młodzież

  W centrum handlowym Forum Gdańsk powstało specjalne miejsce dla młodzieży oferujące wsparcie psychologiczne. Jak zrodził się pomysł? Ilu osobom udało się pomóc? O unikatowym projekcie w rozmowie z Agatą Zjawińską, reporterką Dzień Dobry TVN opowiedziała Roksana Galewska-Wajlonis, psycholożka i terapeutka.

  Wiedzę trzeba pogłębiać już od najmłodszych lat.

  Od 1 września zamyka się oddział psychiatryczny dla młodzieży w uzdrowiskowym szpitalu w Konstancinie-Jeziornie – informuje radio TOK FM. Obecnie na terenie placówki przebywają pacjenci po próbach samobójczych. Co się z nimi stanie?

  W Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w ramach wakacji z kulturą przez dwa tygodnie odbywały się warsztaty. Młodzi ludzie mieli szansę pod okiem profesjonalistów zgłębiać tajniki sztuki aktorskiej. Co wynieśli z zajęć? Kogo spotkali?

  Ekspertki opowiedziały, jakie pytania mają nastolatki oraz gdzie mogą szukać rzetelnych odpowiedzi.

  Do jakich wniosków doszedł architekt Metody Biegun? Z jakimi problemami mierzą się najmłodsi?

  18 maja na półkach sklepowych pojawi się książka "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze" Justyny Sucheckiej, dziennikarki edukacyjnej.

  Młodzież coraz chętniej sięga po napoje wyskokowe. Dlatego grupa 19-latków stworzyła kampanię "Trzeźwe głowy", która ma na celu promowanie życia bez alkoholu. Jakie są konsekwencje picia w młodym wieku? Jak możemy temu zaradzić? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Jolanta Terlikowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

  "To pokolenie chce myśleć o sobie w wyjątkowy sposób".

  Wyzwiska, szarpanie, spanie za karę na podłodze w kuchni - 12-latka z okolic Włocławka miała żyć w fatalnych warunkach, podczas gdy dzieci z poprzedniego związku nowej partnerki jej ojca, otrzymywały należytą opiekę. Sprawie, która do złudzenia przypomina historię Kopciuszka, przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.

  Wiedza na temat seksu i antykoncepcji, którą dysponują młodzi ludzie, pozostawia wiele do życzenia. Brak odpowiedniej edukacji w szkołach sprawia, że wiele osób wierzy i powtarza nieprawdziwe informacje. Ci, którzy chcą uzyskać odpowiedzi na ważne dla siebie pytania lub rozwiać swoje wątpliwości dzwonią do telefonu zaufania prowadzonego przez edukatorki z grupy Ponton. Z jaki pytaniami się zgłaszają? Co tak naprawdę młodzi ludzie wiedzą o seksie i antykoncepcji? Na ten temat rozmawialiśmy z Katarzyną Banasiak-Marszałek, koordynatorką i edukatorką z grupy Ponton.

  Mówi się, że noc to ślepy zaułek, że w nocy jest zimniej i ciemniej. Noc to czas, kiedy świat zapomniał o wieczorze, a świt jest jeszcze obietnicą. Nasze losy splotły się nocą, kiedy liczyłam na świt, na jakąkolwiek obietnicę i światło, a oni na wygodne łóżko i niebo bez bomb. To prawdziwa historia nastolatków uciekających z Ukrainy, zagubionego 15-latka z Polski i osobisty dramat matki.

  Powstała akcja społeczna pod hasłem #SztamazUkrainą. To inicjatywa polskiej młodzieży. Na czym polega?

  Rodzic: "Nie teraz, bo za chwilę goście przyjdą".

  "Dzisiaj uważam, że to nie jest wyjście".

  Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku został rozstrzygnięty. Decyzją glosujących zwycięstwo przypadło "śpiulkolotowi". Tuż za nim uplasowała się "naura", a trzecie miejsce na podium przypadło "twojej starej". Co znaczą słowa, które znalazły się w finałowej dwudziestce wyjaśnia Kamila Kalińczak.

  Szkółkę Kolarską Vento Bike Team z Daleszyc spotkała przykra sytuacja. 19 listopada wybuchł w niej pożar, który strawił całkowicie całą powierzchnię klubu. Młodzi zawodnicy nie mają teraz sprzętu, by trenować.

  Amerykański dziennik ujawnia wyniki badań Facebooka.

  Zawód młynarza wyraźnie zmienił swoje oblicze na przestrzeni ostatnich lat. Zakłady zbożowe to obecnie nowoczesne miejsca pracy, które gwarantują zatrudnionym osobom atrakcyjne, wysokie zarobki. Okazuje się jednak, że w Polsce wciąż brakuje kandydatów, którzy mogliby objąć stanowisko w zaawansowanych technologicznie zakładach produkcyjnych.

  9 marca obchodzimy Dzień Statystyki Polskiej. W tym dniu dr Maciej Kawecki poruszył w mediach społecznościowych temat liczb, które przerażają najbardziej. W czasie pandemii wzrosła liczba młodych ludzi, którzy potrzebują pomocy. Według statystyk w minionym roku samobójstwo było przyczyną co piątej śmierci dziecka. Najmłodsza osoba, która odebrała sobie życie, miała zaledwie 8 lat!

  Na wakacje 2021 r. z utęsknieniem czekały nie tylko dzieci, młodzież i ich rodzice, ale również zmęczeni pandemiczną rzeczywistością pracodawcy. Pandemia COVID-19 znacznie zmieniła sytuację na rynku pracy. Coraz więcej branż wznawia działania, ale w wielu miejscach brakuje rąk do pracy. Szansą są pracownicy sezonowi, w tym szukająca wakacyjnego zatrudnienia młodzież. Gdzie szukać ofert?

  Otyłość to problem, z którym muszą się mierzyć władze wielu krajów. Rząd Wielkiej Brytanii chce w tym celu wprowadzić zakaz reklamowania i promowania żywności typu fast food. Ma on obowiązywać od 2023 r. Czy takie działania są skuteczne? O to zapytaliśmy Hannę Stolińską, dietetyczkę kliniczną.

  Ze względu na pandemię koronawirusa, u wielu osób na całym świecie wystąpiły bądź nasiliły się problemy psychiczne. Nie dotyczy to wyłącznie dorosłych, ale także młodzieży i dzieci. Z tego powodu Grupa Santander Bank Polska stworzyła akcję charytatywną. Każdy ma teraz szansę wesprzeć placówki, które pomagają najmłodszym.

  Bosski Roman to raper, który na scenie zaistniał 20 lat temu. Pierwsze muzyczne kroki poczynił z zespołem Firma, który mocno fascynował się ulicznym życiem. Dziś artysta pomaga młodzieży, kształci, motywuje i sprowadza dzieciaki na lepszą drogę. Co go do tego skłoniło?

  Nie od dziś wiemy, że polskie nastolatki mają najniższą samoocenę w Europie. Jak zatem wspierać mądrze swoje koleżanki, siostry, córki i przyjaciółki? O tym opowiedziały nam Karolina Czarnecka, aktorka, wokalistka, autorka tekstów, performerka oraz Daria Abramowicz, psycholog sportowy.

  Czas izolacji i nauka zdalna odbiły się na najmłodszych. W czasie lockdownu wielu młodych ludzi nie radziło sobie z rzeczywistością, dodatkowo nasilił się problem uzależnień od komputera. O najczęstszych przyczynach hospitalizacji opowiedziała psychiatra Małgorzata Wyrębska-Rozpara ze szczecińskiego szpitala "Zdroje".

  Pandemia to prawdziwy sprawdzian dla służby zdrowia. Wolontariuszy i młodych ratowników jednak nie brakuje. Oni, zamiast wylegiwać się na kanapie, zakasali rękawy i zaczęli opatrywać osoby bezdomne pod warszawskim Dworcem Centralnym. W Dzień Dobry TVN 18-letni Fabian Sawicki i 17-letni Dawid Kacperowski opowiedzieli nam, dlaczego zdecydowali się pomagać.

  Martyna Wojciechowska od lat zwraca uwagę na los kobiet, a ich historie pokazuje w programie "Kobieta na krańcu świata". Teraz dziennikarka postanowiła pójść o krok dalej i pomóc najmłodszym. Zachęca też, by dawać im dobry przykład.

  Około 15 proc. uczniów jest uzależnionych od nauki. Problem ten jest powszechniejszy niż uzależnienie od gier komputerowych. Jak rozpoznać takie zaburzenie? Wyjaśniał to autor badania, psycholog dr Paweł Atroszka.

  Akcja Animacja ze Szczecinka jest sławna na całym świecie. Niemal z każdego festiwalu młodzi twórcy przywożą wyróżnienia. Na czym polega pasja uczniów Zespołu Szkół Społecznych STO?