Każdy może nim zostać? Ksiądz wyjaśnia, jak wygląda droga do świętości

ks. Przemysław Śliwiński
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dziś Wszystkich Świętych
Dziś Wszystkich Świętych
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
1 listopada potocznie nazywany jest Dniem Zmarłych. W rzeczywistości jest to Święto Wszystkich Świętych. O szczegółach związanych z jego historią oraz obchodami opowiadał w Dzień Dobry TVN ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. Wyjaśnił też, kto może zostać świętym.

Wszystkich Świętych. Skąd pochodzi to święto?

Dzień Wszystkich Świętych to zgodnie z wiarą katolicką to święto tych, którzy są zbawieni i trafili do nieba. 2 listopada obchodzi się Dzień Zaduszny, gdy wierni celebrują pamięć o "zwykłych" zmarłych osobach. O tym, dlaczego 1 listopada jest tak szczególny dla katolików, mówił w Dzień Dobry TVN ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej.

- Każdy może zostać świętym. [...] Wszystko się wzięło od tego, że męczennicy, którzy ponosili śmierć, bo nie chcieli się wyprzeć wiary w Jezusa, byli podziwiani przez kolejne pokolenia chrześcijan. Stąd wziął się podziw dla nich, co nazywamy kultem świętych - tłumaczył duchowny.

Kim są święci?

Jak podkreślił gość programu, każdy może zostać świętym, a ich różnorodność sprawia, że związani są z niemal każdą dziedziną życia. Wspomniał o kulcie świętej Rity, czyli Małgorzaty. Jej żywot ma być przykładem żony oraz matki, która była na tyle silna, by po śmierci swoich bliskich oddać się Bogu. Według ks. Przemysława Śliwińskiego codzienne życie zwykłych ludzi może stanowić przykład dla innych i później prowadzić do świętości.

- Często nie wiemy, czy nasi bliscy zmarli są świętymi, czy są w niebie, czy w czyśćcu oczekują na niebo. [...] Mamy rzeszę anonimowych świętych oraz tych, którzy są kanonizowani i beatyfikowani - podkreślił rzecznik Archidiecezji Warszawskiej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości