Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Astrologia i ezoteryka
Wszystkich Świętych a numerologia
1 listopada to numerologicznie czas bramy oraz korony słowa, tego dnia mogą przenikać się energie, uczucia oraz myśli tych, których już nie ma z nami. Poeci i pisarze opisywali historie, w których według tradycji duchy zmarłych powracały do świata żywych, by ogrzać swoją duszę ciepłem domostwa oraz prosić o modlitwę.
Tego dnia większość tych tradycji i przekazów zaciera się w świecie współczesnym. Halloween wypiera tradycję wigilii Wszystkich Świętych, a Zaduszki coraz rzadziej przenikają do naszej wiadomości jako powiązane święto z czasem przemijania.
Świętem najbardziej celebrowanym pozostaje 1 listopada jako Wszystkich Świętych, dookoła którego wykształciło się trochę mitów, przesądów i zabobonów powstałych z powodu strachu przed śmiercią oraz "świętych obcowaniem", jak również chęcią ochronienia się przed tym, co niezrozumiałe lub ostateczne. Kilka z nich opiszę państwu, podkreślając, że nie jestem ich autorem, a wiadomości te pochodzą z różnych źródeł i tworzą indeks reguł, jak i rad, jak bezpiecznie spędzić ten dzień, by nie ściągnąć na siebie strachu, lęku lub innego niepokoju wynikającego z charakteru święta.
Porady astrologiczne i numerologiczne na Wszystkich Świętych
- Wybierając się na cmentarz, dobrze byłoby zadbać o odpowiedni strój, zatem unikajmy krzykliwych kolorów oraz wieczorowych makijaży, by nie obrazić pamięci zmarłych oraz ich bliskich.
- Na cmentarz lepiej nie zabierać amuletów oraz talizmanów, chyba że są to przedmioty ochronne, np. bransoletka z onyksem lub czarnym turmalinem. Nie zabierajmy przedmiotów, które mają przynieść nam szczęście, ponieważ mogą stracić swoją moc lub siłę.
- Jeśli posiadasz duże tatuaże, to lepiej byłoby je zakryć.
- Wybierając biżuterię, decydujmy się na srebro, które ma właściwości ochronne, złoto noszone na cmentarzu w dużej ilości może zapamiętywać energie smutku lub żałoby.
- Na cmentarzu lepiej mieć spięte lub związane włosy, w wielu przekazach jest bowiem napisane, iż włosy są nośnikiem mocy, mądrości, ale też, że mogą plątać się w nie różne energie. Rozczesywanie włosów na cmentarzu może wyglądać niesmacznie, ale także może przynosić pecha, który wiąże się z historią, by na cmentarzu niczego nie zgubić (np. włosa - przyp. red).
- Na cmentarz lepiej wejść przez furtkę niż przez bramę, furtka zawsze była dla żywych, brama dla umarłych.
- Groby najlepiej odwiedzać od tych najstarszych, gdyż jest to okazanie szacunku dla dusz, które najdłużej są poza nami.
- Przy grobie kobiety ustawiały się po lewej stronie, mężczyźni po prawej przy tablicy, dzieci i młodzież u progu grobu, czyli na wysokości stóp zmarłego.
- Znicze najlepiej, by były koloru białego lub fioletowego - te barwy symbolizują czystość i pamięć, lepiej unikać czerwieni lub zieleni. Brązowy jest kolorem ziemi, dlatego też jest akceptowalny. Lampiony dobrze byłoby ustawiać symetrycznie na grobie.
- Kwiaty i wiązanki najlepiej wybierać w kolorze bieli oraz fioletu zgodnie z ich symboliką, czerwone i żółte lepiej przeznaczyć na inne okazje, by nie popełnić gafy i nie obrazić kogokolwiek.
- Jeśli w ostatnim czasie kilka osób odeszło, to - by nie stracić kolejnego członka rodziny - praktykuje się upięcie wieńca z gałązkami dębu bez żołędzi, by nikt nikogo nie pociągnął za sobą.
- Inny przesąd opowiada o tym, by nie nakręcać na cmentarzu zegarków oraz by nie zabierać na cmentarz noży.
- Jeśli na cmentarzu jest jakaś akcja charytatywna, to warto ją wesprzeć.
- Unikamy zabierania czegokolwiek z cmentarza, niektóre osoby są tak przesądne, że zostawiają na nim lub wyrzucają używane tam zapałki.
- Z cmentarza najlepiej wyjść przez furtkę, a nie przez bramę, wychodząc, dobrze byłoby potupać butami, by gleby z cmentarza nie przywieźć do domu oraz by strząsnąć z siebie potencjalne energie, które mogły się przykleić. Po powrocie do domu dobrze byłoby umyć buty pod zimną wodą.
- Ręce myjemy, dodając trochę soli, by symbolicznie zmyć nich to, co mogło się przykleić.
Temat śmierci w różnych kulturach bardzo się różni i nie sposób w krótkim artykule zawrzeć wszystkiego.
Powyżej opisane przesądy powstały przez lata i pokolenia, by pomóc nam bezpiecznie dla siebie i innych spędzić ten dzień. Jednak nie zapominajmy o tym, iż to nasi bliscy, których już nie ma, są tego dnia najważniejsi. Pamięć i szacunek, który im okażemy, ma dać spokój ich duszy i pamięci bez względu na to, jakie przekonania i religie wyznawali.
Zobacz także:
- Czego nie wolno robić na cmentarzach? Według wierzeń za te zachowania może czekać nas surowa kara
- Dlaczego pogrzeb musi być przed niedzielą? Poznaj polskie przesądy i zwyczaje pogrzebowe
- Wszystkich Świętych a Zaduszki. Czym różnią się te dwa święta?
Autor: Sylwester Chordecki
Źródło zdjęcia głównego: Jupiterimages/Getty Images