Przed nami czas zadumy i refleksji. Wszystkich Świętych to dzień, który symbolizuje tajemniczą bliskość zmarłych, podczas której tradycje i zwyczaje nabierają wyjątkowego znaczenia. O tym, jak w tym szczególnym czasie wygląda praca ludzi związanych z branżą funeralną Anna Gondecka z dziendobrytvn.pl rozmawiała z Robertem Koniecznym, grabarzem-pogrzebnikiem, który od 7 lat pracuje w tym zawodzie.
Wszystkich Świętych już za rogiem, więc nasza reporterka Agata Zjawińska spotkała się z eko-edukatorką Patrycją Leonard-Pawluk, która poradziła w jaki sposób tanio i ekologicznie wyczyścić nagrobek. - Te produkty są łatwo dostępne, tanie i skuteczne - podkreśliła ekspertka.
Zbliża się Wszystkich Świętych, szczególny czas zadumy i refleksji. Dzień ten poprzedza Halloween, czyli święto duchów i zjaw. Jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście Polaków do przemijania? O tym w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Michałem Rusinkiem, który w duecie z ilustratorem Sebastianem Kudasem wydał najnowszą książkę "Makabreski", która jest pretekstem do rozmów o śmierci "na śmieszno i straszno".
Czy będzie padać deszcz?
Niektóre tradycje są zaskakujące.
"Nie róbmy wybiegu mody na cmentarzu".
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, dlatego to najlepszy moment, by zadbać o nagrobki.
Kilku porad udzieliła stylistka Marta Pożarlik.
Jakie rodzaje chryzantem wyróżniamy? Które są szczególnie modne i chętnie kupowane w tym sezonie?
Sprawdź, jaka aura czeka nas 1 listopada i w długi weekend.
Minister zdrowia mówi o maseczkach.
W pierwszym roku pandemii COVID-19 polski rząd podjął decyzję, aby na Wszystkich Świętych zamknąć cmentarze. W ten sposób chciano uniknąć dużych zgromadzeń, a co za tym idzie, szybszego rozprzestrzeniania koronawirusa. Czy w tym roku ponownie możemy spodziewać się obostrzeń i zamknięcia cmentarzy?
W kuchni Dzień Dobry TVN Beata Kartowicz przygotowała pyszny rodzinny obiad. Co powiecie na sałatkę z marynowaną dynią, pieczonym burakiem i serem owczym, kurczaka pieczonego w całości z farszem polskim, a na deser aromatyczny jabłecznik. Co Wy na to?
Przed nami Wszystkich Świętych. W tym roku - w związku z pandemią koronawirusa - 1 listopada będzie przebiegał inaczej niż zwykle. Z powodu rosnącej liczby zakażeń nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Biskupi zachęcają też wiernych, by nekropolie odwiedzali indywidualnie. Zgodnie z papieskim dekretem, odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały miesiąc.
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w tym roku będą inne niż zazwyczaj. Tradycyjnie 1 i 2 listopada tłumnie odwiedzamy cmentarze i groby naszych bliskich. W tym roku jednak zmagamy się z drugą falą pandemii koronawirusa i powinniśmy ograniczać przebywanie w zatłoczonych miejscach. Jak możemy uczcić te święta z zachowaniem dbałości o własne zdrowie? O tym mówił ks. Przemysław Krawiec, pallotyn.
W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Szef resortu przedstawił plany walki z koronawirusem, a także odpowiedział na pytanie o tegoroczne obchody Uroczystości Wszystkich Świętych.
Jak w dobie pandemii będzie wyglądała uroczystość Wszystkich Świętych? Rzecznik GIS Jan Bondar zapowiedział, że rząd rozważa wprowadzenie wolnych dni w okolicach 1 listopada.
Na rogu Hożej i Marszałkowskiej zapytaliśmy o to Joannę Zientarską. Dziennikarka motoryzacyjna podzieliła się z nami doświadczeniem i wiedzą na ten temat. Jakie błędy popełniają Polacy podczas pakowania samochodu? Joanna zaznaczyła, że w razie wypadku przedmioty, które mamy w samochodzie są jak śmiercionośne kule. Co to znaczy?