Ostatnie przygotowania do konklawe. "Mówiono o tym, jaki powinien być nowy papież"

Kardynałowie
Ostatnie przygotowania do konklawe. "Mówiono o tym, jaki powinien być nowy papież"
Źródło: Alessandra Benedetti – Corbis/Getty Images
Trwają ostatnie przygotowania do konklawe, które rozpocznie się w środę, 7 maja. Do Rzymu przybyli już wszyscy kardynałowie wybierający nowego papieża, złożono przysięgę dochowania tajemnicy, a podczas spotkania wiele uwagi poświęcono temu, jaki powinien być nowy papież. Co jeszcze działo się w poniedziałek, 5 maja w Stolicy Apostolskiej?

Dalsza część tekstu pod wideo:

DD_20240424_Franciszek_mlodzi
Jak papież Franciszek trafiał do młodych?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Watykan. Jaki powinien być nowy papież?

W poniedziałkowej kongregacji uczestniczyło około 180 kardynałów, wśród nich 132 elektorów - ogłosił dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.

Jak zaznaczył, wysłuchano 26 wystąpień. Wśród ich tematów wymienił prawo kanoniczne i rolę Państwa Watykańskiego, naturę misyjną Kościoła, działalność Caritas na rzecz ubogich. Poza tym, jak dodał rzecznik, wiele mówiono o tym, jaki powinien być nowy papież. Mówcy wskazywali, że potrzebny jest duszpasterz bliski ludziom w świecie naznaczonym przez kryzysy.

Kardynałowie zwrócili również uwagę na obecność wielu dziennikarzy w Rzymie.

Bruni przekazał także, że rozlosowano już pokoje, w których nocować będą kardynałowie podczas konklawe. Zatrzymają się oni zarówno w Domu Świętej Marty, czyli hotelu przeznaczonym na ten cel, jak i w budynku nazywanym starym Domem Świętej Marty. Oba są połączone przejściem. Powiększenie przestrzeni było konieczne ze względu na rekordową liczbę elektorów.

Przysięga dochowania tajemnicy konklawe. Za jej złamanie grozi ekskomunika

W Kaplicy Paulińskiej rozpoczęła się ceremonia złożenia przysięgi dochowania tajemnicy konklawe przez osoby zaangażowane w jego organizację i przebieg.

Do złożenia przysięgi w obecności zarządzającego obecnie Kościołem kardynała kamerlinga Kevina Farrella zobowiązani są zarówno duchowni, jak i świeccy. Na liście tej jest kilkadziesiąt osób: sekretarz Kolegium Kardynalskiego, mistrz ceremonii liturgicznych oraz ceremoniarze, pracownicy Zakrystii Papieskiej, duchowny wybrany przez kardynała przewodniczącego konklawe do pomocy w wykonywaniu urzędu.

Ponadto są to zakonnicy spowiednicy, lekarze i pielęgniarze, personel obsługi wind, pracownicy stołówki i sprzątacze. Przysięgę na zachowanie w tajemnicy wszystkiego, co zobaczą i usłyszą, złożą też kwiaciarze i personel pionu technicznego, kierowcy wożący elektorów między miejscem ich noclegu w czasie konklawe, czyli Domem Świętej Marty a Pałacem Apostolskim, żołnierze Gwardii Szwajcarskiej i funkcjonariusze policji i żandarmerii.

Za złamanie przysięgi grozi najwyższa kościelna kara - ekskomunika.

Kardynałom zostanie przekazany list od proboszcza, który był ofiarą pedofilii w Kościele

Media poinformowały, że kardynałom zabranym na kongregacjach przekazany zostanie list włoskiego proboszcza Paolo Continiego z Sardynii, który jako nieletni był ofiarą pedofilii w Kościele.

"Przez lata wielu w Kościele starało się zatuszować fakty, bronić pedofila zarzucając mi to, że jestem nieuczciwy i jestem mitomanem. Musiałem walczyć o sprawiedliwy proces, ale jeszcze dzisiaj muszę walczyć z oporem obrońców pedofila, których nie można usprawiedliwić. Mój zarzut nie jest przeciwko Kościołowi, ale w Kościele i dla Kościoła" - wyjaśnił włoski ksiądz w liście udostępnionym dziennikarzom, po czym zaapelował do kardynałów:

"Nie zapominajcie o ofiarach. Nie akceptujcie półśrodków, ale bądźcie jednym i zjednoczonym głosem przeciwko pedofilii".

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości