Obrzędy wokół uroczystości przesilenia to fascynująca praktyka celtyckich przodków. Kim są ludzie, którzy mimo upływu lat celebrują dawne wierzenia? Jak wygląda świętowanie narodzin słońca? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN.
Kim są druidzi?
Druidzi to kapłani celtyccy, którzy przewodzili obrzędom i ceremoniom. Ich wierzenia są praktykowane współcześnie. - Od najmłodszych lat ciągnęło mnie do wszystkiego co celtyckie. Zawsze sięgałem do celtyckich podań, mitologii, książek. Druidyzm dał mi równowagę, pokazał jak odnaleźć swoje miejsce w świecie, jak bazować na tej tradycji i po prostu przekazywać to światu i społeczności - tłumaczył druid Emrys Kosek.
Duchowość druidów
Współcześni druidzi kultywują dawne obrzędy, w tym Szczodre Gody, czyli przesilenie zimowe. Według ich wierzeń to dzień narodzin słońca, który trzeba uczcić ofiarą zrobioną z jedzenia oraz napojów, a także wzywaniem bogów oraz duchów przodków. Jak przekonują uczestnicy święta, istotne jest dla nich poczucie wspólnotowości, wyrozumiałości i wzajemnego szacunku.
- Bazujemy na tradycji, na przekazach historycznych na tyle na ile się da. [...] My nie jesteśmy rekonstruktorami, to zostawiamy historykom, my staramy się działać na podłożu folkloru, tradycji ludowej, na duchowości. Tak, aby każdy, kto do nas przyjdzie, niezależnie, w co wierzy i czy w ogóle wierzy, mógł skosztować tradycji, dziedzictwa przodków. Aby mógł sięgnąć do tego połączenia z naturą - podsumował Emrys Kosek.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pogańskie zwyczaje dawnych Słowian. Jak wyglądały jesienne Dziady?
- Słowiańskie afrodyzjaki. Jakie rośliny pomagały zdobyć serce ukochanej osoby?
- Lalki motanki, czyli słowiańskie talizmany zapewniające zdrowie i dobrobyt. "Prawdopodobnie są tak stare jak ludzkość"
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Łukasz Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN