Jak obchodziło się Dziady?
W czasach pogańskich na terenach ziem polskich w okolicach 1 listopada dominowały zwyczaje zwane Dziadami. Dzień Dobry TVN odwiedziło osadę w Sławutowie, gdzie rekonstruktorzy zajmują się inscenizowaniem obrzędów dawnych Słowian.
- Podczas jesiennych Dziadów prowadzimy dwie rzeczy. Jedno to odprowadzamy zabłąkane dusze zmarłych przodków w zaświaty. [...] A drugie to zapraszamy dusze naszych krewnych na trudy jesienno-zimowy okres, żeby nas wspierały - tłumaczył przewodnik Gedeon.
Pogański zwyczaj Dziadów
Grupa rekonstruktorów dba nie tylko o stroje i rekwizyty, ale przede wszystkim o historyczne szczegóły związane z tradycją. Uczestnicy Dziadów spotykają się przy ognisku, gdzie wzywają dusze zmarłych. Jak twierdzi Gedeon, Słowianie prawdopodobnie wierzyli w reinkarnację.
- Dusza zmarłego, wierzono, że wychodziła przez usta, chodziła gdzieś po domu, trzeba było uważać, żeby jej nie potrącić. [...] Uważano, że jeśli ciało nie jest spopielone, to dopóki nie zniknie po nim ślad, to ten zmarły może wstać - wyjaśniał przewodnik.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Dziady na Mickiewicza". Niezwykły performance gwiazd na warszawskim Żoliborzu związany ze Strajkiem Kobiet
- Jak przed 1 listopada wygląda praca w zakładzie pogrzebowym? "Duchy zmarłych nie chcą do mnie przyjść"
- Jak szybko i skutecznie wyczyścić nagrobek? "Można to zrobić tanio"
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Łukasz Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN