniczego numeru +48 22 104 37 05. Wielu z nich, w obawie, że mogą one pochodzić od firm telemarketingowych, nie odbiera telefonu. Okazuje się, że to duży błąd, ponieważ powyższy numer to automatyczne powiadomienie o nałożeniu kwarantanny. To nie jedyna nowość wprowadzona przez polskie władze. Od 3 listopada obowiązuje także automatyczna kwarantanna. Co to jest i kogo obowiązuje?

  Smartfon stał się nieodłącznym elementem codziennego życia. Służy do robienia zdjęć, nagrywania filmików z wakacji i przeglądania internetu. Pokazywanie pamiętnych chwil znajomym na małym ekranie telefonu nie należy jednak do najwygodniejszych. W tym celu warto połączyć telefon z telewizorem i oglądać wszystko na dużym ekranie. Jak to zrobić i jakie akcesoria będą potrzebne?

  Czas pandemii, szczególnie wtedy, gdy wszyscy musieliśmy zostać w domach, był trudny dla każdego z nas. Niezwykle ciężkie były to chwile dla osób starszych, które nierzadko są samotne, a koronawirus całkowicie uniemożliwił im bezpośrednie kontakty z innymi. Właśnie z myślą o nich powstał Telefon Wsparcia dla Seniorów. Ta jedyna w swoim rodzaju akcja nadal jest bardzo potrzebna. Stoją za nią dwie niezwykłe kobiety - Janina Piwowarczyk i Ewa Kulisz, z którymi rozmawialiśmy w naszym programie.

  Zakup telefonu w ramach abonamentu wciąż stanowi bardzo kuszącą opcję. Poza gwarancją, że trafi do nas sprzęt z oficjalnej dystrybucji, zyskujemy szybką dostawę lub odbiór w jednym z tysięcy salonów, a także możliwość rozłożenia płatności za telefon na raty.

  W Polsce w okresie wiosenno-letnim dochodzi do gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Jak zachować się podczas burzy, kiedy jesteśmy na otwartej przestrzeni i nie mamy możliwości schronić się przed nią w budynku? Czy w czasie wyładowań atmosferycznych należy wyłączać z sieci sprzęt elektroniczny? A telefon komórkowy? Zamykać okna? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Grzegorza Zawiślaka ze Stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz.

  Paulina Holtz: "Cały czas mi się wydaje, że jak ja czegoś nie zrobię, to już nikt tego nie zrobi, nigdy..., a na pewno nie tak świetnie jak ja". Katarzyna Pawlikowska: "Kiedy dziesięć matek spytano o to, co robią w wolnym czasie, to... osiem nie zrozumiało pytania, a dwie zasnęły podczas jego zadawania". Jak wygląda podział obowiązków w polskich domach i z czego to wynika? O tym, czy matka potrafi znaleźć czas dla siebie, nie czując potem wyrzutów sumienia i jak to się zmienia w ostatnich latach, rozmawialiśmy o tym z Pauliną Holtz i Katarzyną Pawlikowską.

  Elektronika coraz bardziej dominuje w naszym życiu. Czy potrafimy bez niej żyć? Poznajcie rodzinę Latosów, która postanowiła zrobić sobie wakacje od patrzenia we wszelkiego rodzaju ekrany. Zaczęło się delikatnie: od jednego dnia w tygodniu. Jak sytuacja wygląda teraz? Czy nieużywanie telefonów zacieśniło ich relacje? Komu było najtrudniej zrezygnować z telefonu?

  Rozmowy telefoniczne, portale społecznościowe, randkowe, a nawet przelewy. Filip Chajzer wyruszył na ulice by sprawdzić do czego używamy telefonów i laptopów w przestrzeni publicznej... i czego można się dowiedzieć nadstawiając ucha lub "zapuszczając żurawia". W studiu, o zagrożeniach jakie może nieść za sobą ujawnianie swoich prywatnych danych w sieci i zbyt swobodne korzystanie z telefonu lub laptopa np. w środkach komunikacji miejskiej, opowiedział nam Piotr Konieczny ekspert ds. bezpieczeństwa sieci. Jak, w prosty sposób, zabezpieczyć się przed tzw. "shoulder surfingiem" czyli zerkaniem przez ramię w nasz ekran?