Śmierć papieża Franciszka głęboko poruszyła wiernych z całego świata. Jego pontyfikat, który trwał 12 lat, obfitował w wiele gestów i symboli trafiających szczególnie do młodych ludzi. Dlaczego Franciszek potrafił nawiązać z nimi tak wyjątkową więź? W Dzień Dobry TVN rozmawiali o tym ks. Radosław Rakowski oraz Dorota Zarzecka, Julia Kowalska i Marcin Zieliński.
Sekret doskonałego kontaktu papieża Franciszka z młodymi
Jakie słowa, które wypowiedział papież Franciszek, najbardziej przemówiły do młodych?
- Myślę, że właśnie te z Krakowa, ze Światowych Dni Młodzieży, kiedy papież mówił takim prostym, zwykłym językiem: "Wstańcie ze swojej kanapy, nie siedźcie, nie marnujcie swojej młodości " - powiedziała Dorota Zarzecka, członkini Duszpasterstwa PostDA Freta.
Podobnego zdania była Julia Kowalska, uczestniczka Światowych Dni Młodzieży w Polsce i w Panamie.
- Zgadzam się z Dorotą. To, co zostało, to są owoce tych słów. Ta energia, która została po Krakowie, miała przestrzeń, żeby faktycznie się spełniać. Mogliśmy poczuć, że my też możemy budować Kościół - przyznała nasza gościni.
Marcin Zieliński, ewangelizator i lider Wspólnoty "Głos Pana", zwrócił z kolei uwagę na fakt, że papież bardzo cenił sobie rolę, jaką pełnią w Kościele świeccy.
- Na pewno Franciszek był takim "przecinakiem", prorokiem. Prorocy są często nierozumiani. On wyprzedzał bardzo często to standardowe myślenie. [...] Stawiał na świeckich, mówił: "weźcie odpowiedzialność za Kościół, bo Kościół to wy" - zaznaczył.
Ksiądz Radosław Rakowski podkreślił z kolei, że dziś nie ma już miejsca na brak tolerancji i otwartości.
- Skoro papież potrafił w tym wieku i w taki sposób świeży myśleć o Kościele, to myślę, że nie ma już odwrotu i każdy następny papież będzie zwracał na to uwagę - stwierdził proboszcz parafii Łacina w Poznaniu.
Papież Franciszek zrewolucjonizował Kościół?
Goście Dzień Dobry TVN zwrócili także uwagę na rewolucję, jaką przeprowadził w Kościele katolickim papież Franciszek, m.in. poprzez uwzględnienie w jego strukturach kobiet.
- Przez wieki to mężczyźni mieli ten głos. Nie tylko w Kościele, ale też często w innych przestrzeniach. Papież poszedł z duchem czasu i zmienił to. Myślę, że to jest ogromna rewolucja - oceniła Dorota Zarzecka.
Julia Kowalska wspomniała natomiast o symbolicznym obmywaniu przez papieża kobiecych stóp.
- W trakcie dzieciństwa widziałam, że to głównie mężczyźni byli obmywani. Kiedy widzę, że w coraz większej liczbie parafii to kobiety zasiadają na tych ławkach, to wiem, że Kościół jest moim domem i kiedyś może będę to ja - zdradziła uczestniczka Światowych Dni Młodzieży.
Pogrzeb papieża Franciszka - kiedy i gdzie oglądać transmisję?
Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia 2025 roku, o godzinie 10:00 na placu Świętego Piotra w Watykanie. Mszy świętej będzie przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Po ceremonii trumna zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie papież zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.
Transmisję z pogrzebu obejrzysz na TVN24.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Papież Franciszek zaplanował swój pogrzeb. "Wszystko jest gotowe"
- Watykan przypomina o zakazach. Chodzi o opłaty za msze i sakramenty
- Prawdopodobnie pierwsza na świecie nanokaplica. Wiernym pomaga asystent AI. "Można mu zadawać pytania"
Autor: Aleksandra Kokot
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News