Dalsza część tekstu poniżej.
Śmierć papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia po godz. 7 rano. Dyrektor watykańskiej służby zdrowia profesor Andrea Arcangeli przekazał w oficjalnym komunikacie, że przyczyną śmierci głowy Kościoła katolickiego były "udar mózgu, a następnie śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna". Jorge Mario Bergoglio miesiąc wcześniej wyszedł ze szpitala, w którym przebywał 37 dni w związku z wyniszczającym organizm obustronnym zapaleniem płuc. W grudniu obchodziłby 89. urodziny. Jego pontyfikat trwał 12 lat.
Kilka dni po planowanym na sobotę, 26 kwietnia pogrzebie biskupa Rzymu rozpocznie się proces wyboru nowego ojca świętego. W konklawe biorą udział kardynałowie z różnych państw, ale tylko ci, którzy w dniu śmierci papieża nie ukończyli 80 lat. Jest ich obecnie 135, a najliczniejszą reprezentację stanowią Włosi (17), następnie Amerykanie (10) oraz Brazylijczycy (7).
Prawo głosu w wyborze zwierzchnika Kościoła katolickiego ma również czterech Polaków: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś.
Elektorzy zostaną zamknięci w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie aż do skutku, tj. do uzyskania przez jednego z nich co najmniej 2/3 głosów poparcia, będą przeprowadzane (maksymalnie 4 razy dziennie) poszczególne tury tajnych, pisemnych i wyrażanych w sposób indywidualny wyborów. Po każdej turze karty do głosowań są spalane w żelaznym piecyku. Kolor dymu unoszącego się z komina nad Kaplicą Sykstyńską jest informacją dla zgromadzonych na zewnątrz wiernych. Czarny oznacza brak podjętej decyzji, biały natomiast symbolizuje wybór nowego papieża.
Czterech Polaków w konklawe 2025 - kim są?
Kard. Stanisław Ryłko 4 lipca 2025 roku skończy 80 lat. Duchowny ma więc po raz ostatni okazję uczestniczyć w organizowanym przez Watykan konklawe. Został mianowany na kardynała w 2007 roku przez papieża Benedykta XVI. Przez 13 lat pełnił funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Kard. Kazimierz Nycz ma 75 lat. W latach 2007-2024 był metropolitą warszawskim. Zasiadał w kilku istotnych dykasteriach (radach) watykańskich - m.in. ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz ds. Duchowieństwa.
Kard. Konrad Krajewski urodził się w 1963 roku. Kardynałem został w 2018 roku, a od 2013 roku spełnia się w roli jałmużnika papieskiego - jako członek Domu Papieskiego rozdaje w imieniu ojca świętego jałmużnę potrzebującym. Pełni też funkcję prefekta dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia.
Kard. Grzegorz Ryś to najmłodszy z polskich kardynałów. Ma 61 lat. Purpuratem został we wrześniu 2023 roku. W Watykanie jest członkiem Kongregacji ds. Biskupów oraz Dykasterii ds. Kultu Bożego.
Zobacz także:
- Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Rzymie. Wszystko za sprawą nagłej śmierci papieża Franciszka
- Papież Franciszek nie spocznie w Bazylice św. Piotra. Gdzie zostanie pochowany?
- Co było przyczyną śmierci papieża Franciszka? Jest nieoficjalna informacja
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: rp.pl
Źródło zdjęcia głównego: YouTube/lvivadm, XBagietto, YouTube/Maskacjusz TV, Piotr Rymuza