Watykańska Dykasteria Nauki Wiary wskazała, że osoby transpłciowe mogą otrzymać chrzest i mogą być też rodzicami chrzestnymi i świadkami na ślubie. Kluczowy urząd Kurii Rzymskiej wyjaśnił, że również osoby homoseksualne mieszkające z drugą osobą mogą być rodzicami chrzestnymi i świadkami na ślubie.
Nieślubna córka papieża i jego kochanki, Lukrecja Borgia, była pięknością, znaną z rozwiązłości, podejrzanych morderstw z użyciem trucizny oraz intryg politycznych. Czy jej niechlubna reputacja powtarzana przez setki lat była prawdziwa?
Emerytowany papież Benedykta XVI zmarł 31 grudnia br. w wieku 95 lat. Dyrektor biura prasowego Watykanu Mattteo Bruni poinformował o dacie uroczystości pogrzebowej. Gdzie i kiedy się odbędzie?
W ostatnich dniach trwają żywe dyskusje na temat potencjalnej abdykacji papieża Franciszka. Jednocześnie nie słabną głosy krytyki dotyczące jego podejścia do wojny w Ukrainie. O to, czy głowa Kościoła katolickiego faktycznie przejdzie na emeryturę, zapytaliśmy Tomasza Terlikowskiego - publicystę i dziennikarza.
Kaplica Sykstyńska to jeden najbardziej rozpoznawalnych obiektów Watykanu. Freski zdobiące jej ściany i sklepienie to jedne najwybitniejszych dzieł sztuki malarskiej w historii ludzkości.
40 lat temu nie tylko Rzymem, ale wkrótce i całym światem wstrząsnęło zaginięcie Emanueli Orlandi. Sam papież Jan Paweł II apelował do porywaczy o uwolnienie kobiety. Po 4 dekadach dalej nie ma po niej śladu. Sprawie przyjrzała się Ewa Galica w reportażu "Zaginięcie Emanueli Orlandi – największa tajemnica Watykanu".
Zwiedzić całe państwo w zaledwie jeden dzień? Watykan nam to umożliwia. Stolica Apostolska zachwyca bogatą historią i pięknymi obiektami, takimi jak bazylika św. Piotra czy ogrody watykańskie. Zwiedzanie Watykanu to jedna z głównych atrakcji podczas wycieczki do Rzymu.
Bazylika świętego Piotra w Rzymie to najbardziej rozpoznawalna budowla Watykanu. Jak wygląda zwiedzanie wnętrza tej monumentalnej świątyni? Co przyciąga tu miliony turystów z całego świata?
Papież Franciszek wygłosił wielkanocne orędzie w bazylice Świętego Piotra. Zapewnił o swej bliskości z młodymi ludźmi na świecie i wsparł młodzież z Birmy domagającą się demokracji. Wezwał też wspólnotę międzynarodową do działań, aby przezwyciężyć opóźnienia w dystrybucji szczepionek.
Papież Franciszek wygłosił w piątek bożonarodzeniowe orędzie. Tegoroczna przemowa była inna niż zwykle, a zmiana podyktowana była obowiązującymi restrykcjami wynikających z częściowego lockdownu we Włoszech.
Nie milkną komentarze dotyczące dokumentu "Don Stanislao" na temat kardynała Stanisława Dziwisza. W reportażu przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy wskazujące, że sekretarz Jana Pawła II uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. Według kardynała Dziwisza, w filmie postawiono "zniesławiające zarzuty". Czy to dobra linia obrony? O tym rozmawiali w naszym programie dziennikarz Piotr Kraśko oraz katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.
Na życzenie papieża Franciszka został opublikowany raport na temat wiedzy, jaką miał Watykan w sprawie oskarżonego o pedofilię i molestowanie dorosłych byłego kardynała Theodore'a McCarricka.
Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych i używania insygniów biskupich. Został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. Komunikat dotyczący byłego metropolity wrocławskiego wydała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Postać 97-letniego obecnie hierarchy pojawiła się w filmie "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.
Zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra papież Franciszek rozważał na temat relacji międzyludzkich. Odniósł się do problemu obgadywania i gadulstwa. Jaki apel wystosował do wiernych?
Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił. Po wyjściu na wolność przyznał, że w przetrwaniu gehenny odosobnienia pomógł mu Jan Paweł II, do którego się modlił. Niedawno Tomasz pojechał do Watykanu. Tam odwiedził grób polskiego papieża i spotkał się z papieżem Franciszkiem. O swojej podróży Tomasz opowiedział w Dzień Dobry Wakacje. Zapytaliśmy go również, czy utrzymuje kontakt z osobami, które go zwiodły, kiedy był w więzieniu i czy terapia, na którą chodzi mu pomaga. Okazuje się, że Tomasza dotknął internetowy hejt. Jaki ma do niego stosunek?
Dominique Wolton to znany socjolog, intelektualista i dyrektor we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych. Regularnie spotykał się z papieżem Franciszkiem, aby rozmawiać o świecie i kościele. Prasa francuska okrzyknęła go spowiednikiem papieża, bo jeszcze nikomu ojciec święty nie zdradził tyle o sobie, co właśnie jemu. Jak się czuje z takim określeniem? Jak udało mu się zdobyć zaufanie papieża? Jakie wrażenie zrobił na nim ojciec święty? Jak papież reaguje na krytykę? Z Woltonem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
Żytkiejmy. To własnie tu rośnie świerk, który trafi do Watykanu. Maciej Dolega wybrał się tam, żeby przyjrzeć się choince, którą podarujemy papieżowi Franciszkowi. Jak wybiera się taki świerk?
Dla wielu wiernych Papież Franciszek to papież reformator Kościoła Katolickiego. Jego sposób postępowania nie podoba się jednak niektórym duchownym i intelektualistom, którzy nazwali go heretykiem. Co im się nie podoba? O tym w Dzień Dobry TVN mówił ks. Grzegorz Kurp.