Śmierć na wesoło
Prof. Michał Rusinek to literaturoznawca, pisarz i autor książek, który tym razem na tapet wziął temat przemijania. W swojej książce "Makabreski" zmierzył się z tematem makabry i groteski.
- Makabreski to gatunek literacki, który jest połączeniem grozy i groteski, bo tak naprawdę to, co nas najbardziej śmieszy, według teoretyków humoru, to jest makabra. Pamiętam, jak w PRL w gazecie ukazała się taka informacja o bohaterskim czynie obywatela "Jan Kowalski wyniósł z pożaru swoją świeżo upieczoną małżonkę" to jest makabreska niezamierzona - wyjaśnił ekspert.
- Jest też anglosaska tradycja literacka pisania epitafiów, czyli napisów nagrobnych albo pisania makabrycznych historyjek - dodał Michał Rusinek.
Czy makabreski pomogą nam oswoić śmierć?
Zdaniem Michała Rusinka w polskiej tradycji śmierć się opłakuje. - Natomiast w anglosaskiej tradycji mamy wybór: możemy płakać albo się śmiać. Śmiech to akt egzystencjalnej walki - powiedział nasz gość.
Jak Polacy reagują na makabreskę? Zobacz cały materiał wideo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Świece zapachowe, kadzidełka i olejki – czy są bezpieczne? "Każda substancja w nadmiarze jest szkodliwa"
- Jak zrobić świecę zapachową domowym sposobem? "Korzystamy z tego, co nam natura daje"
- Świece zapachowe na święta - jak je samodzielnie zrobić w domu?
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News