Wiara w życiu człowieka. "Dla wielu osób jest czymś pomocnym"

Wiara w życiu człowieka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wiara w życiu człowieka
Wiara w życiu człowieka
“Żałuję, że kłamałem” - wyznania byłego lidera kościoła - napisy
“Żałuję, że kłamałem” - wyznania byłego lidera kościoła - napisy
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła

Choć zbliżające się święta wielkanocne są czasem duchowej refleksji chrześcijan, to wiara w szerokim tego słowa znaczeniu może być czymś, co w pewnym stopniu dotyczy każdego człowieka. Jej charakter będzie się różnił w zależności od indywidualnych czynników, doświadczeń i przekonań, ale sens będzie pozostawał dla wszystkich podobny. O uniwersalnym znaczeniu wiary i jej roli w życiu człowieka porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z filozofem Tomaszem Stawiszyńskim i dominikaninem ojcem Gawłem Włodarczykiem. 

Wiara w życiu człowieka - czy każdy jej potrzebuje?

Według Tomasza Stawiszyńskiego w kulturze zachodniej obserwujemy zanikanie wpływów religii instytucjonalnych, co prowadzi do poszukiwania nowych form zaspokajania duchowych potrzeb, niekiedy przez ideologie polityczne czy inne substytuty, które jednak mogą pełnić te role w sposób destrukcyjny. Co więcej, zmienia się także rola duchowości w życiu współczesnych ludzi, gdzie obserwujemy spadek praktyk religijnych, mimo samookreślenia się jako osoby wierzące.

- Dla wielu osób wiara jest czymś pomocnym. W podstawowym przekazie religijnym w naszej kulturze mówi się o tym, że świat choć jawi nam się jako chaotyczny, zagrażający, niepewny, ma jakiś głębszy sens. Ktoś nad tym światem czuwa, nad nami czuwa i możemy się do tego kogoś zwrócić, czy tych sił, które zawiadują tym, co dookoła i możemy na nie liczyć. To pokrzepiające przesłanie, biorąc pod uwagę, co się na świecie dzisiaj dzieje - powiedział filozof.

- Znam osoby, które nie mają metafizycznych potrzeb i radzą sobie bardzo dobrze, bo nauka i rodzaj czysto intelektualnej refleksji nad tym, jak skomplikowany i dziwny jest świat bez transcendencji, jest wystarczającym. Ten rodzaj zdziwienia światem nie jest dla nich czymś , co trzeba w religijne szaty ubierać. Nie sądzę, żeby było dużo takich osób, ale z pewnością są - dodał.

Rola wiary w życiu człowieka

Przed nami Triduum Paschalne, podczas którego w Wielką Sobotę wiele osób powędruje do kościołów ze święconkami. Wśród nich, jak co roku, znają się i tacy, którzy nie są na co dzień praktykującymi wiernymi. Z czego może wynikać ich potrzeba kultywacji tej tradycji?

- Tak jak konsekwentnych ateistów jest mało, tak w pełni konsekwentnych osób wierzących żyjących integralnie z Bogiem też jest mało. Raczej jesteśmy rozciągnięci w jakimś kontinuum wiary i niewiary. Może tak być czasami, że rytuały i tradycja przesłaniają Boga żywego, skupiamy się na rzeczach drugorzędnych, ale mogą być przedsionkiem do wejścia w relację z Bogiem żywym - mówił ojciec Gaweł Włodarczyk.

- Różne formy, których nie kojarzymy z religią, przejmują w kulturze te funkcje, które religia sprawowała, np. sztuka, literatura czy astrologia. To duchowość pasująca do dzisiejszych czasów, czyli czasów, gdzie obraz świata ukształtowany jest przez współczesną naukę, czyli pozbawionego celu, sensu, będącego dziełem przypadku - podsumował dominikanin.

Jakiej duchowości poszukują ludzie?

Bez względu na przekonania, zdecydowana większość ludzi przejawia potrzebę do pokładania swoich nadziei w sile wyższej. Skąd bierze się w ludziach taka potrzeba?

- Przemijanie i przemoc to immanentne części naszego świata. Szczęście trwałe, pełne, którego nikt nie może mi zabrać, może wydarzyć się tylko poza tym światem, w tym sensie takie szczęście może być osiągnięte tylko w Bogu. Z drugiej strony, satysfakcjonujące życie psychiczne można mieć będąc osobą niewierzącą, bo takie przecież spotykamy - tłumaczył dominikanin.

- To, co przeżywa kryzys w Europie i Polsce, to tradycyjne kościoły. Religijność spontaniczna, indywidualna, rośnie np. astrologia, neopogaństwo itd. Z drugiej strony ureligijnianie jakichś rzeczy, które wydają się zwyczajne, np. wiedza, konsumpcja, czasami nawet psychologia potrafi być traktowana jako przepis na zbawienie. Oczekuje się od niej więcej, niż potrafi dać - dodał ojciec Gaweł Włodarczyk.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy dziennikarza Dzień Dobry TVN Marcina Sawickiego z byłym liderem tzw. kościoła scjentologicznego. Dlaczego zdecydował się na odejście z niego?

DD_20240325_Scjentologia_rep_REP_napisy
“Żałuję, że kłamałem” - wyznania byłego lidera kościoła - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości