Pogańskie zwyczaje dawnych Słowian. Jak wyglądały jesienne Dziady?

Uroczystość Dziadów
Uroczystość Dziadów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jesień wielu z nas kojarzy się z Dniem Wszystkich Świętych. Około 1000 lat temu częściej kultywowane były lokalne wierzenia pogańskie. Kamery Dzień Dobry TVN odwiedziły osadę Słowian, by sprawdzić, jak we współczesnym wydaniu wyglądają dawne zwyczaje.

Jak obchodziło się Dziady?

W czasach pogańskich na terenach ziem polskich w okolicach 1 listopada dominowały zwyczaje zwane Dziadami. Dzień Dobry TVN odwiedziło osadę w Sławutowie, gdzie rekonstruktorzy zajmują się inscenizowaniem obrzędów dawnych Słowian.

- Podczas jesiennych Dziadów prowadzimy dwie rzeczy. Jedno to odprowadzamy zabłąkane dusze zmarłych przodków w zaświaty. [...] A drugie to zapraszamy dusze naszych krewnych na trudy jesienno-zimowy okres, żeby nas wspierały - tłumaczył przewodnik Gedeon.

Pogański zwyczaj Dziadów

Grupa rekonstruktorów dba nie tylko o stroje i rekwizyty, ale przede wszystkim o historyczne szczegóły związane z tradycją. Uczestnicy Dziadów spotykają się przy ognisku, gdzie wzywają dusze zmarłych. Jak twierdzi Gedeon, Słowianie prawdopodobnie wierzyli w reinkarnację.

- Dusza zmarłego, wierzono, że wychodziła przez usta, chodziła gdzieś po domu, trzeba było uważać, żeby jej nie potrącić. [...] Uważano, że jeśli ciało nie jest spopielone, to dopóki nie zniknie po nim ślad, to ten zmarły może wstać - wyjaśniał przewodnik.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości