wiara

  wiara

  Prymas Stefan Wyszyński był nie tylko wielkim przywódcą duchowym, ale także jednym z najważniejszych autorytetów moralnych w Polsce. Mimo pełnionych funkcji pokazywał innym, jak żyć w świętości i jedności z Bogiem. Jego postawa przyczyniła się do walki z komunizmem w Polsce. Z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego gościem Dzień Dobry TVN była dr Ewa K. Czaczkowska – autorka biografii o Prymasie Tysiąclecia. 

  Dawid Kwiatkowski 18 sierpnia podczas Top of the Top Sopot Festival odebrał statuetkę Bursztynowego Słowika. Artysta pokusił się o przemówienie, w którym tajemniczo przyznał, że do momentu, w jakim obecnie się znajduje, doprowadził go Bóg. O wierze, terapii oraz wpływie pandemii na życie artystyczne z wokalistą porozmawiał Mateusz Hładki.

  Uroczysko Święte Miejsce na Suwalszczyźnie przyciąga turystów zarówno z Polski, jak i Niemiec, Belgii czy Francji. Oprócz drewnianej kapliczki i kamiennych krzyży, znajduje się tam także duży, drewniany świątek przedstawiający wizerunek Jezusa. Z tym miejscem związanych jest kilka legend, według jednej z nich na drzewie ukazywała się postać Matki Boskiej. Wierni przyjeżdżają tam podziękować za otrzymane łaski i prosić o zdrowie albo potomstwo.

  Zaskakujący pomysł przedstawił deweloper odpowiedzialny za osiedle domów jednorodzinnych w podwarszawskich Łomiankach. Jak się okazuje, zamieszkać tam będą mogli tylko wybrańcy. Powstające osiedle ma być przeznaczone dla osób, które chcą "budować swoją rodzinę i otoczenie na trwałym fundamencie, jakim jest wiara w Boga". Firma nie podała jednak sposobu, w jaki będzie sprawdzać wiarę przyszłych mieszkańców.

  Szamanizm był znany i praktykowany od najdawniejszych czasów. Eksperci nie potrafią określić, czy powstawał niezależnie w różnych miejscach świata, czy też został "wynaleziony" w jednym miejscu, skąd rozprzestrzenił się po niemal całej Ziemi. Także w Polsce mamy osoby interesujące się podobnymi praktykami. Jedną z nich jest Bea Lech.

  Zabawy z duchami sięgają przełomu XIX i XX. Jak się okazuje, tradycja ta przetrwała do dziś. Czym są seanse spirytystyczne i czemu służyły dawniej? Na to pytanie odpowiedziała nam dr Agnieszka Haska, antropolożka i autorka książki "Jasnowidze i detektywi".

  Peter Paulus miał być malarzem, jednak sens życia odnalazł w zakonie Franciszkanów Odnowy. Peter Paulus swoje życie dzieli między Stany Zjednoczone a Niemcy. Jaka jest najważniejsza misja "szarych aniołów"? Czy Peter lubi to określenie? Czy w swojej pracy spotkał się z niebezpiecznymi sytuacjami? Z franciszkaninem spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Mimo ogromnego postępu medycyny, są choroby, wobec których lekarze są póki co bezradni. Fakt ten wykorzystują znachorzy i namawiają chorych - często skutecznie - do korzystania ze swoich usług. Niestety wiele osób, które decydują się na pomoc uzdrowicieli kończy tragicznie. Dlaczego mimo to nadal wierzymy w moc uzdrawiania? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN socjolog dr Agnieszkę Bukowską z Collegium Civitas.

  W podkrakowskiej wsi Krzywaczka powstaje osiedle domów jednorodzinnych dla katolików. Na jego terenie deweloper oferuje między innymi kapliczkę i park różańcowy. Czy takie osiedle to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN trenera biznesu Miłosza Brzezińskiego.

  Według dogmatów Kościoła piekło istnieje. Tymczasem w rozmowie z włoskim dziennikarzem Eugenio Scalfarim papież Franciszek miał podobno stwierdził, że nie ma krainy wiecznego cierpienia. Jak to rozumieć? Czy rzeczywiście papież mógł coś takiego powiedzieć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ks. Przemysława Krawca. Jak nasz gość wyobraża sobie piekło?

  Ojciec Grzegorz Kramer jest proboszczem jednej z opolskich parafii. Jest także wziętym blogerem. O czym pisze na swoim blogu? W jaki sposób przekonuje ludzi, że Bóg jest dobry i zachęca ich do pójścia do kościoła? Z Ojcem Kramerem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Relikwie to szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi osoby te miały związek. Okazuje się, że można je znaleźć na internetowych aukcjach, od kości papieża z XI wieku po płótno otarte o ciała św. Teresy. Ceny sięgają nawet 15 tys zł! Okazuje się, że relikwie kupują zwłaszcza księża do swoich parafii. Dlaczego relikwie są tak dla nich ważne? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ks. Piotra Sadkiewicza i socjolog dr Agnieszkę Bukowską.

  Andrzej Cichocki z wykształcenia jest prawnikiem, a zawodowo zajmował się głównie sprzedażą i zarządzaniem. W korporacjach pełnił wysokie stanowiska i zarabiał duże pieniądze. Postanowił to jednak rzucić, by zostać coachem i więziennym kapelanem. Dlaczego zmienił swoje życie? Jak odkrył Boga? Andrzeja wraz z rodziną gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  To właśnie ten moment, kiedy księża zaczynają chodzić po kolędzie. Jak zachowywać się podczas wizyty duchownego? Czy dawanie "koperty" jest obowiązkowe? Duża jest różnica między kolędowaniem na wsi i w mieście? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z księdzem Marcinem Szatankiem.

  Trzech Króli to święto chrześcijańskie obchodzone na pamiątkę mędrców, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Niby wszystko jest takie oczywiste, a jednak nie do końca. Bo czy rzeczywiście było ich tylko trzech? Może królowie wcale nie byli królami? A jeśli byli, to czego? Skąd wiedzieli, że Chrystus się urodził? Przecież nie było wtedy internetu. Odpowiedzi na te pytania szukał reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Znalazł je? Przy okazji miał okazję przekonać się, jak wyglądają buty z kosmosu na paliwo rakietowe.

  Kiedy miał 7 lat był świadkiem samobójstwa swojego ojca. Jako nastolatek sam chciał się targnąć na własne życie. Śmierć mamy pogłębiła jego stan. Wpadł również w złe towarzystwo. Dzisiaj życie Damiana Sobolewskiego wygląda zupełnie inaczej. Jest szczęśliwy i realizuje się w życiu. Jak doszło do tej przemiany? Czym Damian się zajmuje? Oto jego historia.

  Jak rozmawiać z młodymi ludźmi o Bogu, by słuchali? Jak zrozumieć to, w co wierzymy? Czy warto chodzić do kościoła, jeśli nie czujemy, że warto? Skoro Pan Bóg może wszystko, dlaczego nie czyni wszystkiego, o co go prosimy? O Bogu na Święta i na co dzień rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ks. Przemysławem "Kawą" Kaweckim i Radosławem Pazurą, o którym ks. Kawecki mówi, że "jest w nim prawda". Co było punktem zwrotnym w życiu Radosława Pazury, że sprawiło, iż nawrócił się i odnalazł drogę do Boga? Jaka jest frekwencja na spotkaniach z ks. Przemysławem "Kawą" Kaweckim?

  Paweł Bukała był uzależniony od narkotyków i alkoholu. Udało mu się uwolnić od nałogów po tym, kiedy w wieku 22 lat doświadczył radykalnego nawrócenia. Kiedy podniósł się z dna, postanowił wraz z żoną głosić na ulicy Słowo Boże i pomagać bezdomnym. O swojej posłudze Marta i Paweł powiedzieli w Dzień Dobry TVN. Czy mówienie do obcych ludzi na ulicy jest łatwe? Czy osoby, do których przemawiają zostają z nimi na dłużej? Jak małżeństwo spędzi Święta? Czy w natłoku pracy, mają czas tylko dla siebie?

  Szybkie randki są jedną z możliwości znalezienia swojej sympatii. A jak wyglądają one w wykonaniu osób wyznających wartości chrześcijańskie? Kto nie może brać w nich udziału?