Jak wybiera się papieża podczas konklawe? "To jest jeden z elementów sekretu"

Konklawe - jak przebiega? Ciekawostki i sekrety wyboru papieża
Habemus papam - zbliża się konklawe
Źródło: Dzień Dobry TVN
Konklawe rozpoczyna się w najbliższą środę. To historyczne, a zarazem ważne dla wiernych Kościoła katolickiego wydarzenie. Kto zostanie papieżem? Takie pytanie zadaje sobie obecnie cały świat. Wszystkich również intryguje przebieg samego konklawe. Choć jego zasady są bardzo tradycyjne i restrykcyjne, wiążą się także z wieloma ciekawostkami, tajemnicami i intrygującymi szczegółami. W Dzień Dobry TVN opowiedział o nich ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej, autor książki pt. "Konklawe, tajemnice wyborów papieskich", który również wybiera się do Watykanu. Kiedy możemy spodziewać się białego dymu?

Jak przebiega konklawe?

Konklawe to jedno z najbardziej fascynujących wydarzeń w Kościele katolickim i świecie globalnej polityki. Ale to przede wszystkim wydarzenie duchowe. Nazwa wzięła się od "cum clave" - klauzury, zamknięcia na klucz. Oznaczało, że kardynałowie sami chcieli odizolować się od środowiska, aby zapobiec ingerencjom z zewnątrz. Jak się okazuje, opuszczają miejsce obrad.

- Natomiast nie opuszczają klauzury wyborczej, która jest troszeczkę szersza w tej chwili niż tylko Pałac Apostolski i Kaplica Sykstyńska, dotyczy też Domu św. Marty, czyli miejsca zamieszkania kardynałów. To jest jedyny budynek w historii świata wybudowany specjalnie na konklawe - wyjaśniał ks. Przemysław Śliwiński.

W konklawe biorą udział kardynałowie z całego świata. Przyjadą z 71 krajów na pięciu kontynentach. Kardynałowie spoza Europy to dziś ok. 60–65 proc. elektorów.

Jak się wybiera papieża?

W trakcie konklawe kardynałowie otrzymują prostokątne karty do głosowania. Na górze każdej z nich widnieje napis "Wybieram na Ojca Świętego", a dolna część jest pusta – tam wpisują imię i nazwisko swojego kandydata. Kardynałowie powinni upewnić się, czy nikt inny nie widzi, na kogo głosują. W konstytucji jest nawet zapis instruujący uczestników zgromadzenia, by zrobić to pismem niewyraźnym, tak, by nie można było ich zidentyfikować

- To jest jeden z elementów tego sekretu, dlatego że nawet losuje się kardynałów, którzy zliczają głosy i wyczytują kartki. Może się zdarzyć, że ten kardynał zna charakter pisma swojego kolegi i będzie wiedział, na kogo zagłosował. Z tego powodu trzeba rozstać się ze swoim charakterem pisma, to jest napisane w regulaminie - podkreślił gość Dzień Dobry TVN.

Konklawe - dym

Z Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, w której zamknięci są kardynałowie, wydobywa się czarny dym, gdy głosowanie nie przynosi rozstrzygnięcia. Biały dym oznacza, że wybrano nowego papieża. Kolor dymu, w który wszyscy się wpatrują, wyczekując wyniku, to też wielki symbol konklawe. Biały dym jest na tyle silną kliszą medialną, że tym zwrotem tytułuje się wiadomości o rezultacie wielu innych wyborów.

Za fizyczne spalanie kart do głosowania odpowiedzialni są skrutatorzy, czyli wyznaczeni kardynałowie-elektorzy, którzy liczą głosy. Od 2005 r. dla pewności stosuje się dwa piece: jeden do spalania głosów, drugi z dokładnie przygotowaną mieszanką chemiczną – tak, by nikt nie miał wątpliwości, jaki kolor widzi. Po zakończeniu sesji głosowań wracają do kaplicy i spalają wszystkie karty.

Faktycznym początkiem pontyfikatu jest moment, kiedy legalnie wybrany kardynał i wypowie słowo "przyjmuję". Od razu po przyjęciu wyboru kardynał-dziekan zadaje papieżowi pytanie po łacinie: "Quomodo vis vocari?" (jakie imię przyjmiesz?). Tradycja nakazuje, aby papież odpowiedział po łacinie.

Konklawe - ile trwa?

Najdłuższe konklawe trwało 179 dni, czyli 5 miesięcy i 27 dni - w roku 1740, kiedy kardynałowie wybrali na papieża Benedykta XIV. Od 1846 roku konklawe trwa nie dłużej niż pięć dni. Żeby skrócić wybory papieskie, zaplanowano zmniejszyć racje żywnościowe, jeżeli w ciągu trzech dni kardynałowie nie wybiorą nowego papieża. Po pięciu następnych dniach mieli otrzymywać dwa jednodaniowe posiłki, a w kolejnych pięciu tylko chleb, wodę i wino w niewielkiej ilości.

Kiedy poznamy nowego papieża?

Ostatnie konklawe trwały od dwóch do trzech dni. I potrwa obecne? Trudno to przewidzieć. Długie, kilkudniowe raczej nam nie grozi.

- W środę zaczyna się konklawe, nie spodziewajmy się białego dymu. Myślę, że czwartek po południu to jest pierwszy moment gotowości, kiedy możemy oczekiwać - powiedział autor książki pt. "Konklawe, tajemnice wyborów papieskich".

Na zakończenie rozmowy prowadzący program Marcin Prokop spytał naszego gościa, co sądzi o zdjęciu opublikowanym przez prezydenta USA Donalda Trumpa w papieskim stroju.

- Byłem zdegustowany - przyznał rzecznik Archidiecezji Warszawskiej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Zobacz także:

Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
podziel się:

Pozostałe wiadomości