telefon

  Niekiedy rezygnujemy z tradycyjnych nazw, jak "mama", "tata" czy "mąż" na rzecz bardziej kreatywnych określeń podczas zapisywania bliskich w telefonach komórkowych.

  "Byłam kompulsywnie przywiązana do telefonu"

  Sklep Play poprzez funkcję Play Protect wysyła powiadomienia z informacjami i prośbą o usunięcie z telefonu aplikacji Vanced Manager. Google uznał ją za niebezpieczną, stąd u użytkowników, którzy ją zainstalowali, pojawiło się powiadomienie o zagrożeniu. Co to za aplikacja i dlaczego jest niebezpieczna?

  Klara Sobieraj jest najbardziej znienawidzoną postacią w Polsce. Dzwoni do wszystkich, często o nieludzkich porach. W jakim celu się kontaktuje i dlaczego jest tak bardzo nielubiana? Jak się zachować, kiedy już odbierzemy od niej telefon? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa UOKiK.

  Na to pytanie odpowiedział nam dr Maciej Kawecki, specjalista ds. nowych technologii.

  Trwa wojna w Ukrainie. Zgodnie z rozkazem prezydenta Władimira Putina, rosyjscy żołnierze kontynuują ofensywę na naszych wschodnich sąsiadów. W tym samym czasie ich bliscy dzwonią na ukraińską infolinię. Matki pragną dowiedzieć się, czy ich synowie żyją, a zaniepokojone żony dopytują o ojców swoich dzieci. Nagrania rozmów zostały opublikowane przez telewizję CNN.

  Masz połączenie przychodzące od numeru 889457140? Internauci na forach przestrzegają, aby uważać i nie dać się naciągnąć. Na czym polega to oszustwo?

  O spoofingu zrobiło się ostatnio głośno za sprawą ataków na osoby publiczne, m.in. prof. Marcina Matczaka czy mec. Romana Giertycha. Na czym on dokładnie polega? Jak nie paść jego ofiarą? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Macieja Kaweckiego, eksperta ds. nowych technologii.

  Koncentracja, to jedna z najbardziej pożądanych kompetencji, nie tylko przez pracodawców. Okazuje się, że można się jej nauczyć. Jak poprawić swoją koncentrację? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Jakub Bączek, trener motywacyjny.

  Jeżeli dostałeś telefon od ZUS w sprawie zmiany numery telefonu do konta PUE, to mogli być oszuści. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że konsultanci nie dzwonią w sprawie zmian na koncie Platformy Usług Elektronicznych. Jak uchronić się przed oszustami podszywającymi sie pod ZUS?

  Młodzi ludzie coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera czy telefonu komórkowego. NFZ wspólnie z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. Jak działa? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Dorotą Jabłońską, psychologiem klinicznym i psychoterapeutką.

  FOMO to skrót od angielskiego terminu Fear of Missing Out, który oznacza lęk przed tym, że coś przegapimy, kiedy akurat będziemy poza zasięgiem Internetu. Obawa ta sprawia, że staramy się być ciągle na bieżąco, stale online. Czy FOMO może mieć negatywne konsekwencje? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Anną Rywczyńską, ekspertką Państwowego Instytutu Badawczego

  Czego nie mówić przy odbieraniu, by uniknąć oszustwa?

  ZUS ostrzega seniorów przed podejrzanymi telefonami.

  "Każdy z nas przechodzi ją inaczej".

  Szybkie ładowanie baterii to doskonały sposób na ulepszenie naszych smartfonów. Szybkie ładowanie telefonu ma maksymalizować wydajność ładowania przez standardowy adapter. Jak wpływa to na żywotność baterii?

  Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Smartfon, oprócz spełniania podstawowych funkcji komunikacyjnych, zastępuje nam telewizję, gazetę, odtwarzacz multimedialny czy aparat fotograficzny. Z okazji Światowego Dnia bez Telefonu Komórkowego zapytaliśmy eksperta, czy w obecnych czasach celebracja takiego święta w ogóle jest możliwa oraz, czy istnieją przesłanki, aby mówić o uzależnieniu od smartfonów.

  Wybierając się do lasu, zwykle zabieramy ze sobą telefon. Dzięki temu możemy włączyć GPS, odnaleźć drogę lub skontaktować się z kimś w nagłym przypadku. Niestety, smartfon, a właściwie pole elektromagnetyczne, które wytwarza, wabi kleszcze - w szczególności te najgroźniejsze.

  Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Jednak zanim posiadanie komórek stało się czymś normalnym, przez długi czas były zarezerwowane głównie dla biznesmenów. Były bardzo drogie i duże - trzeba je było przenosić w specjalnych walizkach. Jak na przestrzeni lat zmieniły się telefony komórkowe? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Radosław Kukieła w 2006 roku odkrył nową pasję – kolekcjonowanie telefonów komórkowych. Od tego czasu mężczyzna stale powiększa swoją obszerną kolekcję, a także z wielkim zainteresowaniem poznaje nowe, limitowane modele.

  Słynne czerwone budki telefoniczne na dobre wpisały się już w krajobraz miejski Londynu i innych brytyjskich miast. Kiedyś służyły wyłącznie do dzwonienia, a obecnie spełniają coraz więcej funkcji. Jak to możliwe?

  Posiadacze iPhone'a 6 powinni wiedzieć, że jeśli bateria w ich telefonie jest już mocno zużyta, to przełoży się to na systemowe spowolnienie urządzenie. Dzieje się tak na skutek działania funkcji zarządzania energią w systemie iOS. W tym przypadku wymiana baterii w iPhone 6s i 6 będzie nieunikniona.

  Znacie ten stan, kiedy znajomi czy rodzina obrażają się, gdy nie odbieracie od nich telefonu albo nie odpisujecie na sms? Bywają dni, w których nie mamy ochoty z nikim się kontaktować bądź po prostu brakuje nam na to czasu. Co robić w takiej sytuacji - zignorować powiadomienia czy odebrać i powiedzieć wprost, że nie mamy siły na rozmowę? O tym opowiadali nam Jakub Bączek, trener mentalny oraz Filip Puzyr, standuper.

  Kiedy dzwoni nieznany numer, często w głowie rodzą się różne pytania: czy warto odebrać? Może to kolejny telemarketer lub naciągacz? A może ktoś sobie żarty stroi? Odpowiedzią na najważniejsze pytanie dotyczącego tego, kto dzwoni, są bazy danych dostępne w internecie. Dzięki nim można poznać właściciela numeru dzwoniącego i przestać obawiać się nieznanych połączeń.

  Henryk Świerszcz pasjonuje się telefonami. Od ponad 40 lat zbiera je i odnawia. W Dzień Dobry TVN pokazał swoją niezwykłą kolekcję. We własnym garażu ma bowiem około 150 eksponatów.

  Po zakupie nowego telefonu wiele osób zaczyna poszukiwać informacji, które pozwolą im cieszyć się dobrze działającą baterią możliwie jak najdłużej. Pożądane są wskazówki dotyczące np. pierwszego ładowania, czyli tzw. formatowania baterii, i tego, jak dbać o baterię w telefonie, by nie mieć problemów z tym, że szybko się rozładowuje.

  Udostępnienie Internetu z telefonu na inne urządzenia umożliwia tzw. tethering, czyli bezprzewodowa i przewodowa metoda korelacji. Taka metoda ma swoje wady i zalety oraz warunki, które zapewniają jej sprawność. Jak podłączyć Internet z telefonu do laptopa?

  Wydaje nam się, że dzwoni do nas mama i prosi nas o kliknięcie w link. Mamie ufamy, więc klikamy. Okazuje się, że tak naprawdę jest to ktoś inny, kto wcale nie ma dobrych intencji. Wykonywanie połączeń na nieprawdziwy identyfikator, czyli "spoofing telefoniczny", to coraz częściej spotykane oszustwo. O tym, jak łatwo paść jego ofiarą, przekonała się nasza prowadząca Anna Kalczyńska, której w studiu zaprezentował to Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii. Podpowiedział nam też, jak rozpoznać złodziejski atak i jak się przed nim uchronić.

  Do każdej karty SIM przypisane są dwa kody zabezpieczające – kod PIN oraz kod PUK. Ich zadaniem jest uniemożliwienie korzystania z twojej karty SIM przez osoby nieupoważnione. Obydwa kody dostarczane są przez operatora w momencie podpisania umowy abonamentowej lub zakupu startera.

  We współczesnej komunikacji powszechnie znane jest zjawisko mooningu. Czym ono jest? Mooning to np. sytuacja, w której jedna osoba zasypuje drugą setkami niechcianych wiadomości, co w konsekwencji doprowadza ich odbiorcę do podjęcia decyzji o ignorowaniu i wyciszeniu konwersacji.