papież Franciszek

  W ostatnich dniach trwają żywe dyskusje na temat potencjalnej abdykacji papieża Franciszka. Jednocześnie nie słabną głosy krytyki dotyczące jego podejścia do wojny w Ukrainie. O to, czy głowa Kościoła katolickiego faktycznie przejdzie na emeryturę, zapytaliśmy Tomasza Terlikowskiego - publicystę i dziennikarza.

  Skąd w Watykanie tak kontrowersyjna narracja? W studiu Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedział publicysta i filozof katolicki Tomasz Terlikowski.

  - Jestem dobrą katoliczką. Przysięgam! - deklaruje gwiazda.

  "Nie rozumiemy, dlaczego nie nazwie kata katem".

  W nocy, na przedmieściach Mediolanu w centrum sortowania pocztowego przechwycono kopertę, na której widniał napis "Papież, Watykan, plac św. Piotra". W środku znajdowały się trzy kule. Kierownik sortowni o całym zajściu natychmiast powiadomił karabinierów. Sprawę bada policja i prokuratura w Mediolanie. Kim jest nadawca paczki i co prócz nabojów znajdowało się w środku?

  Papież Franciszek wygłosił wielkanocne orędzie w bazylice Świętego Piotra. Zapewnił o swej bliskości z młodymi ludźmi na świecie i wsparł młodzież z Birmy domagającą się demokracji. Wezwał też wspólnotę międzynarodową do działań, aby przezwyciężyć opóźnienia w dystrybucji szczepionek.

  Niedostępny na co dzień papieski świat odsłania film "Francesco", którego reżyserem i producentem jest nominowany do Oscara Evgeny Afineevksy. Można go już obejrzeć także w Polsce - dostępny jest w kolekcji discovery+ na Playerze. Co o swoim dziele mówi jego twórca?

  Papież Franciszek - jego poglądy oraz rozumienie świata potrafią zaskakiwać. Nauki, które głosi bardzo często odbiegają od tych, które możemy usłyszeć w kościele. Jakim człowiekiem jest prywatnie papież Franciszek? Czy łatwo się z nim współpracuje, co myśli o zmianach, które dzieją się na naszych oczach? O tym wszystkim Marcin Sawicki rozmawiał z Austenem Ivereighem, dziennikarzem, który jest współautorem najnowszej książki papieża Franciszka.

  Papież Franciszek zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zaszczepi się przeciwko koronawirusowi. Szczepionkę nazwał "etyczną" i konieczną, a odrzucanie jej określił jako "samobójczy negacjonizm". Brytyjska królowa Elżbieta II, która jest zwierzchnikiem Kościoła Anglii oraz jej mąż, książę Filip zostali zaszczepieni w sobotę.

  Podczas noworocznej modlitwy Anioł Pański papież apelował o braterstwo i złagodzenie podziałów. Franciszek nawiązał również do Światowego Dnia Pokoju, który obchodzimy 1 stycznia.

  Papież Franciszek wygłosił w piątek bożonarodzeniowe orędzie. Tegoroczna przemowa była inna niż zwykle, a zmiana podyktowana była obowiązującymi restrykcjami wynikających z częściowego lockdownu we Włoszech.

  Papież Franciszek w marcu dołączył do grona użytkowników Instagrama. Ta aktywność, bardzo spodobała się wiernym, ponieważ dzięki temu mogą na bieżąco obserwować jego działania. Ostatnio media obiegła informacja, że Ojciec Święty miał polubić kontrowersyjne zdjęcie 27-latki. Modelka opublikowała fotografie, które mają udowodnić ten fakt.

  Na życzenie papieża Franciszka został opublikowany raport na temat wiedzy, jaką miał Watykan w sprawie oskarżonego o pedofilię i molestowanie dorosłych byłego kardynała Theodore'a McCarricka.

  Przed nami Wszystkich Świętych. W tym roku - w związku z pandemią koronawirusa - 1 listopada będzie przebiegał inaczej niż zwykle. Z powodu rosnącej liczby zakażeń nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Biskupi zachęcają też wiernych, by nekropolie odwiedzali indywidualnie. Zgodnie z papieskim dekretem, odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały miesiąc.

  Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Taką informację przekazała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Biskup Janiak był jednym z czarnych bohaterów filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich "Zabawa w chowanego", który opisywał przypadki pedofilii wśród księży.

  Zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra papież Franciszek rozważał na temat relacji międzyludzkich. Odniósł się do problemu obgadywania i gadulstwa. Jaki apel wystosował do wiernych?

  Problem pedofilii w polskim kościele jest bardzo poważny. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy o. Pawła Gużyńskiego, z którym poruszyliśmy ten trudny temat. Kiedy w 2018 roku opublikowano rejestr sprawców na tle seksualnym, na liście nie było ani jednego księdza. Dlaczego problem pedofilii jest w polskim kościele zatajany? O. Gużyński zwrócił uwagę, że przestępstwo dokonane przez księdza, nie różni się od przestępstwa dokonanego przez osobę świecką. Niestety bardzo trudno jest zmienić mentalność księży. Dlatego też Papież Franciszek na luty zwołuje do Watykanu przewodniczących episkopatów z całego świata, żeby podjąć temat pedofilii wśród księży.

  Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił. Po wyjściu na wolność przyznał, że w przetrwaniu gehenny odosobnienia pomógł mu Jan Paweł II, do którego się modlił. Niedawno Tomasz pojechał do Watykanu. Tam odwiedził grób polskiego papieża i spotkał się z papieżem Franciszkiem. O swojej podróży Tomasz opowiedział w Dzień Dobry Wakacje. Zapytaliśmy go również, czy utrzymuje kontakt z osobami, które go zwiodły, kiedy był w więzieniu i czy terapia, na którą chodzi mu pomaga. Okazuje się, że Tomasza dotknął internetowy hejt. Jaki ma do niego stosunek?

  Według dogmatów Kościoła piekło istnieje. Tymczasem w rozmowie z włoskim dziennikarzem Eugenio Scalfarim papież Franciszek miał podobno stwierdził, że nie ma krainy wiecznego cierpienia. Jak to rozumieć? Czy rzeczywiście papież mógł coś takiego powiedzieć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ks. Przemysława Krawca. Jak nasz gość wyobraża sobie piekło?

  Dominique Wolton to znany socjolog, intelektualista i dyrektor we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych. Regularnie spotykał się z papieżem Franciszkiem, aby rozmawiać o świecie i kościele. Prasa francuska okrzyknęła go spowiednikiem papieża, bo jeszcze nikomu ojciec święty nie zdradził tyle o sobie, co właśnie jemu. Jak się czuje z takim określeniem? Jak udało mu się zdobyć zaufanie papieża? Jakie wrażenie zrobił na nim ojciec święty? Jak papież reaguje na krytykę? Z Woltonem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Papież otrzymał oficjalną prośbę, by zezwolił żonatym mężczyznom przebywającym na misjach w rejonie Amazonki pełnić obowiązki dotychczas zarezerwowane dla przestrzegających celibatu księży. Franciszek postanowił rozpocząć debatę w tej sprawie. Czy to oznacza początek końca celibatu duchownych katolickich? O komentarz do tej informacji poprosiliśmy rzecznika prasowego Warszawskich Pallotynów ks. Grzegorza Kurpa. Czy zdaniem gościa Dzień Dobry TVN duchowni katoliccy chcą zniesienia celibatu?

  Seniorzy z Przemyśla walczą o przystanek, bo ten do którego muszą obecnie dojść jest za daleko. Niestety władze miasta nie spełnią ich oczekiwań. Dlaczego? Starsi ludzie nie wykluczają zwrócenia się z prośbą o pomoc do samego ojca świętego, który znany jest z tego, że nigdy nie odmawia potrzebującym. Czy zdradzili, co będzie zawierał list do Papieża Franciszka?

  Dla wielu wiernych Papież Franciszek to papież reformator Kościoła Katolickiego. Jego sposób postępowania nie podoba się jednak niektórym duchownym i intelektualistom, którzy nazwali go heretykiem. Co im się nie podoba? O tym w Dzień Dobry TVN mówił ks. Grzegorz Kurp.

  Papież Franciszek co i raz zaskakuje wiernych. Tym razem zachęcał kobiety do karmienia piersią w Kaplicy Sykstyńskiej. O słowach papieża i karmieniu w miejscach publicznych rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: Małgorzatą Jackowską z Fundacji Promocji Karmienia Piersią i Hanną Krawsz, która jest inicjatorką akcji "Karmiące cyce na ulice".

  XXI wiek daje nam wiele nowych możliwości, również jeśli chodzi o grzeszenie. Ks. Zenon Hanas, gość Dzień Dobry TVN, wyjaśnia czym się różni rozgrzeszenie od ekskomuniki oraz zdradza, jak grzeszą Polacy. Czy zdrada przez internet jest grzechem? Czy człowiek, który zabił dostaje rozgrzeszenie? Poruszyliśmy również w programie kwestię kontrowersyjnych dla niektórych decyzji podejmowanych przez Papieża Franciszka. Jak polski kler zapatruje się na jego przewodnictwo w Kościele?

  Papież Franciszek postanowił, że udzielone wszystkim kapłanom na czas Roku Świętego uprawnienie do rozgrzeszenia z grzechu aborcji będzie przedłużone. Jak księża zareagowali na tę wiadomość? Czy tę decyzję można określić mianem przełomu? Czy w każdej sytuacji księża mogą dać rozgrzeszenie kobiecie, która dokonała aborcji? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysława Drąga.

  Elsi Adajew zaprojektował zegarek dla Papieża Franciszka. Czy Papież był zadowolony z prezentu? Elsi pochodzi z Czeczeni. Teraz mieszka w Polsce. Jest muzułmaninem. Czy z powodu wyznania spotkały go w naszym kraju kiedykolwiek nieprzyjemności? Jak zmieniła się sytuacja Czeczenów w Polsce na przestrzeni lat?

  Światowe Dni Młodzieży zostały zainicjowane 31 lat temu przez Papieża Jana Pawła II. Po 25 latach największe na świecie spotkania młodych katolików wracają do Polski. Do Krakowa zjechali się pielgrzymi z całego świata. Co jest dla nich najbardziej istotne podczas tego święta? Jak spędzają czas w Krakowie? I czy to prawda, że na Światowych Dniach Młodzieży szuka się swojej drugiej połówki? :) Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry Wakacje Katarzyna Olubińska.

  W Krakowie od czterech dni trwają Światowe Dni Młodzieży. Na miejscu jest nasza wysłanniczka Katarzyna Olubińska. W tej chwili Papież Franciszek jest w Łagiewnikach. Jaki jest plan wizyty? Dlaczego to miejsce jest dla papieża tak ważne? I jak pielgrzymi przeżywają te wyjątkowe dni? Gośćmi naszej dziennikarki byli o. Grzegorz Kramer i dziennikarz Piotr Żyłka.

  Siostry z Łagiewnik nagrały krótki film promujący Światowe Dni Młodzieży. Nagranie z tańczącymi siostrami bije w sieci rekordy popularności. Skąd taki pomysł, by właśnie w taki sposób zachęcić młodych ludzi do przyjazdu do Krakowa? Jak wyglądają przygotowanie na przyjazd Papieża Franciszka? Ilu już pielgrzymów jest w Krakowie? Z siostrą Gaudią rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry Wakacje Katarzyna Olubińska.