Watykan

  Watykan

  Nie milkną komentarze dotyczące dokumentu "Don Stanislao" na temat kardynała Stanisława Dziwisza. W reportażu przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy wskazujące, że sekretarz Jana Pawła II uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. Według kardynała Dziwisza, w filmie postawiono "zniesławiające zarzuty". Czy to dobra linia obrony? O tym rozmawiali w naszym programie dziennikarz Piotr Kraśko oraz katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.

  Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych i używania insygniów biskupich. Został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. Komunikat dotyczący byłego metropolity wrocławskiego wydała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Postać 97-letniego obecnie hierarchy pojawiła się w filmie "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

  Zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra papież Franciszek rozważał na temat relacji międzyludzkich. Odniósł się do problemu obgadywania i gadulstwa. Jaki apel wystosował do wiernych?

  Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił. Po wyjściu na wolność przyznał, że w przetrwaniu gehenny odosobnienia pomógł mu Jan Paweł II, do którego się modlił. Niedawno Tomasz pojechał do Watykanu. Tam odwiedził grób polskiego papieża i spotkał się z papieżem Franciszkiem. O swojej podróży Tomasz opowiedział w Dzień Dobry Wakacje. Zapytaliśmy go również, czy utrzymuje kontakt z osobami, które go zwiodły, kiedy był w więzieniu i czy terapia, na którą chodzi mu pomaga. Okazuje się, że Tomasza dotknął internetowy hejt. Jaki ma do niego stosunek?

  Dominique Wolton to znany socjolog, intelektualista i dyrektor we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych. Regularnie spotykał się z papieżem Franciszkiem, aby rozmawiać o świecie i kościele. Prasa francuska okrzyknęła go spowiednikiem papieża, bo jeszcze nikomu ojciec święty nie zdradził tyle o sobie, co właśnie jemu. Jak się czuje z takim określeniem? Jak udało mu się zdobyć zaufanie papieża? Jakie wrażenie zrobił na nim ojciec święty? Jak papież reaguje na krytykę? Z Woltonem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Dla wielu wiernych Papież Franciszek to papież reformator Kościoła Katolickiego. Jego sposób postępowania nie podoba się jednak niektórym duchownym i intelektualistom, którzy nazwali go heretykiem. Co im się nie podoba? O tym w Dzień Dobry TVN mówił ks. Grzegorz Kurp.

  Są dowody na to, że Kościół przez wiele lat ukrywał przypadki molestowania seksualnego dzieci przez duchownych. Dlaczego Watykan milczał w tej sprawie? Jak za czasów pontyfikatu papieża Franciszka traktowani są kapłani podejrzani o pedofilię, a jak byli wcześniej? Rozmawialiśmy o tym tym z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem i publicystą ks. Kazimierzem Sową.

  W Watykanie niedawno zakończyła się międzynarodowa konferencja o wymieraniu gatunków. Według części naukowców pod koniec XXI wieku może wyginąć 50 proc. żyjących obecnie roślin i zwierząt. W jaki sposób te wnioski można przełożyć na nasze życie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ks. prof. Piotra Mazurkiewicza z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

  13 maja minie 35 lat od zamachu na Jana Pawła II. Pamiętnego, tragicznego popołudnia 1981 roku Papieżowi towarzyszył jego osobisty fotograf - Arturo Mari. Jak fotograf wspomina współpracę z Ojcem Świętym? Przez 50 lat pracy w Watykanie Arturo Mari zrobił ponad 6 mln zdjęć. Która fotografia ma dla niego największe znaczenie? Z fotografem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Radio Watykańskie to jedna z najbardziej wielokulturowych rozgłośni na świecie. Radio od 80 lat nadaje audycje w 43 językach. Ilu jest tu pracowników i czy trzeba być osobą wierzącą, by móc tu pracować? Dziennikarkę Dzień Dobry TVN Katarzynę Olubińską po redakcji radia oprowadził ks. Leszek Gęsiak, dyrektor polskiej sekcji Radia Watykańskiego.

  Synod, czyli zebranie przedstawicieli episkopatów kościołów lokalnych. Jego uczestnicy spotykają się na trzy tygodnie. Tam nie każdy może wejść, ale ekipie Dzień Dobry TVN udało się dostać odpowiednią akredytację. Nasza dziennikarka Katarzyna Olubińska pokazała, jak tego rodzaju zebrania wyglądają od kulis. Watykanistę Włodzimierza Rędziocha i Rzecznika Kurii Warszawsko-Praskiej Mateusza Dzieduszyckiego zapytała o znaczenie synodu i emocje związane z Synodem o rodzinie. Czy należy spodziewać się jakiś zmian w doktrynie kościoła odnośnie rodziny?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Johna Thavisa, dziennikarza i korespondenta watykańskiego. Czym, jego zdaniem, różnił się pontyfikat Jana Pawła II od obecnego? Czy w jego książce pt."Dziennik Watykański" znajdziemy jakieś "papieskie tajemnice"? Kto pociąga za sznurki w Watykanie?

  6 stycznia tego roku pokazaliśmy widzom Dzień Dobry TVN szkołę integracyjną z Poznania, w której - z powodu braku wind - trzej pracownicy muszą wnosić na piętra wózki z niepełnosprawnymi dziećmi. Krzysztofa Dominiaka, Marka Woźniaka i Radosława Bemowskiego gościła również w Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko. Okazuje się, że nie tylko mamy wielką moc, ale też ogromny zasięg oddziaływania. Sprawa dotarła do samego Papieża Franciszka, który ogromnie się wzruszył, przejął sprawą i postanowił pomóc. Pieniądze z Watykanu już wpłynęły! Mieć takiego widza to ogromny zaszczyt.

  Polacy są najlepszymi kreatorami bombek na świecie. Nasze bombki wiszą na największych i najbardziej znanych choinkach, m.in. w Watykanie, Białym Domu i Galerii Lafayette w Londynie. W fabryce bombek pod Warszawą bombki zamówił prawnuk Karola Dickensa, autora "Opowieści Wigilijnych" i "Olivera Twista". Przesłał projekty i na ich podstawie powstaje tu cała kolekcja bombek - postaci z bajek Dickensa. Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak zostawił swój ślad na jednej z bombek dla prawnuka Dickensa. Jesteśmy ciekawi, w jakim miejscu na świecie i na czyjej choince zawiśnie.

  Zacznij niedzielę z Dzień Dobry TVN! Budzimy o 8:30! Specjalnie dla nas: prosto z Watykanu - Katarzyna Kolenda-Zaleska i Lech Wałęsa. Jak do chwili, na którą czeka cały świat przygotowuje się były Prezydent? Następnie: Anja Rubik o swoim ostatnim zawodowym wyzwaniu i o tym jak wpłynęło to na jej małżeńskie życie. Oprócz tego: Szymon Bobrowski na czacie, a Marion Cotillard po polsku. Program poprowadzi duet: Magda Mołek i Marcin Meller.

  Przejadą wiele kilometrów po to, aby być w Watykanie w tak ważnym dla Polaków i chrześcijan z całego świata dniu. W niedzielę odbędzie się kanonizacja papieża Polaka - Jana Pawła II. W jakich nastrojach ruszają pielgrzymi? Co przygotowali z okazji kanonizacji? Dlaczego postanowili być w Rzymie tego dnia? O to zapytała ich dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  W niedzielę kanonizacja papieża Jana Pawła II. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer nie mógł przejść obojętnie obok tego wydarzenia. Spotkał się z osobami, które wybierają się na pielgrzymkę do Watykanu, aby tam przeżywać ten niezwykły dzień. Usłyszał od nich, w jakiej intencji tam jadą i jak się przygotowali do tej podróży. Filip postanowił też porozmawiać po włosku z mieszkańcem Półwyspu Apenińskiego. Problem w tym, że nasz dziennikarz nie zna włoskiego...